Rryshfet nga të dënuarit, burg
zyrtarëve të burgut Rrogozhinë

Rryshfet nga të dënuarit, burg<br />zyrtarëve të burgut Rrogozhinë
ELBASAN – Gjykata e Elbasanit ka dhënë sot dënimin për ish drejtuesit e burgut të Rrogozhinës, të cilët akuzohen për mitmarrje në dhënien e lejes për të dënuarit në këtë burg. Mesditën e sotme, trupi gjykues ka vendorusr 3 vjet burg e një gjobë prej 7 milion lekësh për ish drejtorin e burgut të Rrogozhinës, i cili u transferua në burgun e Peqinit, Pajtim Murja. Ndërkohë që janë dënuar me respektivisht zyrtarët Demir Tosku me 2 vjet burg e 7 milion lekë gjobë, Fatos Gosa 2.6 vite burg e 7 milion lekë gjobë dhe Naim Maci me 1 vit burg e 400 milion lekë gjobë.


HETIMI
Hetimet e prokurorise dhe të policisë së Durrësit kanë zbardhur mekanizmin e dhënies së lejeve për të dënuarit e kategorive të ndryshme në burgun e sigurisë së ulët. Gati një vit më parë është zbuluar një i dënuar me 6 vite burg nga Berati, i cili kishte marrë leje nga burgu dhe tentoi të vriste një biznesmen me armë pas konfliktit.
Katër zyrtarët, 2 prej të cilëve punonjës edukimi në burgun e Rrogozhinës u arrestuan 1 vit e 5 muaj më parë.

(aq/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Kufizim orari dhe mund të zhvendoset ‘lagja e dritave të kuqe’, punonjësit e seksit po protestojnë në Amsterdam

Kufizim orari dhe mund të zhvendoset ‘lagja e dritave të kuqe’, punonjësit e seksit po protestojnë në Amsterdam