Roma bën Leverkusenin për 'Aspirina', italianët janë finalistët e Europa League

Roma bën Leverkusenin për 'Aspirina', italianët janë finalistët e Europa League

Festa e tifozëve të Romës

Roma është finalistja e parë e Europa League. Skuadra e Mourinhos barazoi 0-0 me Bayer Leverkusen në Gjermani, duke iu falur fitores së parë 1-0 në "Olimpico". Në sfidën e kthimit, djemtë e Mourinhos u treguan të saktë në prapavijë, duke mbajtur portën të paprekur dhe administruar avantazhin e ndeshjes së parë gjysmëfinale.

"Aspirinat" gjermane duket se janë bërë për mjekim, teksa Alonso dhe të tijtë ishin shumë pranë një eventi historik. Tanimë është Roma që ka siguruar finalen e Europa League, duke rezervuar një vend mbrëmjen e 31 majit në Budapest.

Ndeshja nuk ka qenë e qetë, teksa u deshën gjashtë kartona të verdhë që arbitri të mbante në kontroll lojtarët. Në fillimin e pjesës së dytë ka pasur një ndërprerje prej disa minutash të lojës, me fansat e Romës që ndezën "BayArenën".

Tanimë Roma do duhet të presë shtesën në ndeshjen tjetër mes Sevillas dhe Juventusit, ndeshje që në Spanjë përfundoi 1-1 dhe shkoi në shtesë, për të mësuar kundërshtarin e finales së Europa League.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen