Roma ‘përmbys’ Veronën dhe ngjitet e katërta në prag të Derb-it! Bologna mund Monza-n (VIDEO)

Me shumë vështirësi por Roma e mundi 3-1 Veronën në shtëpinë e saj në Bentegodi dhe ngjitet në vend të katërt në renditjen e Serisë A. Kur kishin kaluar 26 minuta lojë Verona mori avantazh me golin e Dawidowicz por i njëjti futbollistë 10 minuta më pas u ndëshkua me karton të kuq duke lënë Veronën  në inferioritet numerik.

Më pas verdhekuqtë nga kryeqyteti barazuan në fundin e pjesës së parë me Nicolo Zaniolo dhe fitoren e siguruan në minutat 88-të e 92-të. Golin e dytë e realizoi i riu Volpato dhe El Shaaraëy vulosi përmbysjen e madhe. Me 25 pikë Roma ngjitet forcë e katërt në klasifikim ndërsa të dielën luan derdin ndaj Lazios që nis në orën 18:00.

Në sfidën që mbylli javën e 12-të të Serisë A Bologna përmbysi Monzan duke fituar 2-1 dhe merr fitoren e dytë radhazi. Ishte Monza qëe kaloi e para në avanatzh me golin e sulmuesit Andrea Petagna por më pas skuadra e drejtuar nga Thiago Mota shënoi dy herë.

Fillimisht Ferguson barazoi shifrat e më pas Orsolini shënoi golin e fitores me të gjithë golat që u shënuan në fraksionin e dytë. Kjo ishte humbja e tretë radhazi për Monzën.