Rama publikon pamjet nga Unaza e Madhe e Tiranës: Puna po vazhdon

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video ku tregon pamjet e Unazës së Madhe në Tiranë të përfunduar në pjesën e zonës së TEG-ut. Rama shkruan se puna vijon për përfundimin e saj, në të cilën po punohet njëkohësish në disa lote.

Unaza e Madhe e Tiranës përbën një segment prej 27 kilometrash të gjatë dhe përfundimi i saj do të bëhet në vitin 2023 duke sjellë lehtësim të trafikun brenda Tiranës, ndërsa e lidh kryeqytetin me të gjithë rrugët dalëse kombëtare.

Unaza e Madhe e Tiranës nisi ndërtimin në vitin 1996 me segmentin rrugor Pallati me Shigjeta-Sheshi Shqiponja. Më pas puna vijoi me segmentin prej 13.5 kilometrat nga Farka te rrethrrotullimi i TEG deri te Pallati me Shigjeta dhe më pas u hap dhe segmenti që lidh Farkën me Shkozën dhe Maternitetin e Ri prej 5.5 kilometrash. Punimet po vijojnë njëkohësisht edhe në rrethrrotullimin “Shqiponja”, ku deri tani janë hapur 3 tunele nëntokësore si dhe me dy segmentet e fundit që plotësojnë Unazën e Madhe të Tiranës: pjesën nga Rrethrrotullimi “Shqiponja” te Bulevardi i Ri dhe aksin nga Bulevardi i Ri në Shkozë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit