Mazhoranca, takim me ambasadorët në Tiranë për amnistinë fiskale! Delegacioni i BE: Të shqetësuar për këtë draft, duhet rishikuar! Tabaku: Opozita mos ta votojë

TIRANË- Kryetari i Grupit Parlamentar në Partinë Socialiste, Taulant Balla, ministrja e Financave Delina Ibrahimaj si dhe ministrja e Jashtme Olta Xhaçka kanë zhvilluar një takim në 'Vilën 30' me ambasadorët e huaj në vendin tonë, ku ndër to morën pjesë ambasadorja e BE-së, Christine Hohmann, ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim si dhe ambasadori i Britanisë së Madhe, Alastair King-Smith. Mësohet se në fokus të bisedës ishte projektligji i qeverisë për amnistinë fiskale.

Bashkimi Evropian kërkon që qeveria shqiptare të rishikojë draftin aktual që ka paraqitur për konsultim për amnistinë fiskale dhe penale në vend. Përmes një reagimi për Report Tv, BE nënvizon se duhen vijuar konsultimet për rishikim.

Ndërkohë në një reagim të shkurtër për mediat, deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku i bëri thirrje opozitës që të jetë e bashkuar dhe mos ta votojë ligjin në Kuvend.

Edhe një herë tjetër Kryeministri Rama u shpreh më se i vendosur për të vijuar me nismën e qeverisë për amnistinë fiskale dhe penale për paratë e shqiptarë. Rama tha dje për gazetarët se asgjë nuk e ndal këtë qeveri për të legalizuar paratë e shqiptarëve, ndërkohë që duke folur për ata që e kundërshtojnë këtë nismë, kryeministri përmendi edhe rastin e Partisë Demokratike, e cila financohet nga një vend armik, duke folur për skandalin e lobimit rus.

Kryeministri nënvizioi se ai do të tentojë arritjen e një dakordësie me të huajt, por kujtoi se interesi si shqiptarëve është parësor. 

Amnistia fiskale dhe penale është nisëm ligjore e ndërmarrë nga qeveria shqiptare për të falur të gjitha gjobat, kamatëvonesat e pasurisë që deklarohet, nëse kryhet regjistrimi i pasurisë së disponuar në 30-vjeçarin e fundit, të kryera deri në datën e hyrjes në fuqi të ligjit.  Personave që aplikojnë për amnisti fiskale u ruhet anonimati dhe nuk i fillojnë procedurat e ndjekjes penale.

Më parë, kryeministri Edi Rama ka thënë se kritikat e të huajve për këtë projektligj nuk janë të sinqerta  sepse sipas tij këto vende kanë bërë të njëjtën gjë në kohë të ndryshme. Këtë qëndrim Rama e bëri nga konsultimi publik që zhvilloi për amnistinë me grupet e bizneseve, ku të pranishëm ishin edhe përfaqësuesit e ambasadave më të rëndësishme në vend.

Rama e ka bërë të qartë që projektligji për amnistinë fiskale do të miratohet, duke theksuar se të gjithë shqiptarëve që kanë punuar me djersën e ballin në këto 30 vite do t’ua formalizojnë paratë dhe të gjithë të kenë mundësi që të blejnë shtëpi në atdheun e tyre.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:32
Pojektligji për amnistinë fiskale, Tabaku: Të mos votohet, opozita të tregojë se është e bashkuar

 

Deputeti i Partisë Demokratike Jorida Tabaku bëri thirrje që ligji për amnistinë fiskale i cili do 84 vota, të mos votohet nga opozita. Sipas Tabakut, opozita duhet të tregojë që është e bashkuar.

