Rrëfimi i vëllait të Adriatik Alimadhit: Edhe unë u preka me COVID-19, kam qëndruar në të njëjtën dhomë me të...Ai luftoi fortë dhe ia doli

Deputeti Adriatik Alimadhi

TIRANË- Vëllai i deputetit të opozitës Adriatik Alimadhi, Fatos Alimadhi ka treguar historinë dhe përjetimet e tij gjatë qëndrimit në një dhomë në spitalin Infektiv, pasi të dy ishin prekur nga Koronavirusin.

Mes kritikave për ministrinë e Shëndetësisë, Fatos Alimadhi flet edhe për gjendjen e Adriatikut, i cili thotë se ka qenë në gjendje shumë të rëndë, aq sa nuk bënte dot asnjë shërbim.

Fatos rrëfen se ka qenë ai ura lidhëse mes familjes, miqve dhe kolegëve që pyesnin për gjendjen shëndetësore të Adriatikut, e ndërsa shprehet se shërimi i tij tensionoi edhe më shumë situatën në shtëpinë e tyre pasi gjendja shëndetësore e deputetit u rëndua. 

Statusi i plotë
Me këtë status po i'u rrëfej  historinë time në luftën me COVID- 19... U bë gati një javë që kam dalë nga spitali por nuk i' u njoftova për shkak të gjendjes jo të mirë të tim vëllai, Adriatikut i cili ndodhej në reanimacion të sanatoriumit.  Mëngjesin e 24 marsit u zgjova me disa shenja që përkonin me ato të covid 19: temperaturë, ethe, dhembje koke, dhembje fyti, dhembje trupi e sidomos dhembje mesi e barku.  E kalova ditën e parë duke  përdorur  paracetamol. Edhe  dy netët më pas ishte e njëjta situatë. Paracetamolët, limonat dhe hudhrat nuk po bënin më efekt. Në mbrëmjen e ditës së tretë vendosa të marrë 127. I mora dhe i'u shpjegova gjendjen në të cilën ndodhesha. E dini cila ishte përgjigjja e tyre?

Izolohuni në një dhomë më vete dhe kur të keni temperaturë pini paracetamol. U mundova t'iu mbushja mendjen por ishte e kotë. Ata vazhdonin me të tyren, më tepër si organ këshillues, me pak fjalë, si avokati i popullit. Pas dy orësh i telefonoi Era, vajza ime e madhe por ata sërish vazhduan të jenë këshillues.

Kështu unë vazhdova duke menduar kalon sot e kalon nesër. Të dielën në mbrëmje i telefonon vëllai i vogël e  i'u thotë për gjendjen time por ata sërish këshillues. Më pas i telefonon vëllai i madh, Flamuri dhe siç duket ky i'u erdhi hakut. Më telefonojnë dhe më thonë që ishin urgjenca e infektivit. Interesoheshin për gjendjen time, gjithashtu qe do vinin të më merrnin me ambulancë. Pas një ore mbërritën pranë shtëpisë dhe unë përfundova në urgjencën e infektivit. Më morën tamponin dhe me thanë se përgjigjja  dilte për 24 orë. Ju thashë që nuk kisha problemin tim por të familjes pasi edhe ata kishin simptoma të COVID-19 por nuk më dëgjuan. Ditën tjetër në mbrëmje erdhi lajmi që pritej, isha pozitiv. Më pyetën çfarë e kisha Alimadhin tjetër që kish ardhur 3 ditë para meje. I'u tregova që jam i vëllai dhe kështu përfundova në të njëjtën dhomë me Adriatikun. Kalova gati një javë në spital në një gjendje jo të mirë por shumë shpejt e mora veten. S'do i harroj tre ditët e para ku veç të tjerave mu bënë kryqet dhe brinjët copë. Dysheku i krevatit ishte skandaloz. Deri sa e ndreqëm atë punë me një dyshek tjetër. Me disa vuajtje por e kalova. Nuk kisha hallin tim por te tim vëllai pasi gjendja e tij u përkeqësua jashtëzakonisht. Ai pothuajse nuk lëvizte fare dhe të gjitha shërbimet i'a bëja unë. E njëjta situatë vazhdoi për ditë të tëra. Në datën 8 të këtij muaji i bënë një skaner. Nga bisedat që bëra më thonë që skaneri nuk kishte  dalë fortë mirë dhe Adriatiku nuk duhet ta marrë këtë informacion.  U ndjeva shumë keq dhe nuk dija çtë bëja. Në këtë situatë ishte doktor maksi, të cilin e falenderoj pasi me ndërhyrjen e tij e qetësoi situatën. Ai i bëri të ditur se skaneri ka dalë pak më mirë se herën e parë. Një gënjeshtër e bardhë që duhej në atë moment për pak kurajo. Ai i tha dhe disa këshilla për tu bërë sa më i besueshëm. Erdhi dhe doktori i cili kujdesej vazhdimisht për ne por  nuk tregoi realitetin. Gjendja ishte e rëndë. Im vëlla luftonte çdo ditë e çdo natë me të keqen. Situata vazhdonte e tillë me një përmirësim të lehtë. Pas 2 testeve të bëra rezultuam negativ. Më vonë, të hënën e datës 21 të këtij muaji i bënë skanerin tjetër. Doktoresha na njoftoi për skanerin i cili kishte një përmirësim por duhej të transferohej në sanatorium. Me gjithë këmbnguljen e tim vëllai për të qëndruar aty doktoresha ishte e vendosur për ta kaluar në sanatorium pasi aty ishin specialistët për mushkritë. Vendim i  drejtë, por unë gjykoj se duhej të ish marrë më herët.

