Rritja e shifrave me COVID, mjekët në 'Repoltix': Situata tepër kritike, jemi si në periudhën e Italisë në marsin e kaluar

Rritjet ditore të rasteve pozitive në vendin tonë ku shifrat i kalojnë mbi 1 mijë të infektuar në ditë janë tepër shqetësuese për mjekët. Dritan Ulqinaku, nëndrejtori i ISHP-së, tha në "Repolitix" se situata i ngjan luftës së dytë botërore, ku 15 viktima në ditë nga COVID janë tepër shumë për vendin tonë dhe se jemi në pikun e valës së tretë, por që shprehet optimist për të ardhmen ku thotë se gjatë muajit mars do të kemi zbritje të shifrave të infektimeve në ditë me koronavirus.

Ndërsa epidemiologu Ilir Alimehmeti tha se po të bësh një krahasim me periudhën e vështirë që Italia kaloi me COVID në marsin e 2020, ai tha se vendi ynë ndodhet pikërisht në këtë fazë aktualisht, ku kemi 36 rate pozitive për 100 mijë banorë, ndërsa Italia kishte në atë periudhë 40.9 pra një shifër e afërt.

"Jemi në një lufte dhe shifrat janë si të luftës së dytë botërore, 15 të vdekur në ditë nga COVID janë realisht shumë, këto janë ditët më të këqija të vendit. Besoj se situata është kritike dhe më e vështira që nga marsi i kaluar dhe nuk do të shohim periudhë më të keqe se kjo. Me ardhjen e marsit do të përmirësohet situata dhe në fund të marsit shifrat ditore nuk do t'i kalojnë 600 në ditë. Unë gjykoj se jemi në pikun e fazës së tretë", tha Ulqinaku.

"Po të bëjmë një krahasim ne jemi tek 36 raste pozitive për 100 mijë banorë Italia në marsin e kaluar ka qënë 40.9 dhe ne jemi shumë afër", tha Alimehmeti


Lajmi kryesor:

Rama thirrje partive si do bëjmë fushatë në pandemi, Jakaj: Nëse ftesa do ishte e sinqertë do ishte ideale! Spahiu: Forcat politike të vendosin rregull për shëndetin e qytetarëve


I.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?×

Lajmi i fundit

John

Dyshohet si një nga bashkëautorët e vrasësit, kamerat e sigurisë fiksuan një person të maskuar në kafen ku ishte ulur Behar Sofia pak para ekzekutimit, një tjetër ndihmoi autorin të largohet