Putin takon Guterres: Pa Krimenë e Donbasin s’ka marrëveshje! Moska: Godasim vendet e NATO nëse sulmohemi me armët e Perëndimit! Rusia ndërpret furnizimin me gaz për Poloninë e Bullgarinë

Presidenti rus Vladimir Putin gjatë bisedimeve me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, tha se negociatat me Ukrainën do të vazhdojnë në një format online dhe shpreson që bisedimet të japin një rezultat pozitiv, por pa një marrëveshje për Krimenë dhe Donbasin nuk është e mundur të nënshkruhen garancitë e sigurisë për Ukrainën.

Duke iu referuar situatës aktuale në Mariupol, të cilën ai e përshkruan si të ndërlikuar dhe tragjike, ai shton se nuk po zhvillohen më o'peracione ushtarake' ruse në qytetin e rrethuar. Putin ka gjetur sërish një justifikim për pushtimin e Ukrainës. Ai i ka thënë sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres se po presin një zgjidhje diplomatike.

Guterres i tha Putin se është i shqetësuar për sitauëtn humanitare dhe krimet e luftës në Ukrainë. Guterres i theksoi Putinit se pushtimi i Ukrainës binte plotësisht në kundërshtim me Kartën e OKB-së. OKB raporton se Putin gjatë takimit me Guterres ka rënë dakord “në parim” për përfshirjen e OKB-së dhe Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq për evakuimin e civilëve nga fabrika e çelikut "Azovstal" në Mariupol. Guterres ka zhvilluar një takim me ministrin e Jashtëm rus Serghei Lavrov, ku kërkoi armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë. 

Polonia dhe Bullgaria kanë njoftuar se kompania shtetërore ruse e gazit Gazprom do e ndërpresë furnizimin me gaz për këto dy vende. Ndërkohë, Berlini ka ndryshuar qëndrimin në lidhje me luftën mes Rusisë dhe Ukrainës. Ministrja e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, tha në një takim ndërkombëtar të ministrave të Mbrojtjes në bazën ajrore amerikane Ramstein, se Qeveria gjermane ka rënë dakord të nënshkruajë dorëzimin e tankeve anti-ajrore të përdorur Gepard. 40 vende po mbajnë bisedime urgjente në këtëbazën ajrore për forcimin e aftësive mbrojtëse të Ukrainës.

Rusia ka bërë një deklaratë të fortë si kundërpërgjigje e qëndrimeve të qeverisë britanike. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse ka shkruar se nëse Britania e Madhe i konsideron normale sulmet e Kievit në territorin rus me armët e marra nga perëndimi, atëherë edhe Moska ka të drejtë që të godasë “linjat e furnizimit të Ukrainës", madje mund të godasin edhe vendet anëtare të NATO-s të cilat furnizojnë Ukrainën me armë.

Ukraina ka ngritur alarmin për mundësinë që konflikti të shtrihet në Transnistri, rajoni separatist pro-rus i Moldavisë, ndërsa Moska nga ana tjetër ngre edhe më tej tonin e saj duke paralajmëruar se rreziku i një Lufte të Tretë Botërore është "i vërtetë". Nga ana tjetër Pekini ka reaguar duke thënë se ata nuk e duan një Luftë të Tretë Botërore. Pas shpërthimeve në Transnistria, Moldavia ka reaguar duke deklaruar se ka një përpjekje për të tërhequr vendin në një konflikt të armatosur.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:50
SHBA: Diplomatët amerikanë janë kthyer në Lviv

Departamenti Amerikan i Shtetit konfirmoi se diplomatët amerikanë u kthyen në Ukrainë sot.

“Mund të konfirmoj se zëvendës shefi i misionit dhe anëtarët e ekipit të ambasadës udhëtuan sot në Lviv, Ukrainë”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit gjatë një konference në Uashington.

