Rusia godet infrastrukturat energjetike të 5 qyteteve të Ukrainës! Kryetarët e bashkisë thirrje qytetarëve: Qëndroni në strehimore

Rusia godet infrastrukturat energjetike të 5 qyteteve të Ukrainës! Kryetarët e bashkisë thirrje qytetarëve: Qëndroni në strehimore

1669210104_l.PNG

Ushtarët rusë kanë goditur infrastrukturat e energjisë elektrike në Ukrainë duke lënë pa energji elektrike disa prej qyteteve të Ukrainës si, Lviv, Kiev, Mykolaiv, Moldavi dhe Dnipropetrovsk, deklaroi zëvendëskryeministri moldav, Andrei Spinu.

Shpërthime u dëgjuan në Kiev dhe rajonet e Mykolaiv dhe Dnipropetrovsk pasi u ngrit një paralajmërim për sulm ajror mbi Ukrainë. Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, ka raportuar se është prekur infrastruktura energjetike në kryeqytet, raportojnë mediat e huaja.

Gjithashtu kryebashkiaku i Lviv ka thënë: “I gjithë qyteti i Lvivit mbeti pa energji elektrike pas sulmeve ruse në objektet energjetike të Ukrainës. Qyteti është pa dritë. Mund të ketë ndërprerje në furnizimin me ujë”.

Ndërsa kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitscko u bëri thirrje njerëzve që të qëndrojnë në strehë: “Një nga infrastrukturat e kryeqytetit ukrainas është goditur. Qëndroni në strehimore! Alarmi ajror vazhdon”.

Klitschko nuk dha detaje të mëtejshme dhe aktualisht nuk ka informacione të tjera nëse dhe cilat objektiva janë goditur.


Lajmi kryesor:

Sulmet ruse lënë Kievin në errësirë! Ikin dritat dhe në Moldavi! E shpalli Rusinë ‘shtet terrorist’, Parlamenti i BE-së, 'pre' e sulmeve kibernetike nga Moska


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Për herë të parë në Shqipëri, Inter zhvillon miqësore me klubin e Superligës

Për herë të parë në Shqipëri, Inter zhvillon miqësore me klubin e Superligës