Qeveria në Itali/ Lega dhe 5 Yjet kërkojnë 24 orë për marrëveshje, vendimi varet nga Berluskoni

Kryetari i Partisë Forza Italia

Partitë në Itali po përpiqen që të negociojnë për krijim e një qeverie. Lega dhe 5 yjet i kanë bërë thirrje presidentit Matarella për t’i i dhënë 24 orë për të gjetur një marrëveshje dhe hapjen e një dialogu midis Salvinit dhe Di Maio, të cilët do të takohen gjatë ditës së sotme.

Ish kryeministri Silvio Berluskoni do të  këtë ndikim në këtë marrëveshje politike mes këtyre palëve për krijim e një qeverie për të përfunduar krizës disa mujore në Itali.

"Unë fola me Presidentin Berluskoni dhe mendoj se mund të shkojmë në atë drejtim", komunikon ish-drejtori Mediaset për Radiouno.

Silvio  Berluskoni ka ndikim në krijim e qeverisë në mbështetje ndaj 5 yjeve dhe Lega për  zgjidhen e krizës institucionale dhe mos bllokim e vazhdueshëm për të  mos mbajtur zgjedhje të reja në Itali.

  • Sondazhi i ditës:

    Ngec integrimi i Shqipërisë në BE, sipas jush e kujt është përgjegjësia?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

“100 vjet nga udhëtimi i Justin Godart në Shqipëri”, konferenca shkencore e mbajtur sot në Akademinë e Shkencave