Ora 22:38
Shtëpia e Bardhë: Nga SHBA dhe aleatët janë dërguar 5 miliardë dollarë furnizime me armë në Kiev që nga fillimi i luftës

“Aleatët e mbledhur në bazën amerikane në Ramstein kanë ndarë 5 miliardë dollarë furnizime ushtarake për Ukrainën që nga fillimi i pushtimit, nga të cilat 3.7 miliardë nga Shtetet e Bashkuara”. Kështu ka thënë zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

 

Ora 22:30
Pas Polonisë, Rusia ndalon furnizimin me gaz edhe në Bullgari

Qeveria bullgare ka thënë se kompania shtetërore ruse e gazit Gazprom nga nesër do të ndalojë furnizimin me gaz. Ky vendim vjen pasi Moska anuloi gazin edhe për Poloninë.

Reuters citoi ministrinë bullgare të energjisë të thoshte se Bullgaria ka ndërmarrë hapa për të siguruar furnizime alternative me gaz dhe se u ka thënë banorëve se nuk ka nevojë të kufizohet konsumi i gazit për momentin.  

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret në fillim të këtij muaji që u kërkon blerësve të gazit të paguajnë në rubla përmes llogarive bankare ruse , për të mbështetur monedhën e tij ndërsa sanksionet perëndimore po godasin rëndë ekonominë ruse.

Ora 22:13
Ukraina premton mbështetje për Moldavinë

Sikurse është raportuar ka pasur një seri shpërthimesh gjatë dy ditëve të fundit në Transnistria, pjesë e territorit të kontrolluar nga Rusia në Moldavi në kufi me Ukrainën.

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka premtuar mbështetjen e saj për integritetin territorial të Moldavisë dhe ka akuzuar Rusinë se po përpiqet të krijojë trazira dhe të destabilizojë zonën.

Sipas Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Rusia po përpiqej që të tërhiqte zonën në luftën e saj kundër Ukrainës.

"Ukraina do të sigurojë patjetër sigurinë strategjike të rajonit. Por ne duhet të punojmë si një ekip", tha një ndihmës presidencial i Ukrainës Mykhaylo Podolyak në një postim të tijin në Twitter.

Ora 22:10
Rusia do të ndalojë furnizimin me gaz për Poloninë

Rusia do të ndalojë furnizimin e gazit në Poloni nga nesër në mëngjes, ka thënë kompania shtetërore polake e gazit natyror PGNiG.

Gazprom e justifikoi pezullimin sipas rregullave të reja të pagesave të shpallura më 31 mars, sipas të cilave "vendet jomiqësore" duhet të paguajnë për gazin rus në rubla. PGNiG ka refuzuar të paguajë në monedhën ruse.

Megjithatë, pezullimi i furnizimit nuk do të krijojë një kërcënim të menjëhershëm për furnizimet në Poloni. PGNiG tha se magazinimi i saj nëntokësor i gazit është pothuajse 80% i mbushur dhe vera po vjen, kështu që kërkesa është më e ulët.

Gjithashtu, Polonia ka burime alternative të furnizimit. Ajo ka një terminal të gazit natyror të lëngshëm (PNG) në Swinoujscie në bregdetin Baltik dhe lidhje me tubacionet me Gjermaninë dhe Republikën Çeke.

Ora 22:00
Ministria e Mbrojtjes në Britani sqaron deklaratën që ndezi ‘hakmarrjen’ e Moskës

Burimet nga ministria e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar, raporton BBC, kanë sqaruar deklaratën e ministrit të Mbrojtjes James Heappy, ku tha se "nuk ishte problem" që furnizimet me armët nga Mbretëria e Bashkuar të përdoren nga forcat ukrainase kundër objektivave ushtarake në Rusi.

Ata thanë se Mbretëria e Bashkuar nuk ishte e përfshirë në ‘shenjëstrimin’ ukrainas dhe thanë se fraza "shenjëstrim" i referohej ndalimit të bombardimeve të pamëshirshme të artilerisë ruse, jo goditjes së objektivave në Rusi.

“Mbretëria e Bashkuar dhe shumë aleatë të tjerë perëndimorë po ofrojnë tani sisteme armësh me rreze më të gjatë për të ndihmuar Ukrainën, kundrejt artilerisë që forcat e armatosura ruse kanë rënë mbi qytetet e rrethuara të Ukrainës”, tha burimi.