 ‘Ligji për amnistinë fiskale është një barrë për bizneset e ndershme dhe është një barrë që Shqipëria nuk ka luksin ta ketë. Ajo që unë kam kërkuar dhe i kërkoj të gjithë deputetëve të Partisë Demokratike dhe opozitës të mos votohet ligji për amnistinë fiskale, Ligji për amnistinë fiskale kërkon 84 vota dhe që këto vota të arrihen kërkohet të merren nga ai gjithë spektri politik. Unë besoj se këtu duhet të tregojë opozita që është e bashkuar, me një shenj dhe një sinjal në mbështetje të biznesit të ndershëm dhe procesit të integrimit në BE’, tha Tabaku.

Ora 12:01
Amnistia fiskale, BE: Të shqetësuar nga drafti aktual i qeverisë! Përpjekje për ta rishikuar

1664445779_WhatsAppImage20220929at10.22.141.jpeg

Bashkimi Evropian kërkon që qeveria shqiptare të rishikojë draftin aktual që ka paraqitur për konsultim për amnistinë fiskale dhe penale në vend.

Përmes një reagimi për Report Tv BE nënvizon se duhen vijuar konsultimet për rishikim.

 “Bashkimi Evropian ka shqetësime serioze për draftin aktual të ligjit për amnisti fiskale. Ne do të vazhdojmë konsultimet me strukturat përkatëse të qeverisë për të rishikuar këtë legjislacion”

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tanguli: 29/09/2022 16:17

  O Uk pse u nxefe mor burr po un të thash vetëm të vërteta. Se Shqipria do drejtim e tani për tani Edi është më i miri. Po që ka plot gabime se mohon njeri. Po Edi po punon shum smund të krahasohet me standartin e llumit Salhe , Metaj spiun, Monika pa nivel e shum lloi plerash të tipit Tabaku. Pra un jam një Shqiptar që kam öindur në emigrim në Amerik e gjuhën e nënës e kam mësuar në mënyr prefekte. Se e dua shum Shqiprin e super të bukur. E jam gati të vi të punoi e njerzit ti ndihmoi. Se jam human ja doktor e nuk dua njerzve duart tja u shikoi por shëndetin tja u shëroi. Bëj krahasimet e spitaleve të Salheut me sot o UK a jan si dita me nat ? Edi Rama është intelektuali radh un e shikoi se si Edi Anglisht flet e e shikoi se çfar ai ka bër për Shqiprin. A e ke dëgjuar Salheun si flet Anglisht ? ? ? Pra me një fjal bëhu realist e për Shqiprin të punoim e në maja ta çoim. Se Shqipria është prall po vetëm ka pas në krye pisa si: Enver Hoxha e Sali me shok të gjith plera e ferra. Rroft Shqipria sa të jet jeta. Falmnderit për mirkuptimin nëqoftse më kupton. Falemnderit

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 29/09/2022 15:33

  Uku wc,je mire ne wc dhe mos ha ate qe s'thuhet,rri e loz kungulleshka me edin,salen,lirin e po deshe edhe fatmirin,ha sufllaqe e mos degjo ne krevat "gruan" budallaqe ukuwc

  Përgjigju
 • UKU WC: 29/09/2022 15:09

  O UKU WC po ça të keqe ka të vin lekët e Shqiptarve e të Investoren në Shqipri ? Ngrihet niveli i gjith Shqipris. A sdi ti të ritet roga ? Apo dëgjon ktë kryehajdute TABAKU që gërthet kape kape hajdutin e vet është kryehajdute. Kam një pytje për ty o UK a e di ti so është bër : Amerika, Franc, Italia, Kanadaja e shum shtete të tjera Apo ti je analfabet ? Lekët e Shqiptarve le të vin në Shqipri e të bëhet Shqipria prall o UKU PALL. Edi Rama është çun Tirone me 5 gjuh të huaja PROFESOR Sportist Artist. Nun është Malok ordiner si Salhe bajga që vjen nga familje analfabetësh. Mamaja e Edi Ramës ka sdudjuar në warshav, babai Edi Ramës intelektual Artist Skulptur. Mo lopçari si baba i malokut Salhe bajga, e jëma Salhe bajgës bares lopës , motrat e Salhe bajgës analfabete. Pra Tahiri mëndjes mend o për veten tënde jo për sy peshkaqenin xen që është bo miljoner pa kap 1 dit pun me dor po me lekët e vjedhura nga Maloku Salhe bajga. A lexon ti a e ke pa ça ka bo dhëndri vet jamarbër muti me klubin Partizani ? Pra mend o për veten o Uku pall.

