Raporti S&P/ Gjosha: Nëse vazhdohet me koncesione e PPP, vendi mund të hyjë në recesionin më të thellë

Klajda Gjosha

Pas publikimit të raportit të Standard & Poor ka reaguar edhe ish-deputetja Klajda Gjosha e cila thotë se dhe pse me këtë tregues katastrofik, qeveria vazhdon të ndërmarrë projekte të mëdha bazuar mbi modelin PPP. Sipas saj nëse do të vazhdohet me koncesione dhe PPP, Shqipëria mund të hyjë në recesionin e saj më të thellë.

"Raporti i Standard & Poor vuri në dukje edhe një herë se Borxhi publik i vendit arriti në nivele rekord prej 80% të Prodhimit të Brendshëm bruto (PBB)! Kjo është një shifër që tregon nivelin e ulët të ekonomisë shqiptare dhe borxhin e madh që duhet të paguajnë shqiptarët në këto kohë të vështira. Edhe pse me këtë tregues katastrofik, qeveria vazhdon të ndërmarrë projekte të mëdha bazuar mbi modelin PPP duke rënduar barrën e borxhit publik në një mënyrë të fshehtë, pa i përfshirë te 80%! Në këtë kohë Pandemie, ku të varfëritë vazhdojnë të varfërohen më shumë dhe shtresa e mesme po humbet kapitalet dhe të ardhurat e saj, fokusi duhet të jetë te strategjia e daljes nga kriza. Nëse do të vazhdojmë me koncesione dhe PPP, Shqipëria mund të hyj në recesionin e saj më të thellë, duke I lënë brezave të rinj pamundësinë, humbjen e shpresës dhe shlyerjen e borxheve të qejfeve të një qeverie të papërgjegjshme!", ka shkruar ajo.

E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

 • qiparizi: 03/08/2020 11:23

  Na kishin munguar keto dhelprat dhe kunadhet e LSI-se

  Përgjigju
 • vjollca: 02/08/2020 17:04

  NAFIJE DYBEKU I DI keto pune,,,i ka pare tek filxhani i kafese turke,,,,pa nafije dybekun nuk ecen para shqiperia,,,,shyqyr qe kemi shpetuar nga keto shurra-bajga qe qelbin rruget e tiranes....

  Përgjigju
 • FYTYR HARDHUCA: 02/08/2020 11:24

  KJO KLAJDA JOSHA MEFYTYR HARDHUCE KA VJEDHUR ME TË 4 DUART. E TANI KJO HAJDUTE ME FYTYR HARDHUCE GËRTHET KAPE HAJDUTIN KAPE E VET ËSHTË KRYEHAJDUTE MË KEQ SE BUÇJA FSHATARE POCAQIA MONIKA E LIKE BAJGA FLORIRI. O PIK E ZEZ ÇE KA GJWT SHQIPRIN ME KTO LLOI HARDHUCASH E GJARPRISH. O ZOT MBROJE POPULLIN FUKARA NGA KTO MONSTRA SI FYTYR HARDHUCA KLAJDA.

  Përgjigju
 • Tosi: 02/08/2020 06:07

  Vetem sharebajgat e Nafije dybekut te leshitlikes nuk kane goje te flasin. Te sqarojne sa leke vidhen ministrat superhajdute te leshelis ne rrugen Elbasan Tirane me Edomond haxhihajdutin ne krye dhe me ato leke ndertuan haremin erotiko politok te leshitlikes ne Jale per te degjeneruar rinine duke e hardallosur me shkuma party.

  Përgjigju
 • Haha: 01/08/2020 22:15

  Filluan konet e L S I ham gam

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

I mbijetuar i Holokaustit, kush është arkitekti i shquar hebre që u rikthye në Shqipëri dhe ndërtoi falas memorialin në Tiranë