“Shenjëstrimi është çështje e Ukrainës, por Britania e Madhe pret që të gjitha palët në këtë konflikt të vendosin për objektivat e tyre ushtarake në përputhje të plotë me ligjet e konfliktit të armatosur”.

Ora 21:56
Humbën prindërit nga bombardimet në Mariupol, Zelesnky viziton dy fëmijët jetimë (VIDEO)

 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, së bashku me zëvendëskryeministren Iryna Vereschuk, vizituan sot pasdite dy fëmijë nga Mariupol, Ilya Matvienko dhe Kira Obedinska, të shtruar në spitalin e fëmijëve në Okhmatdyt. Zelesnky shkruan se dy fëmijët kanë humbur prindërit në Mariupol. Zelesnky thotë se pushtuesit i çuan dy fëmijët në territorin e pa kontrolluar nga Ukraina, por arritën t’i marrin dhë tua dërgojnë të afërmve.

Ora 21:46
Flasin ekspertët e energjisë atomike: Nuk ka probleme të reja në Çernobil

Komentet e Kreu të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, se nivelet e rrezatimit në ish-centralin bërthamor të Çernobilit në Ukrainë ishin jo normale ngritën shqetësime të reja për ish-centralin e energjisë.

Por IAEA ka thënë për agjencinë e lajmeve “BBC News” se Grossi nuk po i referohej ndonjë problemi të ri në Çernobil, por ai po fliste për një situatë që ishte potencialisht e rrezikshme kur forcat ruse pushtuan vendin atëherë, por që tashmë janë larguar.

 “Nuk e di nëse ishim shumë afër katastrofës, por situata ishte absolutisht jonormale dhe shumë, shumë e rrezikshme”, tha Grossi.

Nivelet e rrezatimit u rritën nga lëvizja e dheut e shkaktuar nga makineritë e rënda dhe hapja e llogoreve dhe mbeten ende më të larta se normalja. Nga IAEA raportohet se pavarësisht niveleve më të larta të rrezatimit ato nuk përbëjnë nivele të larta rrezikshmërie.

Gjithashtu ekspertët besojnë se përveç niveleve pak të ngritura të rrezatimit të sfondit, siguria e natyrshme e zonës nuk është ndikuar nga pushtimi.

Misioni i IAEA ndodhet në Çernobil për të kontrolluar që asnjë material bërthamor nuk është larguar nga vendi për t'u përdorur për qëllime ushtarake. Verifikimi i pavarur dhe ekspert i këtyre fakteve nga mbikëqyrësi bërthamor do të jetë një lehtësim i madh për komunitetin ndërkombëtar.

 

Ora 21:38
Tre civilë të vrarë dhe gjashtë të plagosur në Dontesk

Në rajonin e Donteskut ditën e sotme si pasojë e bombardimeve ruse kanë mbetur të vrarë tre civilë, ndërsa gjashtë janë plagosur. Kjo u bë me dije nga guvernatori i rajonit të Donetsk, Pavlo Kyrylenko.

Ora 21:29
Rusia pretendon kontrollin e gjithë rajonit të Khersonit

Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar se forcat e saj kanë çliruar të gjithë rajonin Kherson në jug të Ukrainës.

Ora 21:00
Putin është dakord 'në parim' për ndihmën e Kryqit të Kuq në Mariupol

Gjatë takimit të presidentit rus Vladimir Putin me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres, nga OKB-ja raportohet se Putin ka rënë dakord “në parim” për përfshirjen e OKB-së dhe Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq për evakuimin e civilëve nga fabrika e çelikut "Azovstal" në qytetin e rrethuar të Mariupolit.

"Diskutimet vijuese do të zhvillohen me Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare dhe Ministrinë e Mbrojtjes Ruse," tha zëdhënësi i OKB-së Stéphane Dujarric.

