Qeveria strategji për kthimin e Diasporës! Mbi 1 milionë shqiptarë në 2019 jetuan jashtë vendit, 4 janë shkaqet e largimit

Të dhënat e fundit flasin për një rritje me 3.6%  të numrit të diasporës shqiptare vitin e kaluar. E përkthyer në shifra sipas INSTAT në vitin e kaluar ishin mbi 1milionë e 64 mijë shqiptarë që jetonin në shtete të huaja. Ndërkohë sipas Peoplemove.in vetëm në Greqi e Itali jetojnë rreth 1.2 milionë shqiptar.

Në strategjinë Kombëtare të Diasporës Shqiptare 2021 – 2025 të miratuar nga Këshilli i Ministrave vihet re se vendi braktiset më shumë nga grupmoshat 30-40 vjeç, pasi janë rreth 349 mijë shqiptar që i përkasin kësaj kategorie. Sipas kësaj strategjie 83.7% e të larguarve është për shkaqe punësimi, pasuar nga bashkimet familjare me 9% dhe studimi në vend të tretë me 5%.

Përveç faktorit ekonomik i cili është cilësuar gjithmonë si shkak për largimet, në dokument thuhet se trazirat në vend dhe siguria e ulët publike janë motive që kanë larguar nga vendi një numër të konsiderueshëm të kualifikuar nga vendi. Po ashtu ndikim ka edhe mungesa e besimit te qytetarëve tek institucionet në vend si dhe largimet për shkak të traditës së “gjakmarrjes”.

Në planin e hartuar nga qeveria thuhet se do të aplikohet kthimi vullnetar i emigrantëve të kualifikuar. Strategjia Kombëtare e Diasporës 2021 - 2025 do të nxisë përfaqësuesit e brezit të ri të talentuar jashtë vendit të tërhiqen drejt një karriere profesionale në vend.

Nga ana tjetër diaspora sjell në vend vlera të larta financiare. Sipas të dhënave nga Banka Botërore, remitancat u rritën sërish në vitet 2018 – 2019, duke shënuar vlerën 1.455 milion dollarë në vitin e fundit.

B.K./E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se forcat politike do arrijnë marrëveshje për çështjen e listave?

Komento

Komente

 • Hans: 09/08/2020 14:18

  Me duket si nje shaka idiotike. E leter, Qeveria do te marre masa per ti kthyer emigrantet. Ndersa ne fakt, perdite, vazhdon me strategjine qe ti largoje njerzit. Vetem ato qe jane me low skill dhe skane mundesi, po qendrojne. Vetem aty kemi pare qe qeveria perdor biliona dollare ne kohe pandemie per kincensione, jo per njerzit dhe biznesin e vogel. Me duket se u ka vene syrin emigranreve ne menyre qe thjesht te zhvasi ndonje para nga to.

  Përgjigju
 • Iris: 09/08/2020 01:50

  Kur erdhem per here te pare per vizite ne Shqiperi nuk kishim marre shume $ me vete ,sepse prinderit mendonin qe pensioni qe u ishte mbledhur ishte I mjaftueshem,por kur vajten ta terhiqnin tek zyrat perkatese ,nuk pranonin t'ua jepnin.U thoshnin duhet te prisnin dy jave Prinderit u zemeruan ,provuan t'i merrnin dhe me bakshish ,por s'bene dot gje.Keshtu perfunduam duke marre lek borxh ne ditet e para ,pastaj me mik arriten t'i merrnin me vone,por ama pas kesaj I transferuam ne nje qytet tjeter ku kishim te aferm qe punonin ne zyrat korespondente qe te mos kishim me sorrollatje te tilla.Te dashur qeveritare konsideroheni kete fakt qe tregova me siper, si nje nga nje te miliontat arsye pse emigrantet shqiptare nuk jane dhe nuk duan te kthehen me aty ne Shqiperi.

  Përgjigju
 • Bruno: 08/08/2020 17:37

  Ne shqiperi duhet mik edhe me ble abone autobuzi, ju thoni te vijne intelektualet. Sa per ata shqiptaret e thjeshte as shteti nuk i dashka. Mua nuk me dashka njeri ne shqiperi.

  Përgjigju
 • Bunker: 08/08/2020 15:19

  Fajin e ka enveri dhe saliu me 97. Shqiptaret dhe Shqiperia dο ishin ndryshe sot, me te pasur me te kulturuar....

