Qëndrimi i Macron pro Greqisë, Erdogan: Franca mos të ndërhyjë aty ku nuk zotëron det!

Erdogan dhe Macron

Presidenti Tajip Erdogan deklaroi se çdo sulm ndaj një anijeje turke që eksploron për naftë dhe gaz në ujërat e Mesdheut do të ketë një "çmim të lartë".

Tensionet në Mesdheun lindor janë rritur ndjeshëm këtë javë pasi Turqia dërgoi një anije në detin Mesdhe, në kufi me Greqinë, për të eksploruar naftë dhe gaz. Por, një veprim i tillë u cilësua si provokim nga autoritetet greke.

Si përgjigje, Presidenti Emmanuel Macron tha se Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake në rajon dhe i bëri thirrje Ankarasë të ndalojë punën e saj eksploruese. Forcat Franceze dhe Greke mbajtën stërvitje ushtarake jashtë Kretës në ditën e enjte.

Erdogan foli në telefon me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Presidentin e Këshillit të BE Charles Michel. Ai "përsëriti angazhimin e tij për të mbrojtur të drejtat e Turqisë kundër përpjekjeve për mosrespektimin e tyre", tha zyra e Erdoganit për telefonatën me Michel.

Të dy Turqia dhe Greqia thanë këtë javë se ata ishin të gatshëm të zgjidhnin mosmarrëveshjen për pretendimet e tyre të mbivendosura detare, por u zotuan të mbronin interesat e tyre dhe fajësuan palën tjetër për qëndrimin.

"Rruga për një zgjidhje në Mesdheun lindor është përmes dialogut dhe negociatave. Nëse veprojmë me kuptim dhe arsye të përbashkët, mund të gjejmë një zgjidhje fituese që plotëson interesat e të gjithëve. Ne nuk po ndjekim ndonjë aventurë të panevojshme dhe nuk kërkojmë tensione", tha Erdogan.

Duke iu referuar qëndrimit të Francës, Erdogan tha se Greqia po shtyhej të ndërmarrë "hapa të gabuar" në rajon nga "një vend që nuk ka as një bregdet në Mesdheun lindor".

 • Sondazhi i ditës:

  Vlerësimi që ju keni për punonjësit e Policisë së Shtetit është?

Komento

Komente

 • www.youngtribune.com: 15/08/2020 12:55

  Ky Erdogan ja bën smireshumë Francës e të tjera shteteve me rradhë. E thënë troç Erdogan ka këllqe

  Përgjigju
 • Vaj_me_Det: 14/08/2020 12:26

  Feanca eshte prostituta e sllaveve historikisht dhe ne pasojat e politikes pan sllaviste heqim sot me Shqiperi te copetuat me shume jasht se sa brenda. Nuk na duhet as Turk as Grek po vetja qe na kane ndare ne 7 cope Ne Betejen e Canakkalese Urdherat e Kapetineve pro Grek jepeshin Shqip me sakte arvanitce e urdherat e Turqve Shqipe e myslymaneve te konvertuat deri ne kavalla flitej shqip 500 vjet me pare po greke e turq na grabiten historine e prostituta france e serbi mal i zi kerkoni historine greke e gjeni nje emer grek te gjithe shqiptare ortodokse ose turq ortodokse pjeserisht bullgare gjeni nje uahqim tradicional grek ( lokumaki baklavaki byrekaki) Mjere kombi jone qe ngeli zi zogjt e korbit ca ortodoka ca kalotik ca musluman e per inat te vjerres fjeten me mullixhiun. Keta jemi ne e me uktra nacionalist jane origjina shqiptare ortodokse ne greqi e shqiptaret musluman ne Turqi shkur jemi vari lesht komb

  Përgjigju
 • Loran shehu: 14/08/2020 11:39

  Harroj me te pyt ty o erdogan ca do bej Franca

  Përgjigju
 • Leli: 13/08/2020 22:23

  Franca shteti me antieuropian. Franca shtet me dy fytyra. Ashtu si dhe greqia. Turqia ka te drejten e saj. Se fuqite e medha ka vepruar gabim me kufijte e turqise. Duke i dhene greqise edhe ishuj qe kane qene turq. Si kreta dhe disa te tjere. Por feja krishtere si jane shumica e vendeve europiani u vune kundra turqise si vend myslyman. Dhe i bene padrejtesi me kufijet. Tuqria ka te drejte dhe franca mos bej kot si vend lider. Se turqia i ngre prej leckash france dhe greqi bashk.

  Përgjigju
  • Miti: 14/08/2020 01:43

   Franca eshte fuqi berthamore, ka nendetese dhe aeroplanmbajtese berthamore dhe ti thua qe Turqia e ngre prej leckash? Franca prodhon nje nga avionet gjuajtes me te mire ne bote, prodhon tanke dhe helikoptere, ka ekonomine e 7 ne bote dhe ti perseri thua qe Turqia e ngre prej leckash. Para se te ishin « turq » ata ishujt kane qene greke, madje dhe ne Kostandinopoje flitej greqisht kur e pushtuan osmanllinjte. E verteta eshte qe Greqia i ka shume borxhe Shqiperise por Turqise nuk i detyrohet asgje.

 • Europe.: 13/08/2020 22:20

  Pasi beri camur gjithe ballkanin Turku po e krruan edhe me civilizimin European.

  Përgjigju
  • Niko Duro: 15/08/2020 09:02

   Turqia është e keqja më e madhe e të gjitha trojeve shqiptare Sa për grekët.. Ska pasur grek as në Athinë Kostandinopoja fliste shqip e latinisht. Kostandinopojën e themeloi Kostandini i Madh është nga Nishi i Dardanisë Nishi i sotem në Serbi. Kostandinopoja ishte perandoria Romake e Lindjes.×

Lajmi i fundit

John

Ende problematike situata në Landifillin e Fierit, era përhap tymin në një hapësirë mjaft të gjerë