Rama kritika SPAK-ut, Tabaku: Krekosje si gjeli majë plehut, pasuritë publike janë bërë plaçkë për miqtë  e kryeministrit

Deputetja e PD Jorida Tabaku i konsideron krekosje para institucioneve të drejtësisë kritikat që kryeministri Edi Rama i adresoi SPAK.

“Sot inkurajoj SPAK të vazhdojë e të tregojë guxim. Të vazhdojë e të hetojë, ashtu siç thotë DASH, korrupsionin e përhapur në të gjitha nivelet e qeverisë. Unë besoj se këto shfaqjet dhe këto krekosjet si gjeli ndaj plehut të inceneratorëve nuk i shërbejnë askujt”, tha Tabaku.

Tabaku e quajti përpjekje për të fshehur aferat korruptive edhe refuzimin për ngritjen e një komisionit të posaçëm për investimet strategjike të kërkuar nga PD.

“PD kërkonte që të bëhej transparencë me të gjithë procedurat për dhënien e gjitha vendimeve që nga porti i Durrësit, dhënë në mënyrë abuzive. Deri te projekte të tjera që konsiderohen si strategjik por në të vërtetë kanë sjellë zero investitorë të huaj, zero punësim, zero investime nga jashtë. Është bërë si ligji i ndarjes së favoreve të qeverisë”, tha Tabaku.

Lidhur me rrëzimin e kërkesës së PD për ngritjen e komisionit përmes të cilit do të kalonin të gjitha investimet strategjike, reagoi edhe Gazment Bardhi, që akuzoi Ramën se pasuritë publike i ka kthyer në plaçkë për miqtë e tij.

SI.E./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Fluksi i emigrantëve/ Pas Finlandës, edhe shteti baltik paralajmëron mbylljen e kufirit me Rusinë

Fluksi i emigrantëve/ Pas Finlandës, edhe shteti baltik paralajmëron mbylljen e kufirit me Rusinë