  Përgjigju
 • qiparizi: 08/08/2020 14:22

  Qe te kthehen keta 1.64 milion njerez duhet te hapen te pakten 200 ndermarje prodhuese me 800 punonjes secila, kjo eshte vetem utopike, krahas kesaj duhen tu merren edhe pronat gjithe poltikikave hamshore dhe tu sekuestrohen vilat me gjithe halet e qenve dhe te maceve

  Përgjigju
 • meri: 08/08/2020 14:08

  Nuk mund te jetohet ne nji vend ku per çdo problem qe ke,ballafaqohesh me MURIN.Qeveria qendrore dhe vendore eshte e mbushur me Mafjoz,Injorat,te paedukat,arrogant qe zyren ku punojne e konsiderojne prone te tyre.Personat qe jan rritur ,shkolluar e edukuar ne vende demokratike,si mund t'ia lejojne vetes ti komandoi Ilir Meta,Monika,Berisha,Basha,Rama e etje....?

  Përgjigju
 • Tragjikomedi: 08/08/2020 13:50

  Sa per te qeshur aq dhe per te qare. Qeverisja e keqe gjate ketyre viteve duke thelluar keqqeverisjen e meparshme eshte nje nga arsyet pse shume njerez ia kane mbathur nga syte kembet nga ky vend e jo me te cojne neper mend kthimin!!!

  Përgjigju
 • Stela: 08/08/2020 11:31

  Fal ksaj qeverie mafioze ky vend esht mbush me kriminel e varferi.Qeveria nese e do ket popull duhet te mendoj nje strategji per ti larguar nga ky vend edhe ato 2 milion qe kan ngelur per ti ofruar nje te ardhme per to dhe femijet

  Përgjigju
 • Gim: 08/08/2020 10:29

  Refugjatet nuk jane me shqiptare dhe nuk jane as vendalinj aty ku jetojne. Nuk dine as gjuhen e as zakonet tona dhe as te vendit ku jetojne. Jane ca qenie qe me leket qe sjellin prodhojne parazitizem. Nuk i duam ne shqiperi

  Përgjigju
  • Alex: 08/08/2020 21:35

   Ik mor barbon the qafen

  • Lili: 08/08/2020 14:31

   Mos ki frike se nuk kthehen do ta mushim shqiperine me arab turq zezak keshtu qe do ikesh edhe ti idiot budalla dhe parazit

 • Eee: 08/08/2020 10:18

  Te taksohen edhe emigrantet

  Përgjigju
  • Alexi: 08/08/2020 21:36

   Ti taksoje satame

 • AndonLAR: 08/08/2020 09:49

  Qeveria është në rrugën e gabuar! Ekziston vetëm një arsye që njerëzit në moshë pune nuk duan të ndërtojnë një të ardhme në Shqipëri! Pse? Për përgjigjen na duhen të paktën 10 libra, por përmbledhja është kjo administratë shtetërore e keqe ! Ka shumë fusha që mund të detajohen. Si përfundim, Shteti (Qeveria) duhet të fajësojë veten se është përgjegjës për këtë eksod!

  Përgjigju
 • sapa: 08/08/2020 09:29

  Edhe banori me i larget i ketij vendi e di qe ky vend ka pjerdhur dhe se ben kush te pakten per nja 200 vjet jo!Ata qe iken i bene nje sherbim te ardhmes se femijeve te tyre dhe perjetojne shtetin e vertete vetem jashte vendit te qelbesirave shqiperi!

  Përgjigju
 • dori: 08/08/2020 09:25

  Ndonje plan me na perzene dhe ne te tjereve a ka ky palaçoja i gjate se spo mundemi me ktu

  Përgjigju
 • edi: 08/08/2020 09:19

  Nuk e kuptoj se si mund te prese qeveria qe tekthehen shqiptaret nga vendet e Europes (sidomos te shkolluarit dhe ata me dokumenta te rregullta )kur vendi yne nuk i jep asnje garanci,perkundrazi dhe ato pak kushte qe jane po shkaterrohen pak nga pak.

  Përgjigju
 • Emigranti: 08/08/2020 08:56

  Hahaaha sa per te qeshur

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Këngëtarja gënjeu për t'i shpëtuar burgut, Fjolla Morina nuk është shtatzënë.