Ora 20:46
Zyrtari rus i mbrojtjes parashikon shpërbërjen e Ukrainës

Nikolai Patrushev, Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, akuzoi SHBA-të dhe vendet e tjera perëndimore se po përpiqen të rrënjosin urrejtjen ndaj Rusisë në Ukrainë

“Historia mëson se urrejtja nuk mund të bëhet kurrë një faktor i besueshëm në unitetin kombëtar, si rezultat, politika e Perëndimit dhe e regjimit të Kievit nën kontrollin e tij mund të jetë vetëm shpërbërja e Ukrainës në disa shtete", tha Patrushev.

Rusia ka thënë se njeh pavarësinë e dy rajoneve pro-ruse të shkëputura të Ukrainës lindore, duke kundërshtuar atë që ajo tha në fillim për pushtimin e saj se ishte një operacion paqeruajtës në mbrojtje të tyre. Në javët e fundit, Rusia ka ridislokuar forcat e saj për t'u fokusuar në ato zona.

Ora 20:17
Guterres: Thellësisht i shqetësuar për situatën humanitare në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres i tha presidentit rus se pushtimi i Ukrainës binte plotësisht në kundërshtim me Kartën e OKB-së dhe se ishte thellësisht i shqetësuar për situatën humanitare në Ukrainë.

Guterres tha gjithashtu se donte të krijonte një grup të ri të përbërë nga Ukraina, Rusia dhe OKB-ja për të koordinuar ngritjen e korridoreve humanitare.

Ora 19:35
Putin: Pushtuam Ukrainën për të ndaluar gjenocidin e njerëzve në Donbass

1650886413_vladimirputinrussianpresident.jpg

Gjatë takimit me sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, presidenti rus Vladimir Putin është shprehur se kanë qenë të detyruar të pushtojnë Ukrainën për të ndaluar gjenocidin që po u bënte njerëzve në Donbass.

Ora 19:29
Putin takon Guterres: Ne ende presim një zgjidhje diplomatike

Presidenti rus Vladimir Putin ka gjetur sërish një justifikim për pushtimin e Ukrainës. Ai i ka thënë sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres se po presin një zgjidhje diplomatike.

"Ne ende presim dhe shpresojmë se do të jemi në gjendje të arrijmë marrëveshje përmes një kanali diplomatik".

Putin tha se bisedimet e fundit në Stamboll kishin arritur një "përparim", por ai sugjeroi se ato ishin prishur pas raporteve për mizori kundër civilëve në qytetin ukrainas Bucha.

Ai pretendoi se këto ishin një "provokim" dhe shtoi "ushtria ruse nuk kishte asnjë lidhje me të".

Por ai tha se bisedimet vazhdojnë dhe ai shpreson që të arrijnë një rezultat pozitiv.

Ora 19:29
Putin: Lufta në Mariupol ka përfunduar

1650887423_putinn.JPG

"Situata në Mariupol është tragjike, por luftimet kanë përfunduar". Kështu deklaroi presidenti rus, Vladimir Putin, në takim me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres në Moskë. Kështu raporton Tass. “Më shumë se 1300 ushtarë ukrainas u dorëzuan në Mariupol”, shtoi Putin.

Ora 19:28
Putin i drejtohet Guterres: Në OKB të gjithë janë njësoj, askush nuk është më i mirë

1650984059_Screenshot3.jpg

‘Në OKB, të gjithë anëtarët janë të barabartë, në të njëjtin nivel, pavarësisht se ku janë në glob. Unë mendoj se duhet të mendoni për atë që është shkruar në Bibël, në Kuran, në Tora: ne jemi të gjithë të barabartë. Më duket e çuditshme që dikush mendon se janë të ndryshëm ose më të mirë’, tha presidenti rus Vladimir Putin, në hapjen e bisedimeve me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres. Takimi mes të dyve është ende në vazhdim.

Ora 19:13
Putin takon sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së: Pa Krimenë dhe Donbasin nuk ka marrëveshje me Kievin

Presidenti rus Vladimir Putin flet pas takimit me sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres.

"Bisedimet po vazhdojnë, ato po mbahen online, shpresojmë se do të ketë rezultate pozitive. Por pa një marrëveshje për Krimenë dhe Donbasin nuk është e mundur të nënshkruhen garancitë e sigurisë për Ukrainën".