  Përgjigju
  • UKU MOMLIT: 29/09/2022 15:54

   Edhe dicka tjeter o UKU WC,mos e shaj aq fort monstren saliviçidoli,se Ai ESHTE MIKU ME I MADH I EDVIN RAMES,kete e ka marre vesh gjithkush brenda e jashte Shqiperise,po ti si militantSufllaqexhi apo edhe mafiozmistrec i bie pafilles sipas avazit katundaresk...mish per top.

 • UKU MOMLIT: 29/09/2022 13:53

  Parimi kryesor i sjelljes dhe i politikave ekonomike te parise se Tiranes,perfshi pushtet+opozite, eshte ARRIVIZMI I PASKRUPULLT DHE PASURIMI I VAZHDUESHEM I TYRE ME ÇDO KUSHT E ÇDO MJET. [email protected] DUHET TU LIDHI DUART E KËMBËT KËTYRE KODOSHËVE.

  Përgjigju
 • HAJDAR KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 29/09/2022 13:48

  Doli Balona tabake të dërdëllisi kundra Shqipris. Se për veten e saj kjo ka vjedh për 7 breza kur ishte zëvëndësja e lyl shal ngjitmit. Kjo me an të babait të saj sla gjë pa vjedhur. E kjo thot bëni si them un e mos bëni si bëj un. Kjo nuk do që lekët e Shqiptarve kudo që jan mos të hyn në Shqipri. Se kjo sdo ta shofi Shqiprin të heci përpara. Se do vetëm kjo të investoi lekët e saja të vjedhura. Po Italia që është gjigand ekonomik e di kjo laraska pa bisht se nga i kan ardh biljona euro ? Nga mafja në gjith Botën që jetojn Italjanët. Po pse lekët e Shqiptarve mos të investohen për Shqiprin. Jo jo thot Balona Tabake pa bisht sduhet, sduhet vetë un duhet të investoi lekët e pista. Pty femër pise. Bravo Edi Rama je gjigand punon për Shqiprin Shqiptarët e zgjuar të vlersoin. E shumica e Shqiptarve jan të zgjuar. Plera si Jorida buçe Tabaku bërdhaku le të lefi pa pushim hum, hum se një top të madh tum do haj. Rroft Shqipria posht plerat Tabaku bërdhaku.

  Përgjigju
 • Lame: 29/09/2022 13:45

  Do te mjaftonte edhe me pak qe te sherbente si indicie per Prokurorine per te hetuar se perse Kryeministri kerkon me ngulm te miratoje ligje per legalizim paraje te piste. Por jo kjo e jona sepse eshte nen kontroll mafioz.

  Përgjigju
 • teooo: 29/09/2022 13:34

  ne vendin tone eshte provuar dhe me perpara me saliun asgje nuk funksionon por kesaj rradhe shpresoj te behet me e mira

  Përgjigju
 • regi: 29/09/2022 13:33

  sme duket ndonje gje per tu shqetsuar ku disa nga vendet e tjera e kane provuar dhe kane dale me sukses

  Përgjigju
 • Goni: 29/09/2022 13:29

  E thjeshte te thuhet me fjale po e pame sa mire funksionuat per inceneratoret qe bet nje vrim ne uje