Ditën tjetër  me ambulancë i'u drejtuam sanatoriumit. Adriatikun e shtruan në reanimacion kurse unë duhej të kthehesha në shtëpi. Kthimi im në shtëpi e tensionoi situatën. Familjarët mendonin se gjendja e adriatikut ishte më e rëndë derisa ishte shtruar në reanimacion. Nuk kishim as mundësi komunikimi, e më në fund gjetëm mundësinë nëpërmjet një doktori i cili na informonte mbi gjendjen e vëllait. Ditët e para mjekët e paraqitën gjendjen të rënduar. Me kalimin e ditëve im vëlla e mori veten dhe doli nga reanimacioni e tani ndodhet në një nga dhomat e spitalit. Sot, gjendja e tij është më e qëndrueshme dhe më e mirë. Me kurajo,  me forcë, me vullnetin e tij të hekurt,  me fizikun e fortë ja doli të fitojë këtë luftë. Gjatë ditëve të qëndrimit në spitalin infektiv kisha edhe një detyrë të vështirë. Duhet t'iu komunikoja gjendjen time dhe të Adriatikut miqve dhe të afërmve. Më të vështirë e kisha kur flisja me gocat e Tikut dhe mbesat e mija Kelën dhe Geçin që ndodhen në Turqi por edhe me Sheqeren bashkëshorten e Adriatikut. Mundohesha ta bëja gjendjen sa më të mirë për ti qetësuar. E vështirë ishte edhe me vëllezërit,  nipërit, pasi që të gjithë ishin shumë të shqetësuar. Por edhe me miqtë dhe dashamirësit tanë ishte e vështirë. Të gjithë kërkonin informacion për shëndetin e Adriatikut. Tani që gjendja e Adriatikut është përmirësuar me pa durim po e presim të kthehet midis nesh.

Forca Adriatik! Mos harro se të duam shumë! Ardhja juaj në familje do na qetësonte të gjithëve.

Një falenderim të sinqertë  dua të  shpreh për stafin mjekësor që na  shërbyen sikur të ishim familjarët e tyre. Janë heronjtë e vërtetë në këtë betejë. Nuk dua të harroj dhe një këshillë për të gjithë,

Ruhuni dhe tregoni kujdes për veten dhe familjaret tuaj!

Mirenjohje dhe respekt...

Fatos alimadhi!

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Korçë/ Zjarr në fshatin Vithkuq, rrezikohet Manastiri i Shën Pjetrit, Monument Kulture