Rritet çmimi i patentave, shtohen dhe orët e praktikës! Rritja nga grupi i interesit, nga 45 mijë në 85 mijë lekë

Kosto për t’u pajisur me një leje drejtimi automjeti pritet të rritet javën e ardhshme dhe kjo vjen si pasojë e një marrëveshjeje që është firmosur nga grupet e interesit të rreth 300 autoshkollave në të gjithë vendin. Nga 45 mijë lekë që ka qenë deri tani pajisja me një patentë të kategorisë B, me masivja për përdorim në popullatë, pritet të shkojë në 85 mijë lekë. Vetëm për mësimin teorik do të paguhen 30 mijë lekë për 36 seanca mësimore, të cilat do të bëhen për 15 ditë.

Ndërkohë, seancat praktike që do të zgjasin 40 minuta secila, do të jenë 34 nga 25 që kanë qenë më përpara. Kjo është rritja e parë që bëhet në 20 vitet e fundit. Pagesat do të bëhen vetëm përmes bankës në 2 këste të ndryshme, përpjekje kjo për të formalizuar tregun. Shoferit të ri i duhet të paguaj edhe 8 mijë lekë shtesë në momentin që pajiset me kartën e patentës në fund.  Në këtë treg ka një numër të konsiderueshëm autoshkollash që nuk tatohen, të cilat shkojnë në më shumë se 50%, të cilat nuk kryejnë as orët mësimore sipas rregullave në fuqi, thonë nga Shoqata e Autoshkollave.

Fjalë është për administrator, që më një Nipt kanë në funksion më shumë se dy apo tre, autoshkolla, që në fakt duhet të kishte secila një nipt. Për këtë arsye, është arritur një marrëveshjeje mes Drejtorinëeë Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor dhe  Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve dhe Shoqatës së Autoshkollave, për identifikimin e tyre dhe pastrimin e tregut për të mbajtur vetëm autoshkollat që plotësojnë kriteret në procesin e patentës.

 

A.M./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Elviz: 19/02/2023 09:45

  Rritet vetem per ata qe duan te humbasin kohe, Ndersa per neve tjeret 500€ eshte cmimi fiks e merr pa Prova ????

  Përgjigju
 • Dori: 18/02/2023 22:27

  E kuptoni ne cfar vendi skandaloz jetojm ku ligjin e bejn lobet? Dhe shteti esht inegzistent

  Përgjigju
 • Boti: 18/02/2023 21:39

  Po xhaxhi drejtori Gonxhja e vyshkur pardje tha sdo ket rritje.Apo thjesht e hoqi nga vetja dhe ja ngeci ketyre hajdutve te tjer qe i japin zarfin cdo muaji

  Përgjigju
 • Alban: 18/02/2023 20:46

  Qelbesira qe nuk fryheni duke vjedhur.Ja moret frymen ketij populli.Por ju lumte e mire beni persa kohe nuk ngrihet njeri.

  Përgjigju
 • Elida: 18/02/2023 18:27

  Bravo shoku rama

  Përgjigju
 • Toni: 18/02/2023 17:18

  Ja futen prap shqiptarevr te shkrete , dyfishim cmimi, 100% inflacion. Prit kur te ngrihet ky popull ti fuse nje plumb ballit politikaneve te majte e te dhathte se po ja bejne jeten te padurueshme.

  Përgjigju
  • Lushka: 18/02/2023 18:19

   Hahaha nuk egziston ajo qe thua o Tonush . Ska shance ta jap me siguri te plote! Ska burra me namuz ketu! Ka fjale facebook-u e komente te fuqishme ne realitet hic! Patenta do jet nje plus per ato qe marrin rryshfet... Jan interesante shum te larta qe luhen nuk eshte se Jan tymce...

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Masakra e Gërdecit, Shkëlzen Berisha do të thirret si dëshmitar nga SPAK, avokati në Report Tv: Zhvillime pozitive, drejtësia po bën atë që kërkojnë qytetarët

Masakra e Gërdecit, Shkëlzen Berisha do të thirret si dëshmitar nga SPAK, avokati në Report Tv: Zhvillime pozitive, drejtësia po bën atë që kërkojnë qytetarët