Rrëzohet avioni amerikan në oqean, në bord ishin 6 ushtarakë! Njëri prej tyre gjendet i vdekur

Rrëzohet avioni amerikan në oqean, në bord ishin 6 ushtarakë! Njëri prej tyre gjendet i vdekur

Një avion i ushtrisë amerikane i llojit Bell Boeing V-22 Osprey. Foto ilustruese

Një avion ushtarak i Shteteve të Bashkuara, me 6 persona në bord, u rrëzua në oqean afër ishullit japonez të Jakushimës, thanë rojet bregdetare të Japonisë më 29 nëntor.

Avioni i rrëzuar në perëndim të Japonisë ishte i llojit Osprey. Një zëdhënës i rojeve bregdetare tha se nuk ka detaje të tjera për incidentin, përfshirë edhe për njerëzit që ishin në bordin e këtij avioni.

Avioni u rrëzua rreth orës 02:47, sipas kohës lokale. Banorët lokalë kanë raportuar se motori i majtë i avionit ishte përfshirë nga zjarri teksa u rrëzua në oqean.

Ushtria amerikane ende nuk ka komentuar për këtë incident.

Rrëzimi i avionit amerikan vjen pasi një avion i po të njëjtit lloj ishte rrëzuar në veri të Australisë në gusht, duke vrarë tre anëtarë të ekuipazhit nga 23 sa ishin në bord. Avioni Boeing MC-22B Osprey ishte rrëzuar në ishullin Melville, në Australi, gjatë një stërvitjeje ushtarake.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:56
Rrëzimi i avionit amerikan në oqean, gjendet i vdekur një prej 6 ushtarëve

Një avion ushtarak amerikan me gjashtë persona në bord u rrëzua në ishullin Yakushima në jugperëndim të Japonisë. Roja Bregdetare e Japonisë tha se një person ishte gjetur i vdekur pranë vendit të rrëzimit të avionit.

Sipas informacioneve, motori i avionit kishte marrë flakë ndërsa po përpiqej të ulej në aeroportin Yakushima të mërkurën. Ministria e mbrojtjes e Japonisë tha se avioni u zhduk nga radari në orën 14:40 të mërkurën.

Roja Bregdetare mori një telefonatë pesë minuta më vonë, duke thënë se avioni ishte rrëzuar. Më pas dërgoi gjashtë varka dhe dy helikopterë në vendngjarje. Në orën 16:00, helikopterët vunë re atë që dukej si një pjesë e avionit dhe një gomone shpëtimi, tha një zëdhënës për BBC.

Yakushima, në prefekturën Kagoshima, ndodhet në jug të ishullit Kyushu të Japonisë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Lufta/ Ushtria izraelite ka gati plani për evakuimin e civilëve! Ushtari amerikan i vë flakën vetes jashtë ambasadës izraelite në Uashington

Lufta/ Ushtria izraelite ka gati plani për evakuimin e civilëve! Ushtari amerikan i vë flakën vetes jashtë ambasadës izraelite në Uashington