Qindra protestues mblidhen në Cornwall, për të rritur ndërgjegjësimin për ndryshimet klimën

Qindra aktivistë të mbrojtjes së mjedisit janë mbledhur në bregdetin Cornwall të Shtunën në përpjekje për të tërhequr vëmendjen e udhëheqësve botërorë dhe mediave ndërkombëtare që janë vendosur në Anglinë jugperëndimore për samitin e G-7.

Disa protestues u nisën me varkë në det ndërsa të tjerë shëtitën në diell të maskuar si liderët e G7.

Një turmë sërfistash, kajakerësh dhe notarësh u mblodhën në një plazh në Falmouth për një protestë masive ku ata lundruan të organizuar nga grupi Surfers Against Seëage, i cili po bën fushatë për më shumë aksione në mbrojtje të oqeaneve.

Max Laëson, shefi i politikës së Oxfam, tha se aktivistët duan që vendet e G-7:  Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara - të angazhohen për ulje më të mëdha të emetimeve të karbonit dhe për të ndihmuar me financime vendet e varfra të përshtaten ndaj ndikimeve të ndryshimit të klimës.

"Na kanë mbetur vetëm nëntë vjet për të përgjysmuar emetimet e karbonit nëse do të ndalojmë ndryshimet e rrezikshme të klimës, është e mrekullueshme që Joe Biden u ka dhënë një impuls të ri bisedimeve për klimën" tha ai.

Më parë, ndërsa aktivistët nga Oxfam u mblodhën në plazhin Falmouth për të protestuar ndaj ndryshimit të klimës, ata vunë maska ​​si udhëheqësit që morën pjesë në samitin e G-7.

Ndryshimet klimaterike janë një ndër çështjet kryesore në agjendën e samitit, por aktivistët thonë se udhëheqësit e G-7 kanë folur për vite tani ndërsa më shumë veprime duhen për të ulur emetimet e karbonit.

S.M.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Basha nuk është djalë si Mema…