Raporti i kredive me probleme ulet në 5%

Raporti i kredive me probleme ulet në 5%

Foto ilustruese

Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, ky tregues zbriti në nivelin 5%, nga 5.06% që kishte qenë në fund të muajit shtator. Rënia e raportit të kredive me probleme po ndikohet nga pozitivisht nga vijimësia e rritjes me ritme të mira e portofolit të kredisë, por edhe nga fakti që pasojat e inflacionit të lartë ende nuk janë përcjellë plotësisht në treguesit e prodhimit dhe të punësimit.

Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, portofoli i kredisë për ekonominë po vazhdon të ruajë ritme dyshifrore të rritjes. Në fund të muajit tetor, vlera totale e portofolit arriti në 722.3 miliardë lekë, në rritje me 11% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Kredia e re këtë vit vazhdon të shfaqë nivelet më të larta në të paktën shtatë vitet e fundit, pavarësisht një tendence ngadalësuese pas muajit shtator. Vijimësia e rritjes së kredisë është një faktor i rëndësishëm në ruajtjen e një tendence rënëse të kredive me probleme, sepse mundëson që për të njëjtën vlerë të kredive joperformuese pesha e tyre specifike të jetë më e ulët.

Megjithatë, bankierët besojnë se efektet e situatës aktuale makroekonomike, e karakterizuar nga norma të larta të inflacionit dhe nivele në rritje të normave të interesit, do të jenë më të dukshme gjatë vitit të ardhshëm.

Rritja e normës bazë të interesit dhe yield-eve të titujve qeveritarë këtë vit ka shtrenjtuar në mënyrë drastike këstet e kredisë së huamarrësve afatgjatë, sidomos në lekë, por edhe në euro. Çmimet e larta dhe kredia më e shtrenjtë bankare do të ngadalësojë konsumin dhe investimet, duke përcaktuar një rritje më të ulët ekonomike për vitin 2023. Një situatë e tillë me shumë të ngjarë do të reflektohet edhe në një përkeqësim të treguesve të punësimit.

Ekspertët e sektorit bankar presin që raporti i kredive me probleme të shënojë një rritje të lehtë gjatë vitit të ardhshëm dhe vrojtimet e fundit të aktivitetit kreditues tregojnë se ato po adoptojnë standarde më të shtrënguara të huadhënies.

Në tremujorin e tretë, kushtet e termat e kreditimit në kreditë e reja akorduar individëve janë shtrënguar për herë të parë mbas dy viteve. Përqasja më konservatore e bankave në kreditim u shpreh edhe në miratimin e kredive për individët në madhësi më të ulëta sesa ato të kërkuara, si edhe në shtimin e kërkesave për kolateral në raport me kredinë e marrë.

Tek bizneset, një tendencë e shtrëngimit të kushteve të kreditimit ishte shfaqur qysh në tremujorët e mëparshëm. Kushtet më të shtrënguara të kreditimit janë diktuar nga situata aktuale makroekonomike e financiare, dobësimi i kërkesës së brendshme dhe paqartësitë e shtuara lidhur me perspektivën e ekonomisë.

Këta faktorë kanë rritur shqetësimet e bankave lidhur me aftësinë paguese të bizneseve, sidomos të biznesit të vogël e të mesëm, i cili, nën optikën e vlerësimit të rreziqeve nga ana e bankave, konsiderohet si segmenti më i brishtë ndaj goditjeve në ekonomi./Monitor

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Ura e Bardhajve në Shkodër rrezikon shembjen, 4 mijë banorë drejt izolimit! Administratori: Të ndërhyjë ARRSH dhe Bordi i Kullimit

Ura e Bardhajve në Shkodër rrezikon shembjen, 4 mijë banorë drejt izolimit! Administratori: Të ndërhyjë ARRSH dhe Bordi i Kullimit