Ora 18:57
Blinken: Putin nuk është serioz për negociatat

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin, nuk ka treguar seriozitet që lufta në Ukrainë të përfundojë përmes diplomacisë, pavarësisht disa përpjekjeve ndërkombëtare.

“Deri më tani nuk kemi parë asnjë shenjë se presidenti Putin është serioz për negociata kuptimplota”, tha Blinken para Komitetit për Punë të Jashtme të Senatit amerikan. Përderisa SHBA-ja do të mbështesë përpjekjet ukrainase për t’i dhënë fund luftës përmes diplomacisë, Blinken tha se “qëllimi ynë është që të sigurohemi se ata kanë në duart e tyre aftësinë që t’i kundërvihen agresionit rus, dhe të forcojnë pozicionin e tyre në tavolinën e negociatave”.

Blinken iu përgjigj kështu pyetjeve të senatorit republikan, Rand Paul, i cili akuzoi presidentin amerikan, Joe Biden, se ka kontribuar në vendimin e Putinit për ta pushtuar Kievin, pasi sipas tij, ai ka folur për mundësinë që Ukraina të pranohet në NATO. Por, Blinken tha se në bisedimet me Rusinë, para nisjes së pushtimit më 24 shkurt, ishte e qartë se shqetësimet e Putinit lidhur me bashkimin e Ukrainës në këtë aleancë perëndimore, ishin pretekst për nisjen e luftës.

“Ne tentuam që të angazhoheshim me ta në këto situata me seriozitet”, tha Blinken.

Ora 17:49
Shefi i Pentagonit: Javët e ardhshme vendimtare për luftën ne Ukrainë

"Informacionet e sotme shpjeguan qartë pse javët e ardhshme do të jenë kaq vendimtare për Ukrainën. Kështu që ne duhet të lëvizim me shpejtësinë e luftës."

Kështu deklaroi Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, në një konferencë për shtyp në samitin në bazën ushtarake amerikane në Ramstein të Gjermanisë. "Dhe unë e di se të gjithë liderët po largohen sot më të vendosur se kurrë për të mbështetur Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit dhe mizorive ruse. Dhe e di që ne të gjithë jemi të vendosur të bëjmë edhe më shumë për të koordinuar më mirë përpjekjet tona." , shtoi ai.

‘Ne duam ta bëjmë më të vështirë për Rusinë të kërcënojë fqinjët e saj dhe ta dobësojmë atë në këtë kuptim.’- përsëriti ai.

Nga ana tjetër kërcënimin bërthamor të shkaktuar nga Moska në sfondin e konfliktit në Ukrainës, kreu i Pentagonit e cilësoi si një ‘retorikë të rrezikshme dhe të padobishme’."Askush nuk dëshiron një luftë bërthamore," shtoi ai.

Ora 17:09
U ngrit në vitin 1982, Ukraina fillon shembjen e monumentit të miqësisë ruse në Kiev

1650985792_Capture.JPG

Monumenti që përkujton ribashkimin e Rusisë me Ukrainën ka nisur sot të shembet, 40 vjet pasi ishte ndërtuar. 
Monumenti i madh pranë lumit Dnieper u ngrit në vitin 1982 për të përkujtuar ribashkimin e Ukrainës dhe Rusisë.


"Demontimi ka filluar sot dhe ne planifikojmë ta përfundojmë sonte. Ne po heqim skulpturën prej bronzi të dy punëtorëve, të instaluar në qendër të kryeqytetit ukrainas në vitin 1982". Rusia demonstroi një dëshirë barbare për të shkatërruar shtetin tonë dhe ukrainasit paqësorë, u shpreh Klitschko.
 

Ora 16:42
OKB: 8.3 milionë refugjatë do të largohen nga Ukraina
 
1650984206_Capture.JPG

 

Sipas vlerësimit të fundit të Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) pritet që 8.3 milionë refugjatë të largohen nga Ukraina.

Deri më tani, rreth 5.2 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina ndërkohë sipas OKB-së numri i refugjatëve të larguar mund të arrijë në 8.5 milion.

