Rama nuk 'lëshon' Bushatin, i jep postin e rëndësishëm në OSBE

Edi Rama dhe Ditmir Bushati në Kuvend

TIRANË- Kryeministri Edi Rama si duket është penduar që e ka larguar ish-ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati nga të gjitha postet dhe me veprimin e fundit duket se ka vendosur që të afrojë marrëdhëniet me të.

Burime për Report Tv bëjnë me dije se Rama në cilësinë e  kryetarit të OSBE ka propozuar që Ditmir Bushatit t'i japë një post të rëndësishëm, atë të Komisionerit të Lirisë së Medias.

Kreu i qeverisë ka propozuar që Bushati të zëvendësojë Komisionerin e Lirisë së Medias, Harlem Desir, të cilit i ka mbaruar mandati.

Kujtojmë se marrëdhënia mes tyre pati krisje të mëdha që pas shpërthimit të këtij të fundit në Kuvend kur u largua edhe nga posti i ministrit të Jashtëm.

Pas kësaj Rama vendosi ta "ndëshkojë" duke e larguar atë dhe nga drejtues i qarkut të Shkodrës për zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 25 prill, e duke zhvendosur në vend të Ilir BeqajnNuk dihet ende nëse Bushati e ka pranuar propozimin, por ai pasi e kundërshtoi në parlament, kërkoi që ligji për Anti-shpifjen të çohej në komisionin e Venecias

/B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento

Komente

 • Cesk: 19/09/2020 10:29

  Presidentin nuk votohet nga populli keshtu ai eshte i vendosur nga parlmenti dhe keshtu forcen e ka parlamenti dhe kurr prsidenti. Une votoj po.edhe sa ma shpjet

  Përgjigju
  • sheef: 19/09/2020 21:14

   presidenti nga unitet i kombit eshte bo pale politike athere perse duhet?×

Lajmi i fundit

John

Makina përplas të miturin në gjendje të rëndë, i intubuar drejt kryeqytetit