Rama: Rruga Tiranë-Elbasan, rrëshqitje dhe kontrata skandaloze, disa janë në qeli

Nga Cërriku ku zhvilloi një dëgjesë me qytetarët në kuadër të nismës së ‘Llogaridhënies’ kryeministri Edi Rama u shpreh se në Elbasan janë mbi 1500 vende të lira pune, ndërsa deri në fund të vitit objektivi është punësimi i 25 mijë personave. Gjatë bashkëbisedimit me qytetarët, Rama u shpreh se standardet janë kryefjala e investimeve publike, ndërsa e vendosi theksin te rruga Tiranë-Elbasan.

Ne nuk jemi këtu se do të na jepni votën në fund të qershorit, nuk jemi këtu për të na dhënë vota, por për t’u dëgjuar juve. Rruga Tiranë-Elbasan u bë një legjendë, me rrëshqitje dhe kontrata skandaloze, ku të tjerët kanë përfunduar në qeli.

Edi Rama

Për rrugën Tiranë-Elbasan e nisur në 2008 dhe ende e papërfunduar u arrestua pak muaj më parë ish-kreu i ARRSH, Dashamir Xhika, ndërsa janë marrë në pyetje dhe dy ish-ministra të Transporteve Haxhinasto dhe Dervishaj. Dashamir Xhika është në hetim edhe për rrugën Elbasan-Gjinar. E ndërsa theksoi se nuk ka rritje taksash, Rama përsëriti se për biznesin e vogël do të ketë ulje drastike të taksës së tatim fitimit.

Biznesi i vogël është motor i ekonomisë sonë. Ne përgatitemi për një ulje drastike të taksës së tatim fitimit. për biznesin e vogël, që sot për shkak të pragut 80 milionë lekë në vit, të xhiros gënjen. gënjen që si shmanget kapërcimit të pragut, sepse duke kapërcyer pragun hynë në skemën e tatim fitimit nga 5 në 15 për qind dhe praktikisht konsiderohet sot që flasim biznes i madh dhe të gjithë ata të cilët sot 70-80 milionë gënjen e pranojnë dhe vetë jashtë kamerave dhe kjo është arsyeja pse patën një reagim agresiv ndaj vendosjes së skemës së TVSH e cila nuk është rëndesë financiare në vetëvete por është një instrument për ti nxjerr të gjithë zbuluar.

Ne e kuptojmë shumë mirë edhe stresin dhe për këtë arsye do ta rrisim pragun në 140 milionë dhe deri në 140 milionë tatim fitimi do të jetë vetëm 5 për qind, që do të thotë që të gjithë ata që sot janë mes 80 dhe 140 dhe që paguajnë 15 për qind, që nga1 janari i vitit të ardhshëm me vendimin që do e marrim së shpejti dhe që do e aplikojmë në 1 janar, do të paguajnë vetëm 5 për qind. Kjo është një tjetër ulje e konsiderueshme taksash për një zonë të aktivitetit ekonomik që realisht strategjike për vetëpunësimin dhe punësimin

Edi Rama

Gjatë bashkëbisedimit nuk munguan edhe batutat mes Ramës dhe qytetarëve. E ndërsa një zonjë iu ankua për spitalet dhe punët e bashkisë së Cërrikut, Rama u përgjigj ‘mos të kërkojmë qiqra në hell tani’.

Qytetarja: Pse nuk janë përfshirë disa analiza më të shtrenjta në check up, mamografia dhe pap testi?

Rama: Kush të tha që nuk janë falas?

Qytetarja: Atje nuk kishin as aparat për të matur tensionin

Rama: Unë them mamografia është falas e pap test i ke në Elbasan…Jepja dhe zonjës aty e të marrim një burrë pastaj se…mos të kërkojmë qiqra në hell tani

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:20
‘Po kërkon qiqra në hell...”/ Paloka: Në Shqipërinë e Ramës më lirë gjen drogën se ushqimet dhe ilaçet

Deputeti i PD, Edi Paloka ka reaguar pas ankesave të qytetarëve ndaj Ramës për ilaçet gjatë turit të ‘Llogaridhënies’ në Cërrik. Paloka thotë se qytetarët i thanë Ramës se nuk përballonin dot ilaçet dhe lideri ju a kthehu se “po kërkonin qiqra në hell...”. Për deputetin e PD, në Shqipërinë e Edvinit më kollaj e më lirë gjen drogën se ushqimet dhe ilaçet.

Ramen e gozhdojne militantet. Shqiperia e Rames ku me lehte e me lire gjen drogen se sa ushqimet dhe ilacet.

Rama nuk po ja del dot me as me militantet qe i mbledh partia per shfaqjen e “llogaridherjes”.

I mesuar te leshoje mufka e te mashtroje pa i reaguar askush, lideri magjepses po provon dhe kupton cdo dite se me mufka e mashtrime nuk mund te mbaje me as militantet sepse ne fund te fundit dhe ata kane nevoje te punojne, te ushqehen e te marrin sherbim shendetsor.

Sot ne Cerrik (bastion i PS), ju desh te perplasej me realitetin sic ja paraqiten militantet e partise se tij e jo “kazani”. E si gjithnje , kur nuk i pelqen te degjoje te vertetat , beri cinikun dhe arrogantin.

I thane se nuk perballonin dot ilacet dhe lideri ju a kthehu se “po kerkonin qiqra ne hell...”

Sigurisht , ne Shqiperine e Edvinit me kollaj e me lire gjen drogen se ushqimet dhe ilacet.

Edi Paloka

d.ba.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se sot do të arrihet një marrëveshje mes palëve politike për reformën zgjedhore?

Komento

Komente

  • FIERI NGA VLORA: 03/06/2018 13:06

    TAULANT BALLA I ELBASANIT SI SUBASHI I FIERIT DHE VANGJUSH DAKO I DURRESIT .PERQINDJET I MERR RAMA DHE I PSTRON PARATE TE BANKA E GRUAS DUKE SHITUR PIKTURAT NE ITALINE E KONTROLLUAR NGA SHQIPTARO- ITALIANET ME KAPELE KAUBOJSI .

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bie qeveria tranzitore, po identifikimi biometrik në gjithë vendin! Hajdari detaje nga takimi 9 orësh me ambasadorët