Rumania dhe Bullgaria sot në Schengen, por me kufizime

Rumania dhe Bullgaria sot në Schengen, por me kufizime

Foto arkiv

Rumania dhe Bullgaria iu bashkuan zonës Schengen të dielën e Pashkës, megjithëse disa kontrolle kufitare do të mbeten në fuqi. Kjo do të kontrollet e njerëzve në kufijtë e brendshëm ajror dhe detar, pra në aeroporte dhe porte, nuk do të zbatohen më.

Vendet e BE-së kishin rënë dakord për të shtuar Bullgarinë në zonën Schengen në fund të dhjetorit 2023.

Një vendim për heqjen e kontrolleve në kufijtë tokësorë do të merret në një datë të mëvonshme, para fundit të vitit 2024. Zona Schengen synon të garantojë lëvizjen e pakufizuar të njerëzve në Evropë. Ajo përfshin 25 nga 27 shtetet anëtare të BE-së si dhe Islandën, Lihtenshtejnin, Norvegjinë dhe Zvicrën.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Rindërtimi, Rama: Drejt përfundimit lagjja më e re në Krujë

Rindërtimi, Rama: Drejt përfundimit lagjja më e re në Krujë