POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Referendumi për emrin, liderët e partive shqiptare në Maqedoni votojnë 'pro'

MAQEDONI- Kryetarët e partivë shqiptare në Maqedoni, gjithashtu kanë marrë pjesë në votimin e referendumit të sotëm për çështjen e emrit me Greqinë.

I pari që votoi ishte kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, i cili u shpreh se dita e sotme ishte një ditë feste dhe se besonte plotësisht tek zgjedhja e qytetarëve maqedonas.

Gjithashtu ka votuar edhe kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, lideri i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela dhe kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami. Të gjithë liderët shqiptarë janë deklaruar pro referendumit, qëndrim të cilin nuk e kanë fshehur as në ambjentet e votimit.

/ke.mu.
Komento