Rama në Azerbajxhan, takon presidentin Aliyev: Vendosëm piketa të rëndësishme konkrete bashkëpunimi

Rama në Azerbajxhan, takon presidentin Aliyev: Vendosëm piketa të rëndësishme konkrete bashkëpunimi

Kryeministri Edi Rama dhe presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev

Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në Azerbajxhan dhe ka takuar presidentin e këtij vendi Ilham Aliyev. Në fotot e shpërndara në fotot sociale nga kreu i qeverisë thotë se e ka falënderuar për dekretin presidencial të çeljes së ambasadës së Azerbajxhanit në Tiranë. 

Kreu i qeverishë shkruan se me presidentin Aliyev u vendosën piketa të rëndësishme konkrete bashkëpunimi si dhe e ka falenderuar për dekretin presidencial të çeljes së ambasadës së Azerbajxhanit në Tiranë.

‘Me Presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, për një bilanc të ecurisë së marrëdhënieve pas vizitës së tij në Shqipëri, ku u vendosën piketa të rëndësishme konkrete bashkëpunimi, si edhe për ta falënderuar për dekretin presidencial të çeljes së ambasadës së Azerbajxhanit në Tiranë.’- shkruan Rama.

Dy javë më parë, ambasadori i Azerbajxhanit njoftoi se Presidenti Ilham Aliev miratoi hapjen e ambasadës së vendit të tyre në Tiranë, pas kërkesës së Presidentit Bajram Begaj gjatë vizitës në Tiranë.

Më 15 nëntor ishte hera e parë që Aliev erdhi në Shqipëri, aty ku u mirëprit nga Presidenti Begaj, një takim i cili shënon një një pikë të rëndësishme të marrëdhënies dypalëshe Shqipëri-Azerbajxhan. Aliyev shprehu gatishmërinë e shtetit të tij për të ndihmuar Shqipërinë në përmirësimin e infrasktrukturës së gazit.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • mela: 08/12/2022 14:42

  celsi i zhvillimit te nje vendi eshte bashkepunimi, kshuqe uroj te kemi sa me shume te tilla

  Përgjigju
 • Adi: 08/12/2022 12:54

  Keshtu do te eci para vendi yn duke bashkpunuar ke vendet e tjera

  Përgjigju
 • Ledi: 08/12/2022 12:53

  Fal bashkpunimeve te shumta qe rama po ben me vendet e tjera do te zhvillohemi akoma e me shum si vend

  Përgjigju
 • Roni: 08/12/2022 11:36

  Bashkepunime te shumta paçim me kete shtet

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Haaland 'makineri', i shënon pesë gola Lutonit! Leicester dhe Newcastle kalojnë pas 120 minutave në FA Cup

GOLAT/ Haaland 'makineri', i shënon pesë gola Lutonit! Leicester dhe Newcastle kalojnë pas 120 minutave në FA Cup