Raporti i OKB për ndryshimet klimatike, zbardhen dokumentet: Si po lobojnë shtetet që prodhojnë naftë dhe qymyr për të ndryshuar raportin në favor të tyre

Një rrjedhje e madhe e dokumenteve të zbuluara nga BBC, tregon se si vendet po përpiqen të ndryshojnë një raport shkencor vendimtar se si të merren me ndryshimet klimatike.

Rrjedhja zbulon se Arabia Saudite, Japonia dhe Australia janë ndër vendet që i kërkojnë OKB -së të zvogëlojë nevojën për t'u larguar me shpejtësi nga karburantet fosile.

Ai gjithashtu tregon se disa kombe të pasura po vënë në dyshim t'u paguajnë më shumë shteteve më të varfra për të kaluar në teknologji më të gjelbra.

Ky "lobim" ngre pyetje për samitin e klimës COP26 në nëntor.

Rrjedhja tregon se vendet po shtyjnë rekomandimet e OKB-së për të vepruar, vetëm disa ditë përpara se atyre do t'u kërkohet në samit të marrin angazhime të rëndësishme për të ngadalësuar ndryshimet klimatike dhe për të mbajtur ngrohjen globale në 1.5 gradë.

Rrjedhja tregon me tej një numër vendesh dhe organizatash që argumentojnë se bota nuk ka nevojë të zvogëlojë përdorimin e karburanteve fosile aq shpejt sa rekomandon drafti aktual i raportit.

Një këshilltar i ministrisë saudite të naftës kërkon të ndryshojë "frazat si" nevoja për veprime urgjente dhe të përshpejtuara zbutëse në të gjitha shkallët ... "duhet të eliminohen nga raporti". Një zyrtar i lartë i qeverisë Australiane hedh poshtë përfundimin se mbyllja e termocentraleve me qymyr është e nevojshme, edhe pse përfundimi i përdorimit të qymyrit është një nga objektivat e deklaruar të konferencës COP26.

Arabia Saudite është një nga prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë dhe Australia është një eksportues kryesor i qymyrit.

Një shkencëtar i lartë nga Instituti Qendror i Kërkimeve të Minierave dhe Karburantit në Indi, i cili ka lidhje të forta me qeverinë indiane, paralajmëron se qymyri ka të ngjarë të mbetet shtylla kryesore e prodhimit të energjisë për dekada për shkak të asaj që ata e përshkruajnë si "sfidat e jashtëzakonshme" të sigurimit të energjisë elektrike të përballueshme. India tashmë është konsumatori i dytë më i madh në botë i qymyrit.

Një numër vendesh argumentojnë në favor të teknologjive të reja dhe aktualisht të shtrenjta të krijuara për të kapur dhe ruajtur përgjithmonë dioksidin e karbonit nën tokë. Arabia Saudite, Kina, Australia dhe Japonia - të gjithë prodhuesit ose përdoruesit e mëdhenj të lëndëve djegëse fosile - si dhe organizata e vendeve prodhuese të naftës, OPEC, të gjithë mbështesin kapjen dhe ruajtjen e karbonit (CCS).

Arabia Saudite, eksportuesi më i madh i naftës në botë, kërkon që shkencëtarët e OKB-së të fshijnë përfundimin e tyre se "fokusi i përpjekjeve të dekarbonizimit në sektorin e sistemeve të energjisë duhet të jetë në zhvendosjen e shpejtë në burimet me karbon zero dhe fshirjen aktive të karburanteve fosile".

Dokumentet e rrjedhura përbëhen nga më shumë se 32,000 parashtresa të bëra nga qeveritë, kompanitë dhe palët e tjera të interesuara në ekipin e shkencëtarëve që përpilojnë një raport të OKB -së i krijuar për të sjellë së bashku dëshmitë më të mira shkencore se si të merren me ndryshimet klimatike.

Këto "raporte vlerësimi" prodhohen çdo gjashtë deri në shtatë vjet nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC), organi i OKB -së i ngarkuar me vlerësimin e shkencës së ndryshimit të klimës.

Këto raporte përdoren nga qeveritë për të vendosur se çfarë nevojitet për të trajtuar ndryshimet klimatike, dhe i fundit do të jetë një kontribut vendimtar në negociatat në konferencën e Glasgow. Autoriteti i këtyre raporteve rrjedh pjesërisht nga fakti se pothuajse të gjitha qeveritë e botës marrin pjesë në procesin për të arritur konsensus.

Komentet nga qeveritë që BBC ka lexuar janë hartuar në mënyrë dërrmuese për të qenë konstruktive dhe për të përmirësuar cilësinë e raportit përfundimtar.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

‘Motra jote është paguar’...pas komenteve negative për Beatrix, vëllai i saj, Albani merr vendimin që pritej