Rama: Shanset që të rikthen vizat zero, vendimi i Holandës politik, qeveria s'lëviz

TIRANE-Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit ka folur për herë të parë për mocionin e votuar në parlamentin holandez, që i kërkon Brukselit rikthimin e vizave për shqiptarët. Rama qetësoi shqiptarët duke garantuar se nuk do të ketë rikthim vizash dhe se vendimi është politik.

Ai tha se shanset që të rikthehen vizat janë zero. Arsyet e vendimit të parlamentit holandez, Rama i gjen lufta e brendshme politike në Holandë në prag të zgjedhjeve. Megjithatë, kryeministri sqaroi se edhe nëse qeveria holandeze do ta dërgojë mocionin e parlamentit në Bruksel, ai duhet të kalojë në shumë procedura dhe kërkon shumicë të cilësuar për t'u aprovuar, ndërsa fjalën e fundit në këtë proces nëse do të shkojë deri në fund e thotë Parlamenti Europian.

"Një festë fyese në Tiranë për arsyet e atij vendimi dhe aspak përbuzëse për njerëzit e zakonshëm të këtij vendi në kushtet kur ai vendim u përcoll në kanalet televizive si të ishte fundi i lëvizjes së lirë të shqiptarëve, ndërkohë që është një vendim thjeshtë dhe vetëm politik në vazhdën e një procesi elektoral në një vend si Holanda, ku nuk është sekret ka një zhvillim të vazhdueshëm të një politike intesive kundër zgjerimit dhe emigrantëve dhe shqiptarëve.

Është një procedurë parlamentare që nuk ka asnjë implikim të drejtpërdrejt në lëvizjen e lirë të shqiptarëve. Për të shpjeguar pak më konkretisht se për revokimin e lëvizjes së lirë duhet të përmbushen disa kritere, asnjëra nuk përkon me realitetin e faktorit shqiptar në Holandë.  Ministri për Drejtësinë në Holandë ka fjalën e tij reagoi duke thënë këtë, 'nuk ka asnjë kriter të përmbushur negativisht për ta adresuar'.

Për rikthimin duhet të ketë rritje e emigracionit, rritje e azilkërkuesve, që nuk është e vërtetë, pasi ka ulje, duhet të vërehet mungesë bashkëpunimi, por ka rritje, e konstatuar nga holandezët, së katërti duhet që vendi të përbëjë kërcënim për sigurinë kombëtare të vendit që ndërmerr këtë procedurë, nuk ekziston dhe së pesti duhet të konstatohet kthimi pas i kritereve teknike, por vlerësoj nga KE, që në dhjetor të 2018 nënvizoi se i plotëson 100%.

Qeveria nuk ka ndërmarrë hapa që në bazë të vendimit të parlamentit, në kushtet e një fushatë elektorale, që ti drejtohet KE-së dhe pastaj KE-ja nëse ka adresim nga qeveria holandeze e shqyrton kriteret që sapo fola. Pastaj nëse do të shkohet në Këshill, duhet konsensusi i të gjitha vendeve për të çuar përpara procedurën. Shumica e cilësuar në rast se ka reagim nga një vend për të vendosur veton kundër konsensusit.

Kryetari i grupit të PS-së, Taulant Balla u shpreh dje se deputetja holandeze që ndërmori nismën për vizat kundër shqiptarëve është mikeshë e ngushtë e kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Duke komentuar deklaratën, Rama tha se nuk dyshon se Partia Demokratike mund të ketë kontribuar në vendimin e Holandës për vizat. "Unë e kam lexuar që kjo është mikesha e këtij apo atij, pavarësisht se nuk dyshoj fare që mund të jetë një kontribut sado i vogël i PD-së rrugore (demokratëve që dogjën mandatet) në këtë proces, pasi nuk lënë gjë pa thënë për Shqipërinë".

Sot kreu i qeverisë kishte edhe një tjetër ofertë për opozitën. Ai tha se është gati që të ndërhyjë në Kodin Penal për të ashpëruar dënimet dhe ngushtuar rrethin e shit-blerësve të votave. "Ne kemi mundësi së bashku të adresojmë në kodin penal shumë shpejt disa masa të reja për integritetin votës, shit-blerjen e votës. Ne do bëjmë propozimet tona, palët e tjera të bëjnë të tyret. Ne mund ta shtrëngojmë rrethin për ata që ushtrojnë këtë aktivitet të paligjshëm në fushatë. Por nga ana tjetër, sot parlamenti italian ka një diskutim për shit-blerjen e votës. Gjithashtu do të vijmë shumë shpejt me ligjin e shpifjes për median.

Kemi punuar ngushtësisht me OSBE me një draft të dakordësuar, do të kërkojmë që të shtrëngohet rrethi i atyre që e kanë kthyer botën mediatike në llum. Në komisionin e reformës zgjedhore jemi gati dhe të vijnë, kemi një partie demokratike parlamentare dhe një rrugore. Me atë rrugoren jemi gati të diskutojmë të gjejmë mënyrën, por nuk mund të dalim në rrugë dhe të bëjmë garë se kush hedh më shumë kapsolla"përfundoi kryeministri Edi Rama.


Lajmi kryesor:

Interpelanca në Kuvend për grabitjen/ Lleshaj akuzon 'TIA'-n: Njoftoi 30' me vonesë, do të marrim masa (Debatet)


d.ba./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë të domosdoshme listat e hapura?×

Lajmi i fundit

John

Kur “Zëri i Popullit” ‘kryqëzonte’ kryeredaktorin: Pse e pranove në shtëpi, djalin tënd dhe nusen e tij, vajzën e armikut, Feçor Shehu?