  Përgjigju
 • Beni: 29/09/2022 13:28

  Po ca te bashkuar opozita ka 1 vit qe sdi ku ka koken dhe ku ka trupin

  Përgjigju
 • Hipokritet e BE-se: 29/09/2022 13:10

  Teme e nxehte. Hollanda, per shembull, mund te thote: mos beni amnisti sepse nje pjese e parave te padeklaruara jane para te fituara nga bandat e kanabisit. Pak rendesi ka per Hollanden se ajo vete eshte shtet ku turizmi mbahet gjalle pikerisht nga konsumi i kanabisit. Hollanda bashke me Gjermanine ndoshta mund te permendin edhe friken se mos nje pjese e parave te padeklaruara mund te jete te ndonje bande qe merret me prostitucion. Pak rendesi ka se ato vende e kane prostitucionin te ligjshem. Mos valle Italia ka ndonje kritike poashtu se krimi shqiptare do perfitoj. Nderkohe, mafia Italiane ka buxhet vjetor qe e kalon gjithe PBB-ne e Shqiperise. Ndoshta edhe Mbreteria e Bashkuar dhe Zvicra do shprehin shqetesime per para te pista. Pak rendesi ka se ishujt e Anglise jane nder me te famshmet ne bote per depozitim te parave te dyshimta (offshore). BE e ka kritikuar Angline per kete fenomen dhe pergjigja ka qene thjeshte: faleminderit per keshillat (ik pirdhu!). Mos valle do na kritikoj Hungaria? Apo s’ka marre ende leje nga Moska…? Nese doni humor, degjojm ndonje kritike nga Rumania dhe Bullgaria, ku korrupsioni eshte ne nivele te ngjashme me vendet e tjera ballkanike. Greqia sigurisht qe do na kritikoj sepse deshiron me te miren per neve, vecse Ligji i Luftes eshte ende ne fuqi. Ndoshta do shprehen kunder edhe disa majmuna shqipfoles qe jane ne sherbim te Berishes, sado qe perpiqen te shtiren si asnjeanes. Ceshtja eshte e thjeshte: nese nje vend aleate ka shqetesime per individe te caktuar le te sjelli provat ne Tirane dhe ata individe te perjashtohen nga amnistia. Per ndryshe te mbyllin gojen dhe ta fillojn kritiken nga vetja e tyre. Shqiperia s’mund te mbaj jashte sistemit qindra miliona euro nga frika se nje pjese e atij kapitali eshte fituar duke shitur kanabis ne Amsterdam dhe kryeqytete te tjera europiane.

  Përgjigju
 • Besi: 29/09/2022 12:04

  Kto ambasadoret qe sna qenkerkan dakort pse behet dhe te vendet atyre apo ska gje aty vetem ktu sesht mir

  Përgjigju
  • Fjjd: 29/09/2022 12:24

   Qe kur kane aktivizuar patronazhistet, duket sa te deshperuar jane.

 • zamira: 29/09/2022 12:02

  per mendimin tim jan teper te nevojshme kto projektligje te cilat do sjellin benefite vertete te mira per ne

  Përgjigju
 • reni: 29/09/2022 11:59

  dita dites po behen takime te shumta per te sjell permiresime ne vend

  Përgjigju
 • Armand: 29/09/2022 11:59

  Ne shume vende te BE eshte implementuar ky projektligj dhe ka rezultuar i sukseshem. Pse mos behet edhe ne shqiperi

  Përgjigju
 • Luan: 29/09/2022 11:58

  I gjithe thelbi i amnistise eshte qe ata qe kane 20 vite qe nuk kthehe ne shqiperi dhe kane punuar si qener dite e nate jashte shtetit per te pasur disa leke menjeane , e kur te duan te vijne ne atdhe te kene mundesine qe ato para ti kene te deklaruara dhe te mund te investojne ne atdhe pa i shkuar nje inspektor te dera per ti pyetur se ku i more leket.

  Përgjigju
 • Alban: 29/09/2022 11:53

  Amnistia fiskale eshte bere pothuajse ne 80 perqind te shteteve europiane dhe madje me shume se nje here. Nese shqiperia merr shembullin me te mire procesi i amnistise do shkoje vaj ne shqiperi.

