Rama: Nëse Ballkani Perëndimor kollitet, kjo për BE është pneumoni! Të hapet një shteg i ri bashkëpunimi për fonde ndaj 6 vendeve

 

Kryeministri, Edi Rama i pyetur nëse vendet e Ballkanit kanë bërë mjaftueshëm për të qenë anëtarë të BE, tha se këto vende nuk po vrapojnë për të qenë pjesë e bashkimit, por duhet ta kenë të qartë sesi do të funksionojë në vazhdim.

Ai shtoi se Bashkimi Europian duhet të hapë një shteg të ri bashkëpunimi sa i takon fondeve për Ballkanin Perëndimor në mënyrë që të garantojë stabilitet.

“Më mirë të na thonë, po jeni shumë mirë por në këtë moment nuk mund të nisim bisedimet me ju. Ne nuk po vrapojmë të jemi vend anëtar i BE. Unë jam pjesë e shkollës së mendimit, që mendon se kur nuk funksionon me 27 si do mendojë edhe me këto 6 vende të Ballkanit Perëndimor. Jam dakord me këtë, le të hapim një bashkëbisedim të qartë për të thënë se kjo nuk mund të funksionojë dhe se duhet të gjejmë diçka të re. Ju duhet të merrni më shumë nga ne dhe ne duhet të hyjmë në një marrëdhënie të re.  BE duhet të hapë një shteg të ri bashkëpunimi sa i përket fondeve. Në të kundërt s’do ketë të ardhme sa i takon stabilitetit të Ballkanit Perëndimor. Nëse Ballkani Perëndimor kollitet, kjo për BE është pneumoni”-tha Rama.


Lajmi kryesor:

Samiti në Sllovaki, Rama: Negociatat kërkojnë kohën e tyre, por BE duhet të japë më shumë fonde për Ballkanin Perëndimor për të garantuar stabilitet


B.V/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas