Raporti i KE: Shqipëria me borxhin më të lartë në rajon! E 3-ta për rritjen ekonomike

TIRANË- Shqipëria renditet si vendi i parë në rajon sa i takon borxhit publik. Sipas një raporti të publikuar së fundmi nga Komisioni Evropian thuhet se në fund të muajit shtator të 2020 ai arriti në 79.9%, duke u renditur në krye të listës.

Në vend të dytë është Mali i Zi që ka ngjashmëri me ekonominë tonë, ku është regjistruar borxhi publik në nivelin e 78.1% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Për të vijuar më pas me Serbinë 57.1% dhe Maqedonia e Veriut 51.5%. Vendi që ka nivelin më të vogël të borxhit është Kosova me vetëm 19.9%.

Shqipëria dhe Mali i Zi janë dy shtetet sipas raportit që vuajtën më së shumti goditjen nga pandemia COVID-19, për shkak të varësisë që kanë ndaj sektorit të shërbimeve e kryesisht ndaj turizmit.

Nga ana tjetër sa i takon recesionit ekonomik në vend të parë është Mali i Zi me rënie prej -14.3%, ndjekur nga Shqipëria me -6.8% dhe Maqedonia e Veriut prej -4.9%.

Si pasojë e rënies më të lartë, Komision Evropian pret që Mali i Zi të ketë edhe rimëkëmbjen më të shpejtë me 6.8%, ndjekur nga Serbia me 4.8% dhe më pas Shqipëria me 3.7%. Në rikuperimin ekonomik të vendit sipas raportit ndikim do të kenë investimet si dhe avancimi i procesit të rindërtimit.

BORXHI PUBLIK
Shqipëria                      79.9%
Mali i Zi                          78.1%
M. e Veriut                    51.5%
Serbia                             57.1%
Turqia                               41.3%
Bosnja                            37.7%
Kosova                          19.9%

RËNIA EKONOMIKE
Shqipëria -6.8%
Mali i zi -14.3%
Maqedonia e veriut  -4.9%
Serbia -1.8%
Turqia  -2.5%

B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Basha nxjerr foton me Kryemadhin nga firmosja e marrëveshjes: Bashkuam forcat, me 25 prill premtojmë se Rama do të ikë!