Drafti i ri/ Reuters: 27 vende do t'i thonë PO hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian mund të fillojë negociatat për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, njoftoi agjencia Reuters, duke iu referuar një draft-vendimi që duhet të miratohet këtë javë nga 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian.

Parisi dhe Haga, shton Reuters, i kanë zbutur objeksionet e tyre muajin e kaluar dhe Brukseli duket se po shkon drejt miratimit të nisjes së negociatave, pavarësisht nga situata e krijuar nga koronavirusi. “Nuk mendoj se situata e koronavirusit do të ndikojë në vendimin e vendeve anëtare”, tha për mediat kreu i politikës së jashtë të BE Joseph Borrell.

Reuters, duke cituar burime diplomatike në Athinë, thekson se Greqia ka dhënë tashmë miratimin e saj për këtë draft, që kërkon unanimitetin nga të gjitha vendet që të hyjë në fuqi. Sipas këtyre burimeve, OK i Athinës është dhënë pasi në tekst janë përfshirë edhe kushte të Greqisë për mbrojtjen më të madhe të të drejtave të minoriteteve në Shqipëri e Maqedoni.

Në rast se asnjë vend nuk del kundër, drafti pritet të miratohet në mes të kësaj jave, këtë herë më shkrim nga delegacionet e vendeve anëtare dhe jo nëpërmjet një mbledhjeje të zakonshme, si pasojë e situatës së pandemisë.

Marrjen e një vendimi pozitiv e ka mundësuar edhe ndryshimi i qëndrimit të presidentit francez Macron, që i kishte kërkuar Brukselit reformimit e procesit të aderimit të vendeve kandidate, çka Komisioni Evropian e miratoi.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se po shkojmë drejt një izolimi të dytë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Një muaj para se të hyjë në Shtëpinë e Bardhë, Biden thyen këmbën duke luajtur me qenin e tij