Rama nga takimi në Tokio: Bisedova me drejtuesin e kompanisë së teknologjisë së lartë, objektiv të hapen 1 mijë vende të reja pune në Shqipëri

Në ditën e dytë të vizitës së tij në Tokio, kryeministri Rama ka takuar drejtuesin e kompanisë së teknologjisë së lartë ‘Sumitomo Electric’.

Kreu i qeverisë shkruan se objektivi është të hapen 1000 vende të reja pune.

“MIRËMËNGJES

dhe me ditën e dytë të vizitës zyrtare në Japoni, që nisi me takimin me drejtuesin e kompanisë të teknologjisë së lartë “Sumitomo Electric”, me 400 filiale në botë në elektronikë, infokomunikacion, mjedis, energji, si edhe 1200 punonjës në Shqipëri, ku objektivi është të hapen edhe 1000 vende të reja pune, ju uroj një ditë të mbarë.”- shkruan Rama.

Gjatë vizitës së tij zyrtare në Tokyo, Rama do të zhvillojë një sërë takimesh, në kuadër të forcimit dhe thellimit të bashkëpunimeve mes dy shteteve, duke rikonfirmuar miqësinë mes dy vendeve, si edhe angazhimin e ndërsjellë për zhvillimin e mëtejshëm të bashkëpunimit në sferën dypalëshe dhe shumëpalëshe, në përballimin e sfidave së bashku si miq dhe aleatë që ndajnë të njëjtat vlera.

Rama do të zhvillojë një takim bilateral me Kryeministrin i Japonisë Fumio Kishida, si dhe do të marrë pjesë së bashku me delegacionin që e shoqëron, në darkën e shtruar prej tij.

 Viti 2022 shënoi 100 vjetorin e marrëdhënieve të miqësisë mes Shqipërisë dhe Japonisë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 23/02/2023 01:17

  Me pare duhet t'i mesosh shqipot me kulturen japoneze te punes.

  Përgjigju
 • orion: 22/02/2023 14:15

  pse mos te ikim dhe ne japoni andej eshte super

  Përgjigju
 • Populli: 22/02/2023 12:49

  Je lider me vizion zoti Kryeministër. Respekt. Mos harro të kalosh nga Bangladeshi o molomën sepse duhen edhe punëtorë

  Përgjigju
 • iliri: 22/02/2023 11:29

  ca behet ee tu ardh investime edhe nga japonia , respekt

  Përgjigju
 • Aldo: 22/02/2023 11:11

  Takime te cilat zhvillojn akoma e me shum vendin ton

  Përgjigju
 • Era: 22/02/2023 10:39

  Takimet gjithmone e me shume po behen nga nje lider si ju per ta zhvilluar vendin

  Përgjigju
 • titi: 22/02/2023 10:31

  super gjithmon e me shume takimet e rames kan sukses

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Rama ndan fotot nga festivali i 'UNUM' në Shëngjin: Marrin pjesë 95 artistë ndërkombëtarë dhe mbi 20 mijë të rinj nga e gjithë bota

Rama ndan fotot nga festivali i 'UNUM' në Shëngjin: Marrin pjesë 95 artistë ndërkombëtarë dhe mbi 20 mijë të rinj nga e gjithë bota