Regjisorja shqiptare realizon dokumentarin për historinë e trishtë të emigrantëve afrikanë

Në një intervistë në ‘’Rreze Dielli’’ ishte e ftuar Klodi Kadillari, regjisorja shqiptare e cila me dokumentarin e saj për emigirimin korri mjaft sukses në Itali. Një dokumentar rrënqethës I cili tregon për dramën e jetës së dy djemve afrikanë, në luftë për të mbijetuar dhe për të gjetur shpëtim në Itali.

‘’ Alfio Omar është larguar nga shtëpia në moshën 12 vjecare, vjen nga një familje birësuese me shumë trauma, I keqtrajtuar, I maltrajtuar dhe me Alfa omar kam hasur jashtëzakonisht pengesa. Një djalë që sot më linte takim dhe thohste ‘’ Po jam gati të xhirojmë’’ ndërkohë që vendosja kontaktin, merrja kamerën, shkoja në apartamentin ku jetonte më fikte telefonin, më mbyllte derën, sepse nuk ndihesh mirë. Domethënë hapej dhe mbyllej si puna natyrës, kërkoja me insitim, e lija kamerën, e lija gjithëçka dhe kërkoja që të hyja personalisht me të. E ftoja që të hanim drekë bashkë, të pinim kafe bashkë, që të kisha një lloj empatie, më shumë miqësore, pastaj të vazhdoja atë, por shumë shumë e vështirë sepse këta tregonin rrëfimet, domethënë kanë parë vdekjen nëpër anijet , nëpër gomet ndërsa Hajme është një tjetër djalë, që tegon se se bënte transportin nga Afrika në Libi ku ka qëndruar me mikun e vet që e ka ndihmuar për të ardhur në Libi, aty atë e kanë vrarë sepse në vendet arabe është I ndaluar alkooli dhe kanë parë që ky transportonte alkool dhe e kanë vrarë. Ndërsa Hajmes zoti e ka ndihmuar ….’’ shprehet ajo për historinë e trishtë, të cilën ka trajtuar në dokumentarin e saj dhe I cili ka pasur shumë ndikim tek ajo si regjisore.

Ndryshe nga cfarë jemi mësuar zakonisht, ajo është bërë edhe vet pjesë e këtij dokumentari .

‘’ Unë dua gjithcka që ndodh tani ta marr dhe ndodhi dhe me imazhin tim, ndodhi me personaitetin tim, sepse shkova për të xhiruar tek Alfa Omar dhe ai më mbyllte derën. I bëra me shenjë koleges time e cilla po përdorte kamerën, I thash që merri të gjitha, xhiroji të gjthë këtë pjesë, që unë shkoja aty dhe bëj përpjekje ….’’ shprehet ajo për pjesmarrjen e saj në dokumentar, sepse ishte një moment që ajo nuk e ndalte dot, sepse ishte një sakfricië e madhe për të, ky dokumentar, duke jetuar pothuajse 24 orë me personazhet që kishte vendosur që të kishte në dokumentarin e saj.

Ajo shprehet se për këtë dokumentar i është dashur një kohë shumë e gjatë, rreth dy vjet e gjysmë. Ndërsa shprehet se ka pasur një feedback shumë pozitiv nga ana e jurisë.

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Një ‘Pesë qershor Plus’ që përfaqëson të gjitha palët