Kolegji rrëzoi dekretin/ Meta: Skeç i orkestruar. Nesër në 08:00 konferencë...a do vendosë datë të re për zgjedhjet?!

Për presidencën, vendimi i Kolegjit Zgjedhor që rrëzoi dekretin e anulimit të 30 qershorit, nuk ishte surprizë. Përmes zëdhënësit, Tedi Blushi, presidenca ka reaguar me një postim në rrjetin social Facebook ku shkruan:

 "Asnjë surprizë nga skeçi i radhës i orkestruar prej kohësh"

Tedi Blushi

Ndërkohë nga presidenca është paralajmëruar një konferencë e kreut të shtetit Ilir Meta në orën 08:00 të mëngjesit.

A do të caktojë kreu i shtetit një datë të re për mbajtjen e zgjedhjeve? Ajo që dihet është se Presidenti e ka kundërshtuar vendimin e Kolegjit Zgjedhor, siç u kuptua nga zëdhënësi i tij, Tedi Blushi. Pritshmëritë janë që Presidenti të dekretojë një datë të re për mbajtjen e zgjedhjeve, e cila nuk kërkon dakordësi mes palëve edhe nese Presidenti e ka anuluar daten e 30 qershorit,duke premtuar nje date te re vetem pas nje dakordesie mes paleve.Sipas planit te Metes nje dekret i ri,me nje date te re mund te konsiderohet nje ngerç tjeter per te bllokuar zgjedhjet e 30 qershorit. Më i vështirë duket skenari tjetër, pra qe neser Presidenti mund te lajmeroje shkrirjen e Kuvendit me argumentin qe nuk e ploteson numrin kushtetues te 140 deputete.Edhe ne kete rast, vendimi i Presidentit perplaset me kombetencat e tij Kushtetuese qe nuk parashikon nje tager te tille.Megjithate, ne mungese te nje gjykate Kushtetuese, Iliri Meta mund te perfitoje per te vendosur dekretet qe eshte me pas e veshtire per te rrezuar. Ne cdo rast shumica socialiste ka paralajmeruar qe nuk do te njohe asnje dekret presidencial qe tejkalon kompetencat e parashikuara nga Kushtetuta.

Gjithçka i mbetet mëngjesit të së martës për të mësuar se cili do të jetë veprimi i radhës i kreut të shtetit, që me zhdekretimin e 30 qershorit ngjalli një luftë institucionale me opozitën që nxori kryebashkiakët të sulmojnë KZAZ-të duke zbatuar dekretin e botuar në Fletore Zyrtare dhe KQZ-në që vijon me procesin zgjedhor duke e konsideruar nul dekretin e dytë të Metës. Nga ana tjetër, mazhoranca ka nisur procedurat për shkarkimin e kreut të shtetit.

Kolegji Zgjedhor vendosi sot të rrëzojë kërkesën e Idajet Beqirit, kryetarit të Partisë Uniteti Kombëtar për tu çregjistruar nga zgjedhjet dhe që emri i partisë PUK të hiqej nga fletët e votimit. Me këtë vendim u dha gjykimi i parë për zhdekretimin e 30 qershorit duke u shpallur i paligjshëm. 

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është përdorur për përfitime politike pandemia e koronavirusit?

Komento

Komente

 • Mondi: 24/06/2019 23:12

  Per te qeshur je bere ti ore matuf president

  Përgjigju
 • Erik: 24/06/2019 22:03

  Mbase vret veten live neser.

  Përgjigju
 • Emigranti: 24/06/2019 17:21

  Mire e thote nje komentus qe me te dhene doreheqjen Presidenti Meta ....ta zevendesoje me urgjence Kryetari i Kuvendit komunisti legjendar i Tepelenes dhe Ministri i Enver Hoxhes apo i Ramiz Alise,dhe cfare ministri pa ..... (MINISTER I PUNEVE TE BRENDASHME} He me rrofshi se e nderuam sistemin,por lame te drejtojne shtetin po komunistet si Berisha,Ruci etj etj, Me te vertete do shkojme ne Europe thua!!!??

