Rishikimi i kufirit/ Berisha takim me Veselin dhe Limajn: Të jemi të bashkuar

Kadri Veseli, Sali Berisha dhe Fatmir Limaj

Pas takimit me kreun e VetëVendosjes, Albin Kurti, ish-kryeministri Sali Berisha ka takuar sot edhe zëvendëskryeministrin e Kosovës, Fatmir Limajn dhe kreun e Kuvendit, Kadri Veseli, me të cilët ka diskutuar për çështjen e kufijve me Serbinë.

Berisha është shprehur se dënon me forvcë çdo përpjekje të Beogradit për destabilizim dhe i kërkon ndërkombëtarëve që të kuptojë se Vuçiç është një Milosheviç i vërtetë.

Marrëveshja Kosovë-Serbi është e një rëndësie të madhe. Ndaj mendimin se integriteti territorial i Kosovës nuk mund të jetë çështje diskutimi. Denoncoj me forcë përpjekjet e Beogradit për një Republika Serbska, është një përpjekje për destabilizimin. Thirrja ime për të gjithë partitë në Kosovë, të ulen së bashku të votojnë në parlament dokumentin, kornizën e këtij diskutimi dhe delegacionin e përbashkët. Nevojitet një kuadër ligjor që mos ketë debate. Vuçiç erdhi me dy flamuj, me flamurin e Serbisë së Milloshevicit dhe flamurin e Vaso Čubrilović. I bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar të kuptojë vizitën e tij, të këtij qaramani që bën viktimën po ai është një Milosheviç i vërtetë. 

Sali Berisha

Nga ana e tij, kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha se Kosova është shtet i pavarur sovran dhe se të bashkuar pozitë-opozitë nuk i sfidon askush.

Kosova është një dhe askush nuk mund ta ndajë Kosovën, nëse ne jemi bashkë pozitë e opozitë. Nesë jemi bashkë nuk na sfidon askush. Në dialog shkojmë jo nga dashuria për Serbinë, po duhet një liri e qëndrueshme një paqe e qëndrueshme. Kosova ka nevojë të jetë bashkë. Do të ndërtohet platforma e ballafaqimit të madh Kosovë Serbi, pa cenim territori. Jemi bashkë përçojmë këtë mesazh, populli e do këtë gjë. Faleminderit president edhe për këto mesazhe sot.

Kadri Veseli

Edhe nënkryeministri Limaj kërkoi unitet për të kaluar vështirësitë.

Të jemi unik, të ndërtohet grupi i unitetit. Kemi kaluar vështirësi të mëdha besoj se Kosova do të jetë në rrugën e saj.

Fatmir Limaj

Përveç Limajt, në takimin me Berishën ishte i pranishëm edhe ministri Dardan Gashi, shefi i kabinetit të tij, Blerand Stavileci, dhe i ngarkuari me punë në ambasadën e Kosovës në Shqipëri, Sylë Ukshini. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:35
Zhvillime
ke.mu.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet që të ndryshohet sistemi zgjedhor?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Britania e Madhe rishikon bilancin, deri tani pandemia ka shkaktuar mbi 47 mijë viktima