Report Tv sjell historinë e 67-vjeçarjes në Tiranë, e priti Kurban Bajramin në rrugë e pa ushqim: Mbledh kanaçe për të mbijetuar

Jo të gjithë festuan Kurban Bajramin në Tiranë. Pranë xhamisë “Dine Hoxha”, Vjollca Kaso lutet dhe  zgjat duart. Beson tek kjo festë, e njohur edhe si dita e flijimit për myslimanët. Dikush do të ulet pranë saj për ta bekuar me ushqim. Por përveç disa qindarkave, asgjë më shumë.

“Hajde shikoni në shtëpi asgjë s’ka nëna.”

E braktisur nga të afërmit, varfëria e ka detyruar nga Vlora të jetojë në Tiranë. 67-vjeçarja prej dy vitesh përpiqet përveç ushqimit të paguajë qiranë e shtëpisë, 10 mijë lekë, në Kamëz.

Pensioni nuk i del as për vaktin e darkës, kur kthehet nga një ditë e gjatë duke mbledhur kanaçe dhe shishe plastike.

“Atë reston pastaj qe me ngelet nga pensioni lyp, dal nëna natën që mbledh kanaçe dhe shishe. Jam e lodhur e raskapitur.”

Vjollca do të vazhdojë të dalë në cepa rrugësh edhe pasi ne largohemi. Do të kërkojë ndihmë jo vetëm në këtë ditë feste. Kjo grua e trishtuar e më dhimbje nuk është e vetme në metropol...Ka shumë të tjerë që shtrijnë dorën

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emigranti: 09/07/2022 19:32

    Pune jevgjsh gjelle qensh…….!!!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ministri polak i bujqësisë, Telus: Embargoja ndaj grurit ukrainas mbetet pezull derisa të kemi një vendim të përbashkët

Ministri polak i bujqësisë, Telus: Embargoja ndaj grurit ukrainas mbetet pezull derisa të kemi një vendim të përbashkët