  Përgjigju
 • Dyrrahu: 24/06/2019 17:03

  „Presidenti“ le ta dekretojne daten e zgjedhjeve 30 qershorin, nese deshiron ta quajme njeri.

  Përgjigju
 • Muna: 24/06/2019 17:01

  Se mos na vret veten live mor aman, se jemi dhe pa leke kush po hyn borxh per te bere feste.

  Përgjigju
 • gjovalin: 24/06/2019 16:42

  Te zente syte gjaku Sander Nokes o Ilir Meta se e din ter Lezha qe vrasesit ja cove ti. Ta shkelmoi Moniken te ura Lezhes mes njerezve e ty te degjeneroi kur vajte me makina te presidences me bo fushat per LSI. Sander Noken qe i ndrit shpirti ku esht e vrave vec ti e Mona jote kshu qe jeto me kete gje se mbase te del per hajer o e keqja kombit

  Përgjigju
 • Qytetari Dixhital: 24/06/2019 16:39

  Te kepuse qafen nga ai post qe mban me te padrejte,eshte teper i lig per te bere gjera te mira per kete vend ky palo president,te shporret nje ore e me pare.

  Përgjigju
 • Raul: 24/06/2019 16:33

  Likja iku për leshi bashkë me Kejdi dhembcakallja dhe Epshurr Brahimkari që janë fytyrat me të urryer të leshitdhise , Nafije Dybeku Baxhelles që ka plagjiature diplomë me ndihmën e Edmond Haxhi Batakciu do kërkojë takim me zotin sonte për tu treguar përrallën e mëngjezit sharebajgave të leshitlikes Kejdi dhembcakallja dhe Epshurr Brahimkari, Nora bythderrja Gjithollog'ja surratgerdalla

  Përgjigju
 • Populli: 24/06/2019 16:20

  I uroj me gjithe zemer fitore Edi Rames dhe PS me 30 Qershor,zgjedhjet do behen do nuk do koktrashi i Skraparit Like kryehajduti e kryemashtruesi.

  Përgjigju
 • Hysniu: 24/06/2019 15:42

  Dy rruge ka ose doreheqjen ose te shperndaje Parlamentin si pasoje se nuk ka 140 deputete.

  Përgjigju
 • Daku: 24/06/2019 15:36

  Shperndaje dhe shkrije akulloren e krimit...se ndryshe nuk kuptojne keta

  Përgjigju
 • Obobo: 24/06/2019 15:24

  Do vras veten live ne televizor

  Përgjigju
 • Populli: 24/06/2019 15:13

  Kater jane opsionet 1- te shperndahet parlamenti qe eshte nje idjotesi e rradhes. 2- te dali ushtria qe po doli e arrestoi ne zyre. 3- te japi doreheqjen sic e ka bere ne cdo post te rendesishem public. 4- te nxjerri b.... gje qe eshte nje risi ne politiken shqiptare te post komunizmit. Ju faleminderit!

  Përgjigju
 • Ilyricum: 24/06/2019 15:01

  Ilir Meta neser jep doreheqejen. Nuk ka me shpresa qe te tallet me dekrete. Do te largohet per te krijuar akoma me shume kaos dhe per te mos mbetur ne histori si ai qe u shkarkua. Ftoj Parlamentin te beje gati emrin dhe brenda dites te votoje presidentin e ri qe te mos kete rrumuje te madhe. O Ilir Meta, ua ke borxh shqiptareve nja 10 vite burg. Na volle nje shpelle me flori. Kriminel.

  Përgjigju
  • Ordinar: 24/06/2019 21:15

   Neser Meta do te nxjerre dekretin e cdekretimit te dekretit te anulimit te dates 30 qershor. Me mire do bente te pirdhej se edhe keshtu me sa duket me bisht nder shale po leviz.

