Rumania dhe Bullgaria do t’i bashkohen zonës Shengen në mars 2024

Rumania dhe Bullgaria do t’i bashkohen zonës Shengen në mars 2024

Foto ilustruese

Bullgaria dhe Rumania do t’i bashkohen zonës Shengen për lëvizjen e lirë nga ajri dhe deti. Marrëveshja do të hyjë në fuqi në mars të vitit 2024.

“Pas 13 vitesh Rumania më në fund do t’i bashkohet Shengenit! Kemi një marrëveshje politike për këtë çështje”, ka shkruar kryeministri rumun Marcel Tsolaku në Facebook.

Ministria e Brendshme rumune tha në një deklaratë se një "marrëveshje politike" ishte arritur midis tre vendeve për zgjerimin e zonës "në kufijtë ajror dhe detar" të Rumanisë dhe Bullgarisë "nga marsi 2024".

Çështja e hapjes së kufijve tokësorë është shtyrë deri në diskutimet që do të zhvillohen vitin e ardhshëm. Austria, e cila vuri veton ndaj hyrjes së dy vendeve një vit më parë, hodhi në fillim të dhjetorit idenë e asaj që e quajti "Air Schengen", raportojnë mediat e huaja.

Ai tha se ishte i përgatitur të lehtësonte rregullat që rregullojnë trafikun ajror për Bullgarinë dhe Rumaninë nëse Brukseli forconte kufijtë e jashtëm të BE.

Rumania dhe Bullgaria, të dyja anëtare të BE-së që nga viti 2007, u refuzuan në fund të vitit 2022 nga zona e gjerë brenda së cilës më shumë se 400 milionë njerëz mund të udhëtojnë lirshëm pa kontrolle të kufijve të brendshëm.

Aplikimet e tyre u vënë veto nga Austria, e cila është ankuar prej vitesh se duhet të përballojë një sasi joproporcionale të emigracionit të paligjshëm si rezultat i kufijve të jashtëm të Shengenit të mbrojtur keq.

Zona Shengen u krijua në 1985 dhe përfshin 23 nga 27 shtetet anëtare të BE-së, si dhe fqinjët e tyre të lidhur, Zvicrën, Norvegjinë, Islandën dhe Lihtenshtajnin.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Kombëtarja nis përgatitjet për ndeshjen e fundit në Grupit B ndaj Spanjës

Euro 2024/ Kombëtarja nis përgatitjet për ndeshjen e fundit në Grupit B ndaj Spanjës