Rama: Do krijojmë një kanal të posaçëm informimi për median dhe publikun, konferencat e shtypit praktikë e mbyllur

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në Kuvend, tha se qeveria e re do të krijojë një kanal të posaçëm, të aksesueshëm në faqen zyrtare për çdo akuzë, denoncim apo pretendim të ngritur publikisht që lidhet me interesin publik.

‘Opozita dhe mediat të kërkojnë nga qeveria çdo informacion të mundshëm zyrtar para se të publikojnë gjëra të gënjeshtrat. Qeveria do të vendosë në dispozicion të publikut dhe të medies një kanal të posaçëm informimi në faqen e saj zyrtare për çdo akuzë, denoncim apo pretendim të ngritur publikisht që lidhet me interesin publik.

Formati i vjetër i politikës tradicionale me konferenca shtypi dhe kundër-konferenca ku s'merr veshi i pari të dytin dhe publiku vetëm helmohet nga politika dhe si rezultat nga të gjithë ne, konsiderohet praktikë e mbyllur.

Kushdo që do të dijë qëndrimin tonë në çdo rast kur kritika apo denoncimi lidhet me interesin publik do ta gjejë të shkruar me përgjegjësi institucionale nga çdo autoritet përkatës i qeverisë."- tha Rama.


Lajmi kryesor:

Programi dhe kabineti/ Përplasje dhe debate në seancën maratonë të Kuvendit, PD bllokoi foltoren, kerkoi prezencën e Ramës! Basha: Rama ekzekutori i zgjedhjeve, demokracia ka vdekur! Kryeministri: Copy-paste nga fushata, merru me kumriet (VIDEO)


M.Q./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?×

Lajmi i fundit

John

Shqipëri-Kosovë ngrenë Sekretariat të përbashkët për realizimin e marrëveshjeve mes tyre! Ambasada të përbashkëta në Afrikë dhe Azi