UNHCR dhe organizatat partnere po kërkojnë 1.85 miliardë dollarë për të mbështetur refugjatët ukrainas në vendet fqinje, deklaroi të martën zëdhënësja e UNHCR Shabia Mantoo.

Duke folur në Gjenevë në fillimin e një plani të përditësuar rajonal të reagimit ndaj refugjatëve për të mbështetur refugjatët ukrainas, Mantoo tha se plani

"synon të sigurojë ndihmë humanitare në kohë dhe jetëshpëtuese për refugjatët që ikin nga Ukraina dhe shtetasit e vendeve të treta, prej të cilëve një numër i konsiderueshëm do t'u nevojitet. mbrojtjen ndërkombëtare”.

Plani do të fokusohet gjithashtu në "zgjidhje përmes promovimit të mundësive sociale dhe ekonomike", shtoi Mantoo.

Përveç atyre që ikin nga vendi, më shumë se 7.7 milionë njerëz janë të zhvendosur brenda vendit në Ukrainë, sipas raportit të fundit të Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin, duke e çuar numrin total të atyre që janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në 12.9 milionë.

Kishte gjithashtu pothuajse 13 milionë njerëz që vlerësohet të jenë të bllokuar në zonat e prekura ose të paaftë të largohen për shkak të rreziqeve të sigurisë, tha Mantoo.

 

Ora 16:39
Tremb Rusia: Edhe ne mund të godasim vendet anëtare të NATO-s

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zacharova i është përgjigjur deklaratave të qevrisë britanike. Sipas saj nëse qeveria britanike i konsideron normale sulmet e Kievit në territorin rus me armët e mara nga perëndimi, atëherë edhe Moska ka të drejtë që të godasë “linjat e furnizimit të Ukrainës", madje mund të godasin edhe vendet anëtare të NATO-s të cilat furnizojnë Ukrainën me armë.

Ora 16:27
Erdogan bisedë telefonike me Putin, ofrohet si ndërmjetësues për një takim të tij me Zelenskyn

1650910537_Screenshot2.jpg

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka biseduar në telefon me presidentin e Federatës Ruse, Vladimir Putin. Erdogan edhe një herë ofroi organizimin e takimit mes Zelenskit dhe Putinit në Stamboll.

Ora 16:24
SHBA: Pushtimi dhe mizoritë e Rusisë në Ukrainë janë 'të pambrojtshme’

1650983272_Capture.JPG

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Lloyd Austin, në takimin e Grupit Konsultativ të Sigurisë së Ukrainës në bazën ajrore Ramstein në Ramstein, Gjermani

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha të martën se pushtimi dhe mizoritë e Rusisë në Ukrainë janë "të pambrojtshme" pasi Rusia ka bombarduar spitalet dhe ka lënë fëmijët "të traumatizuar".

"Pushtimi i Rusisë është i pambrojtur dhe po ashtu edhe mizoritë ruse," u shpreh Austin, duke folur nga baza ajrore amerikane Ramstein në Gjermani, ku SHBA po pret bisedimet e mbrojtjes me fokus Ukrainën.

 

Austin shpjegoi se "aksionet" e luftës arrijnë përtej Ukrainës dhe madje edhe përtej Evropës", ndërkohë që pushtimin rus e cilësoi si të "të pabazë, të pamatur dhe të paligjshëm".

"Është një fyerje ndaj rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla, është një sfidë për njerëzit e lirë kudo. Siç e shohim këtë mëngjes, kombet e vullnetit të mirë nga e gjithë bota qëndrojnë të bashkuar në vendosmërinë tonë për të mbështetur Ukrainën në luftën e saj kundër perandorisë ruse. Ukraina po lufton një luftë të domosdoshme për të mbrojtur demokracinë, sovranitetin dhe qytetarët e saj" , u shpreh Austin këtë të martë teksa mbante një fjalim në mbledhjen e  Grupit Konsultativ të Sigurisë së Ukrainës në bazën ajrore Ramstein në Ramstein, Gjermani,

Udhëtimi i fundit në Kiev "përforcoi admirimin" e tim për Forcat e Armatosura të Ukrainës, tha Austin gjatë fjalës së tij.