  Përgjigju
 • Elton: 29/09/2022 11:47

  Beni shume mire qe organizoni mbledhje te tilla dhe jeni kaq transparent kryeminister,ishalla marrim sa me shume lajme te mira dhe amnistia fiskale te behet sa me shpejt

  Përgjigju
 • Sajmir: 29/09/2022 11:45

  Shpresojm qe te marrim lajme te mira nga kjo mbledhje

  Përgjigju
 • Jani: 29/09/2022 11:44

  Do te kete nje ndikim shum te madh ne zhvillimin e vendit amnistia fiskale

  Përgjigju
 • Daku: 29/09/2022 11:06

  Amnistia eshte e nevojshme per nje vend te varfer si shqiperia

  Përgjigju
 • shoku: 29/09/2022 10:29

  Kjo eshte skeme riciklimi se shqiperia eshte mbushur me leke te pista dhe vete qeveritaret kane shuma te medha kash qe duhen pastruar.Njerezit kujtojne se do vijne emigrantet me valixhe me para dhe ne dogane do I thone welcome to Albania.Rama thote futi ne banke per periudhe 5 vjecare pa te drejte terheqje qe do te thote te beje biznese me leket e pastra te shqiptareve dhe ato qe kane qeveritaret te pista mund ti trasferojne jashte.

  Përgjigju
 • Une: 29/09/2022 10:16

  Shtet bananesh, Italia e ben cdo vit kete muhabet dhe nuk takohet kush me ambasadoret e huaj. Fundja ca pune kane ata me nje amnisti edhe sikur te jete edhe pastrim parash?

  Përgjigju
 • Teo: 29/09/2022 10:10

  Ne kete amnisti nuk bejn pjes njerez te cilet kane punuar me me gjera ilegale mos i keqkiptoni gjerat njerez

  Përgjigju
 • Eno: 29/09/2022 10:02

  Mendoj se kjo gje do te nxis akoma dhe me shume emingratetn te vin e te investojn ne vend

  Përgjigju
 • Ani: 29/09/2022 10:01

  Amnistia fikskale nje vendin qe shume shtete e kane mare dhe qe ka rezultuar shume pozitiv

  Përgjigju
 • Gerisa: 29/09/2022 10:01

  Amnistia Fiskale do jete nje prej vendimeve me te mira te marra nga kryeministri i vendit tone

  Përgjigju
 • Dori: 29/09/2022 10:01

  Tema qe jan me se te rendesishme per tu diskutuar shpresoj te shkoj sa me mir

  Përgjigju
 • Klea: 29/09/2022 10:00

  Amnistis fiskale eshte dicka e rendesishme shpresojm te behet dhe ne vendin tone

  Përgjigju
 • cimi: 29/09/2022 09:59

  po ndrsa shumica e shtetve europiane po e bene pse mos ta bejm dhe ne

  Përgjigju
 • Elsa: 29/09/2022 09:58

  Shpresoj qe gjerat te shkojne sa me mir sot ne mbledhje

  Përgjigju
 • fjordi: 29/09/2022 09:58

  po do kemi shume perfitime sidomos vende pune pasi do investohen shume para ne vendin tone

  Përgjigju
 • toni: 29/09/2022 09:57

  e gjithe bota po e bene pse mos ta bejm dhe ne

  Përgjigju
 • Tili: 29/09/2022 09:57

  Nese vazhdojme keshtu brenda pak kohesh ne do te jemi paralel me vendet me te zhvilluara????

