POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Rama ngre alarmin për cigaret, alkolin. karburantet dhe ndërtimet: Në Sarandë 550 euro nata, por asnjë kontribut në Tatime!

Mallrat që për të cilat paguhet akcizë ishin një tjetër problematikë që kryeministri Edi Rama nxori në fokus gjatë takimit që pati në kryeministri me drejtues të administratës Tatimore. Turizmi, cigaret dhe karburantet bëjnë ende abuzime që ndikojnë drejtpërdrejtë në të ardhurat tatimore. Rama tha se asnjë lehtësi që i është bërë sipërmarrësve nuk është reflektuar në formalizimin e tregut, pasi ende vijojnë abuzimet, ku shembull tha Sarandën, atje ku apartamentet shkojnë deri në 550 euro nata, por që nuk derdhin asnjë kontribut në Tatime.

"Më thoni ju si mundet që karburantet, cigaret, akcizat në përgjithësi, përfshirë pijet alkoolike, por edhe ndërtimi, të mos adresohen nga ky sistem administrativ në mënyrë të koordinuar. Për të mos folur për turizmin, për shkak të sezonit, por dhe në vazhdimësi. Kemi bërë një ulje drastike të TVSH të turizmit në 6 % në funksion të formalizimit të treguar, sipërmarrja është lehtësuar, tregu nuk është formalizuar. Dhe përsëri mungon analiza e riskut.

Në Sarandë ka apartamente 550 euro nata, dhe dalin të rezervuara. Kjo flet për një rritje pozitive në funksion të zhvillimit të turizmit dhe rritje të të ardhurave. Si mundet që për këto apartamente të mos ketë kontribute në Tatime?

Cigaret dhe karburantet e kemi thënë vazhdimisht që kërkojnë një adresim të integruar mes tatimeve dhe doganës, shkëmbim të dhënash nga momenti i hyrjes deri tek konsumatori fundor, përbëjnë 40 % të të ardhurave të doganës, dhe çdo rrjedhje aty ka një impakt negativ të drejtpërdrejtë.

Skemat e mashtrimit me TVSh tek ndërtimi, janë goditur por nuk janë eliminuar, vazhdojnë", tha Kryeministri Edi Rama.


Lajmi kryesor:

Rama: 15 mijë kasa joraportuese, nuk do të tolerohet asnjë biznes...çdo faturë do kalojë në sistem dixhital! (VIDEO)


G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Bela: 16/07/2019 23:14

  Sepse kabineti yt eshte klientele qylxhie e ketij biznesi. Shikoi ku i ke larot e tu duke ngrene e pire qyl nga veriu ne jug.

  Përgjigju
 • tirane: 16/07/2019 00:00

  Ky ka te drejte qe thote nuk po mbledhim te ardhura nga tatimet por nuk thote se i don grumbull qe ti vjedhi vete me nje PPP.

  Përgjigju
 • Gentos: 15/07/2019 13:46

  Ky eshte problemi kryesor i Shqiperise. Hajnia dhe vjedhja.

  Përgjigju
 • Haku: 15/07/2019 12:34

  E perkrhyer ndryshe: sulm ndaj biznesit te vogel dhe qytetareve per te mbledhur leke se arka shtetit eshte bosh dhe duhen edhe 1 miliard euro per xhepin (se nje e kane bere)

  Përgjigju
  • Ehuuu: 15/07/2019 15:01

   Po ku dine ata te mbledhin tvsh. Te ven e te marrin shqiptar qe punojne jashte shtetit ne kete lloj pune. Disa i njoh une.

  • Gentos: 15/07/2019 13:47

   Nqoft se je i drejt e paguan TVSH dhe detyrimin ndaj shtetit!