Rusia kundërshton tërheqjen nga Ukraina si kusht për bisedime

Rusia kundërshton tërheqjen nga Ukraina si kusht për bisedime

1670058567_fderjwhguw.JPG

Rusia deklaroi se kërkesat perëndimore duhet të tërhiqen plotësisht nga Ukraina si pjesë e çdo bisedimi të ardhshëm për t'i dhënë fund luftës në mënyrë efektive të përjashtuar çdo negociatë të tillë.

Ditën e djeshme, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, përsëriti se Presidenti rus, Vladimir Putin, mbeti i hapur për bisedime, por kërkesa perëndimore që Moska të tërheqë fillimisht trupat e saj nga Ukraina ishte e papranueshme.

Komentet e Peskov erdhën pas bisedimeve telefonike të Putin me kancelarin gjerman Olaf Scholz, raportojnë mediat e huaja.

Zyra e Scholz tha se ai i bëri të qartë Putinit "se duhet të ketë një zgjidhje diplomatike sa më shpejt të jetë e mundur, e cila përfshin një tërheqje të trupave ruse".

Të enjten, presidenti i SHBA Joe Biden tregoi gjithashtu se do të ishte i gatshëm të fliste me Putin nëse ai demonstronte se dëshironte seriozisht t'i jepte fund pushtimit dhe të tërhiqej nga Ukraina.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Kievi: Është bombarduar klinika e kancerit në Kherson! Moska: S’pranojmë çmimin tavan të naftës


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Pogba një stres për Juventusin, Allegri: Ka luajtur 45 minuta që nga prilli

Pogba një stres për Juventusin, Allegri: Ka luajtur 45 minuta që nga prilli