  • Xha Teme: 24/06/2019 15:15

   Nese ndodh dhe gjasat jane te ndodhe(jam dakord me ty Ilyricum) kompetencat e Presidentit i ushtron Kryetari Kuvendit deri ne zevendesimin e tij. Pra do kemi Z. Ruci Kryetar i Kuvendit dhe President njekohesisht. Flm.

 • Njoni: 24/06/2019 14:56

  Do bëj pak si gjynofqar dhe në fund të fjalimit jep dorëheqjen se nuk po të pjer**njeri për ty o palo president

  Përgjigju
 • Pano: 24/06/2019 14:49

  Ca do besh? Do vrasesh veten Live ne TV?

  Përgjigju
 • redi: 24/06/2019 14:48

  pse kaq vone more Like sa mire do durosh deri neser ne 8

  Përgjigju
 • redi: 24/06/2019 14:45

  Turp per reagimin e presidences ,ku veprimi juridik i Kolegjit zgjedhor si organi me i larte gjygjsor i zgjedhjeve quhet skec i orkestruar.Jo zoteri skeci ishte i juaji ,qe per interesa partiake bete nje veprim antikushtetues duke cdekretuar ate qe ju vete dekretuat.Kolegji eshte zgjedhur nga parlanenti dhe dekretuar nga presidenca dhe ka vlefshmeri absolute ne vendimet e tij.Nuk eshte mire por reagimi duhet te jete doreheqa e presidentit dhe te vazhdoje jeten politike prane LSI.Filmi mbaroi dhe keshilli i Venecias ta shqyrtoi kjo do jete pergjigja juridike dhe jo politike, ku drejtesia nuk pyet as ju me dhe as Ramen se eshte ne monitorim nderkombetar .

  Përgjigju
 • Gud: 24/06/2019 14:09

  Ore po tani ckeni ju? Ju u perpowet te qetesoni vendi po vendi u cmend me keq s3 ca tboshin i l8gjshem ca jo. Tani e tga gjykata skane pse zihen me mileti. Ju ca keni tani? Apo ju sherr doni?

  Përgjigju
 • Drejtësia po vjen: 24/06/2019 14:07

  Do flas prap për dorëheqje,,,dhe mund të jap dorheqje ,,KËTO JAN SHENJA SE DREJTËSIA ËSHTË GATI PËR ZBATIM

  Përgjigju
 • Nje koke pa lare: 24/06/2019 14:05

  Qe ne mengjez Floriri do te degjoje fallxhoren. Ajo,fallxhorja do te shikoi filxhanin... Pastaj Iliri do te leshoi termetin! Skiptare mos e rruani trapin se Floriri e njeh friken e Amerikan Agait..

  Përgjigju
 • Zullapi: 24/06/2019 13:58

  Mor ta shkarkojne se vetem per pislleqe eshte aty ai

  Përgjigju
 • Vlora: 24/06/2019 13:40

  Nese kishim te vetmin institucion te paperbaltur "Presidencen" ia arritet qellimit per perbaltje me ane te nje shtangisti ';; Turp turp U be presidenti si cunaket qe bejne 3 - 4 rruge me mall dhe shesin pordhe me Audi A8. Vafshi pas diellit sa me shpejt...

  Përgjigju
 • Labi: 24/06/2019 13:24

  Bei te fala Munikes,Je shume i pa afte.A e njef veten tende se kush je,se cke bere per 29 vjet etj.Je figure e ndyre me pislleqe.Presidenti eshte Intelektuali me i mire i vendit i paster ne te gjitha drejtimet.Ti je dhe koke pa lare.

  Përgjigju
 • AD KALA: 24/06/2019 13:24

  Po normal pse cfare do vendoste KZ brockullat e presidentit. NE 30 Qershor ka zgjedhje dhe pike. Fitore PS dhe ED RAMA

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Sot 2 humbje jete, numër rekord testimesh dhe të infektuarish në 24 orët e fundit, 117 raste (VIDEO)