Edhe 50 shtretër të lirë, javën tjetër hapet COVID/3! Manastirliu: Personeli u trajnua në Infektiv, dhamë bonusin (VIDEO)

TIRANË- Spitali COVID/3 me 150 shtretër do të hapet këtë javë, njoftoi ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu gjatë inspektimit me kryeministri Rama në ambientet e ish-kirurgjive në QSUT. Kurse shefja e spitalit Infektiv Prof. Najada Çomo tha se pacientët në Shqipëri trajtohen sipas protokolleve mjekësore të njëjta si kudo në botë dhe ofrohet falas

Aktualisht COVID 1 dhe 2, 50 shtretër janë akoma të lirë. Pas ezaurimit të tyre, do të hapet edhe COVID3 por gati është dhe COVID 4. Sipas ministres personeli është gati dhe i trajnuar.

"Doktorët dhe infermierët janë gati për të filluar në çdo moment që do të jetë e nevojshme.Burimet njerwzore që janë me rëndësi ato janë gati. Do të shërbejnë për pacientë që janë të fazën e rekuperimit të sëmundjes. Dhomat janë me standarde dhe të pajisura të gjitha me oksigjen. Stafin e rekrutuam përpara, kanë punuar në Infektiv, kanë marrë dhe bonusin dhe do vazhojnë ta marrin. Ashtu sic e kishim parashikuar në strategjinë tonë”, tha ministrja.

Por në një dalje publike, kryedemokrati Lulzim Basha ishte shumë i ashpër. Ai tha se qeveria nuk ka marrë asnjë masë për të përballuar valën e dytë të virusit, ku nuk la pa komentuar as vizitën e Ramës tek COVID/ 3.

“Edhe vala e dytë, që mesa duket ka nisur, e gjen Edi Ramën të papërgatitur për t’ju përgjigjur emergjencës shëndetësore. Kam kërkuar që të merren 4 hapa të thjeshtë, të çohen në 2500 testime në ditë. Kjo bën që të bëhen testime në kohë. Evidentim të atyre që e kanë marrë virusin, dhe kontaktet e tyre e më pas izolimin e trajtimin e tyre. Në kushtet e kësaj përqindje, OBSH e konsideron minimal numrin e testimeve. Shqiptarëve me COVID tu rimbursohet paketa e ilaçe e. Shqipëria ki ka mundësitë që askush mos ta humbasë jetën, pasi nuk harrin dot që të blejë paketën e ilaçeve. Nëse paratë e shqiptarëve në këtë kohë krize do të shkonin për pandeminë, atëherë rimbursimi total i shpenzimeve të atyre që kurohen në shtëpi, do ishte thërrime krahasuar me ato që shkojnë për gostinë e investimeve. Gjatë fundjavës janë përballur me COVID dhe u trajtuan për një periudhë kohore në spitale rajonale të papërgatitura. Bonusi për mjekët dhe infermierët është detyrim që kemi ndaj tyre, për sakrificën e madhe dhe ekspozimin ndaj rrezikut. Sot sistemi është de-facto në kolaps. Sot këtë nuk e fshehim dot”, tha Basha.

Spitali COVID3 do të jetë në administrim të spitalit Infektiv në përgjigje të fluksit të shtuar të pacientëve me COVID-19.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjaten pa afat masat anti-COVID dhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri ne 06:00, a jeni dakord?

Komento

Komente

  • Alkovi: 26/10/2020 16:26

    Mirush Kabashi e ka then mir ate fjal ke filmi; po japim lajme me

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Këshilli i Evropës zbardh raportin për situatën e korrupsionit në Shqipëri