Qeveria në Itali/ Berluskoni dhe Liga: Asnjë veto, por ne do të votojmë për besim, ne nuk thyejmë aleancën

Qeveria Italiane

Pas kërkesës drejtuar presidentit Matarella ka reaguar kreu i Forza Italia, Silvio Berluskoni për vendimin që do të marrë duke mos bllokuar formimin e qeverisë italiane, ku ka komunikuar se nuk do të vendos veto dhe do të votojë për besim.

Dy partitë kryesore Liga dhe 5 Yjet kanë biseduar më parë për formimin e qeverisë dhe  kanë kërkuar 24 orë për të vendosur për krijimin e qeverisë. Pas reagimit të Berluskonit partia Liga është shprehur se nuk do të thyejmë aleancën.

Kriza institucionale në Itali për mos formimin e qeverisë nisi pas bllokimit të Berluskonit dhe mos pranimit të Mateo Renzit dhe partisë së tij për të bashkëpunuar me lëvizjen 5 Yjet për qeverinë e re.

  • Sondazhi i ditës:

    A janë të përballueshme për ju çmimet e produkteve ushqimore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vendimi negativ i BE, sekretarja për Marrëdhëniet me Jashtë e PS: Lajm që pritej! Sukses për Shqipërinë fakti që 27 vende i dhanë dritën jeshile!