Radovan Karaxhiç dënohet me burgim të përjetshëm për gjenocidin në Srebrenicë

Radovan Karaxhiç dënohet me burgim të përjetshëm për gjenocidin në Srebrenicë

Radovan Karaxhiç u dënua sot me burgim të përjetshëm për gjenocid dhe krime të luftës në Bosnje dhe Hercegovinë në vitet 1990.

Gjykata në Hagë ka kundërshtuar apelin e ish-liderit të serbëve të Bosnjës duke e dënuar me burgim të përjetshëm.

Karaxhiç e ka cilësuar dënimin si “gjykim politik”. Krimineli i luftës ka deklaruar se 'kurrë nuk ka bërë asgjë kundër myslimanëve'.

Në Bosnje janë vrarë më shumë se 8000 burra dhe djem myslimanë. Ai u shpall fajtor ishte shpallur fajtor për orkestrim të rrethimit të Sarajevës.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • blerta: 21/03/2019 17:54

    PO KARAXHICI SALI BERISHA KUR DO DENOHET...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën