Rezoluta për dënimin e gjenocidit në Kosovë, Shehu: Kuvendi po shkel rregulloren, nuk ka thirrur Konferencën e Kryetarëve për të caktuar datën e shqyrtimit

 

Deputeti Tritan Shehu i ka kërkuar nënkryetares së Kuvendit Ermonela Felaj që të mbledhë Konferencën e Kryetarëve për të caktuar datën se kur të shqyrtohet rezoluta që ka depozituar Rithemelimi për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë. Shehu tha se Kuvendi po shkel rregulloren.

"Probleme të rënda procedurale që lihet me mos respektimin e rregullores. Prej shumë ditsh një grup deputetësh kemi depozituar një mocion debat për të njohur gjenocidin serb në Koosvë. Nuk ka asnjë përgjigje, nuk është bërë as Konferenca e kryetarëve, në bazë të rregullores thuhet se duhet të mblidhet brenda tre ditësh. Edhe nëse kryetarja nuk është prandaj jeni ju aty. Lidhet me elementë politikë kërkoj që sonte të mblidhni Konferencën e Kryetarëve dhe të vendosni se çdo bëhet me gjenocidin serb në KoSOVËë. Kanë paraqitur një kërkese të ngjashme edhe Alibeaj. Nuk ka asgjë të keqe sa më shumë të bashkohemi në këtë kërkesë, të merren masa aq më mirë është i kërkoj atyre që kanë kërkuar këtë rezolutë të ngrenë zërin, të protestojnë, të bërtasin, për një shkelje të rëndë të rregullores dhe u kërkoj kolegëve ta bëjnë dhe të mos rrimë si fija barit para presionit qeveritar", tha Shehu. 

Felaj iu përgjigj se Konferenca e Kryetarëve thirret nga Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla.

“Konferencën e thërret kryetari. Jam autorizuar për të kryer këto rregulluar nga data 03.062022. Kryetarja ndodhet jashtë vendit në një vizitë zyrtare në Vatikan”, tha Felaj.


Lajmi kryesor:

Kuvend/ Tabaku: Qeveria cakton çmimet e karburanteve me pronarët! Balluku: Aksi Thumanë-Kashar nuk do ketë tarifë 2.5 euro për të kaluar, nëse s’do ketë rrugë dytësore


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Tre mësime nga artet marciale mbi zhvillimin e negociatave, flet praktikanti: Silluni si ujë, jo më 'shpatë në dorë'

Tre mësime nga artet marciale mbi zhvillimin e negociatave, flet praktikanti: Silluni si ujë, jo më 'shpatë në dorë'