  Përgjigju
 • Rikardo: 29/09/2022 09:56

  Do te doja shume qe sot te marrim lajme vetem pozitive.Edhe pse jam i bindur qe do te marrim lajme te mira

  Përgjigju
 • Skerdi: 29/09/2022 09:53

  Kshu ka lezet bre lalke.Te behen takime per te diskutuar per te miren e vendit si dhe per masat qe duhen marre ne te mire te tij

  Përgjigju
 • Qamil: 29/09/2022 09:52

  Shume mendje jan me mire se nje dhe mendoj se keto diskutime do te jen shume produktive per vendin tone

  Përgjigju
 • Iljon: 29/09/2022 09:51

  Ky projektligj 3shte stufiuar shume nga qeveria dhe jam e bindur qe vendimin qe ka marr e ka marr ne dobi te vendit

  Përgjigju
 • Mateo: 29/09/2022 09:49

  Shume pune e pak fjale. Vazhdoni te mbani takime te tilla te rendesishme qe do te ndihmojne shume vendin tone ne vijmesi

  Përgjigju
 • Kiara: 29/09/2022 09:43

  mendoj se do te behet me e mira. KM po merr vendime te duhura ne vendin tone

  Përgjigju
 • ermal: 29/09/2022 09:42

  uroj qe ky takim te shkoje sa me mire dhe te degjojme lajme pozitive

  Përgjigju
 • Arbërori: 29/09/2022 09:29

  Edvin shkjaut shqipfolës do i mbushet hambari…

  Përgjigju
 • Riku: 29/09/2022 08:32

  Kodoshat patronazhist te partise qe jusgifikoni cdo zullum me non graten... hulumtoni pak a do gjeni amnisti fiskale nga non grata... llumra

  Përgjigju
  • Drejtesia popullore: 29/09/2022 20:24

   Rama duhet te kritikohet e mbaje pergjegjesi pse nuk e ka bere me pare, te pakten 5 vjet me pare amnistine fiskale. Keto para do ishin ne sistemin financiar dhe do jepnin edhe profitin. Edhe BSH ka pergjegjesi. Nuk e kam idene se sa mund te jene, mendoj te pakten 3-4 miliard dollare. Por edhe ulin disa perqind borxhin. Cdo shtet e aplikon amnistine fiskale, kam permendur Polonine ne nje shkrim timin per rreth 150 miliard dollare ne vitet pas renies se komunizmit. Gjermanise i interesonte kjo gje se vete ajo do i administronte keto para nepermjet BCE(Bankes Qendrore Europiane). Edhe qendrimi i BE, nga JO, tani eshte qe te rishikohet ligji. Absolutisht Rama ka te drejte, prandaj edhe ata e zbusin qendrimin. Me perjashtim te Tabakut qe ben thirrje si gjithenje kundra Shqiperise. Dihet mire qe shume Shqipetare kane qene pa dokumenta ne Europe e Amerike e kane punuar ne te zeze.Mendoj se jane rreth 500 mije qe kane punuar ne kete menyre duke supozuar se jane me shume se 1.5 milion jashte kufijve. Sikur 10 mije te jete kursimi vjetor, i bie 5 miliard dollare apo Euro. Ketu nuk fus parate e droges, keta persona jane te identifikuar ne vendet perkatese dhe me interpol dhe sherbimet sekrete te vendeve partnere nuk do te lejohen. Ligji do te jete restriktiv per keto raste. Europa nuk do doje me deshire qe parate e fituara me pune, qofte ne te zeze, te vijne ne Shqiperi. Qeveria te jete e vendosur ta zbatoje kete drejtim, sepse vete ata e kane zbatuar dhe e zbatojne. Ne Europe dhe Amerike, ka gjithenje ndryshime ne ligje qe lidhen me taksat, me qellimin e vetem qe sistemi te jete funksional dhe parate te futen ne sistem. Ashtu edhe kontrollohen me mire.

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Macron në Tiranë: Jini krenarë që prisni BE-në në një vend me kaq diell! Kemi solidaritet me Ballkanin Perëndimor për energjinë dhe integrimin

Macron në Tiranë: Jini krenarë që prisni BE-në në një vend me kaq diell! Kemi solidaritet me Ballkanin Perëndimor për energjinë dhe integrimin