Rritja e veprave penale me autor të mitur, institucionet ligjzbatuese në Lezhë marrëveshje kordimini

Rritja e veprave penale me autor të mitur ka vënë në lëvizje institucionet ligjzbatuese në Lezhë. Ata u bën pjesë e një tryeze të përbashkët diskutimit ku i nënshkrua dhe një marrëveshje “Për koordinimin e veprimtarisë për Drejtësinë Miqësore ndaj fëmijës në nivel vendor” midis institucioneve përgjegjëse dhe pjesëmarrëse në administrimin e Drejtësisë Penale për të Mitur në Rrethin Gjyqësor Lezhë”

Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu ngriti shqetësimin e sjelljes problematike të të miturve dhe nevojën për ndërhyrje, për të parandaluar veprat penale qe ata mund të kryejnë.

Kodi i ri penal për të miturit ka ndryshuar sjelljen e institucioneve ligjzbatuese ndaj tyre, u shprehen zv.ministrisi i drejtësisë Klajd Karameta dhe Drejtuesi i Prokurorisë së Lezhës Erjon Shehaj.

Kjo iniciative bashkëveprimi mes institucioneve për ligjzbatuese për çështjet e të miturve, u iniciua nga programi i UNICEF ne Shqipëri.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Vlorë, i djegin BMWX5 në oborrin e banesës (EMRI)

Vlorë, i djegin BMWX5 në oborrin e banesës (EMRI)