Rama: Parku Kombëtar i Tiranës ndër destinacionet më relaksuese të kryeqytetit

Rama: Parku Kombëtar i Tiranës ndër destinacionet më relaksuese të kryeqytetit

Parku Kombëtar i Tiranës

Parku Kombëtar i liqenit të Tiranës me një peizazh magjepsës, konsiderohet si një nga destinacionet më relaksuese të kryeqytetit, shkruan kryeministri Edi Rama.

Ndërtimi i parkut filloi në vitet ’50-të. Në vitin 1955 u krijua liqeni artificial nga ujërat përreth si dhe u ndërtua me punë vullnetare një digë 400 m e gjatë e cila i pengon ujërat të vërshojnë drejt Tiranës. Sot ky park përbën masivin më të madh të gjelbërimit në kryeqytet.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sportistja: 22/05/2024 21:02

  Pse o njësh,mos nderto më aty poshtë Digës së Liqenit artificial!..Zgjero Parkun me Lulishte e Giardino!

  Përgjigju
  • Or tej: 22/05/2024 22:42

   Ke frike te levizesh dronin majtas ose djathtas sepse del panorama e qytetit me te betonizuar ne europe or teeeejjjjj

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol