Raporti final i OSBE/ODIHR për 25 prillin, reagon BE: Konfirmoi se zgjedhjet ishin të organizuara mirë! Autoritetet të përfundojnë hetimet për blerjet e votës

Foto ilustruese

Delegacioni i Bashkimit Europian në vendin tonë ka reaguar në lidhje me publikimin e raportit përfundimtar të OSBE-ODIHR  në lidhje me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

BE thotë se raporti përfundimtar konfirmoi se zgjedhjet parlamentare ishin përgjithësisht të organizuara mirë nga administrata zgjedhore.

Në reagimin e saj BE nxitet parlamentin e ri që palët politike të angazhohen në një dialog konstruktiv për të adresuar çështjet si dhe rekomandimet nga OSBE-së si çështje prioritare në legjislaturën e ardhshme dhe për të përshtatur kornizën ekzistuese ligjore shumë përpara zgjedhjeve të ardhshme.

Po ashtu delegacioni i BE-së inkurajon autoritetet kompetente shqiptare të përfundojnë hetimet dhe procedimet e pazgjidhura në pretendimi i blerjes së votës dhe rrjedhja e informacionit personal të ndjeshëm.

'Raporti përfundimtar i Misionit të Vëzhgimit të Kufizuar të Zgjedhjeve të OSBE / ODIHR mbi zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë, i cili u zhvillua të Dielën 25 Prill, konfirmon se zgjedhjet parlamentare ishin përgjithësisht të organizuara mirë nga administrata zgjedhore.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) mbikëqyri procesin zgjedhor në një mënyrë transparente, duke shijuar besimin e palëve të interesuara. Ai gjithashtu konfirmon shqetësimet në lidhje me keqpërdorimin e burimeve shtetërore ose funksioneve zyrtare nga partia në pushtet dhe figura të tjera publike.

Raporti përfundimtar ofron rekomandime për të përmirësuar më tej kornizën zgjedhore në Shqipëri në përputhje me angazhimet e OSBE-së dhe standardet e tjera ndërkombëtare për zgjedhjet demokratike. Ne inkurajojmë Parlamentin e ri të angazhohet në një dialog konstruktiv për të adresuar çështjet si dhe rekomandimet si çështje prioritare në legjislaturën e ardhshme dhe për të përshtatur kornizën ekzistuese ligjore shumë përpara zgjedhjeve të ardhshme.

Ne gjithashtu inkurajojmë autoritetet kompetente shqiptare të përfundojnë hetimet dhe procedimet e pazgjidhura në pretendimi i blerjes së votës dhe rrjedhja e informacionit personal të ndjeshëm.

BE përsërit angazhimin e saj për të punuar së bashku me #Shqipërinë në adresimin e rekomandimeve të OSBE / ODIHR.'- thuhet në reagimin e BE.

Një ditë më parë OSBE-ODIHR publikoi raportin përfundimtar për zgjedhjet e 25 prillit, ku theksonte se procesi zgjedhor ishte transparent dhe i qetë. Në raportin final të publikuar nga OSBE nënvizohej se votuesit ishin të lirë që të zgjedhin kandidatët e preferuar, të cilët ishin në gjendje që të bënin një fushatë të lirë për emrin e tyre, nën kornizën ligjore.

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me Bashën, jeni pro apo kundër rikthimit të Sali Berishës në krye të PD-së?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Puna e vetme që gratë mund të bëjnë për qeverinë e Kabulit është pastrimi i tualeteve