 "Ukraina beson qartë se mund të fitojë. Po kështu të gjithë këtu, Ukraina ka nevojë për ndihmën tonë për të fituar sot dhe ata do të kenë ende nevojë për ndihmën tonë kur të përfundojë lufta. Miqtë e mi ukrainas, ne e dimë barrën që mbani të gjithë. Dhe ne e dimë, dhe ju duhet ta dini, se të gjithë ne kemi shpinën tuaj. Dhe kjo është arsyeja pse ne jemi këtu sot -- për të forcuar arsenalin e demokracisë ukrainase”, tha Austin.

Ora 14:57
Agjencia e Energjisë Atomike: Niveli i rrezatimit në Çernobil jo normal

Nivelet e rrezatimit në ish-centralin bërthamor të Çernobilit në Ukrainë janë jonormale. Kështu deklaroi drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (Aiea), Rafael Grossi, në një mision në terren, në krye me një delegacion ekspertësh.

Ora 14:48
Ish futbollisti që iu bashkua luftës në Ukrainë: Jam gjallë, kam temperaturë të lartë dhe disa plagë

1650977422_IvanLucaVavassori2.jpg

 “Jam gjallë, thjesht kam temperaturë shumë të lartë, disa plagë në pjesë të ndryshme të trupit, për fat nuk kam thyer asgjë”, shkroi në Instagram ish futbollisti 29-vjecar Ivan Luca Vavassori.

Ai shkoi për t’iu bashkuar ushtrisë së Kievit.

I riu ka falenderuar edhe ndjekësit për mesazhet e mbështetjes që i kanë dërguar.

 

Ora 14:47
Moldavia: Pas sulmeve në Transnistria, kemi frikë se po na tërheqin në luftë

Sekretari i Partisë Socialiste të Republikës së Moldavisë Vlad Batrincea beson se pas shpërthimeve në Transnistria ka një përpjekje për të tërhequr vendin në një konflikt të armatosur. Ai e shkroi atë në faqen e tij në Facebook, cituar nga Tass.

 "Ne po ndjekim me shqetësim të madh përpjekjet në rritje të forcave të jashtme për të tërhequr vendin tonë në një konflikt të armatosur. RDP ka theksuar vazhdimisht se Moldavia duhet të ruajë statusin e neutralitetit të parashikuar në kushtetutën tonë, dhe udhëheqjen e Kishinevit dhe të gjithë klasës. politika duhet të përjashtojë çdo veprim provokues që mund të ketë pasoja katastrofike për vendin”, tha Batrincea.

Ora 14:42
Lavrov: Lufta në Ukrainë, faji i zgjerimit të NATO-s

"Situata në Ukrainë është rezultat i zgjerimit të pakontrolluar të NATO-s në lindje”. Kështu deklaroi ministri i Jashtëm rus Serghei Lavrov në një konferencë për shtyp me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së. Lavrov shpjegon se Rusia është ende e gatshme të gjejë një zgjidhje të negociuar, por Kiev nuk është i interesuar.

“Zelensky mori atë që kërkoi një javë më parë dhe kjo na trishton. Nëse perëndimorët do të vazhdojnë të dorëzojnë armë, negociatat vështirë se do të kenë rezultate të mira.”, tha thënë Lavrov.

Ora 12:23
Shefi i OKB në Moskë, takohet me Lavrov: Duam armëpushim në Ukrainë sa më shpejt të jetë e mundur

"Ne jemi të interesuar të gjejmë mënyra për të krijuar kushtet për një armëpushim në Ukrainë sa më shpejt të jetë e mundur, ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur për këtë qëllim". Kështu deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, gjatë takimit me ministrin e Jashtëm rus Serghei Lavrov në Moskë. Guteress më vonë do të pritet në Kremlin nga Vladimir Putin.

Ora 11:25
Sekretari amerikan i mbrojtjes: Kievi mund të fitojë! Rusët janë të pambrojtur

Ukraina mund të mbizotërojë mbi Rusinë në konfliktin që shpërtheu më 24 shkurt. Këtë e theksoi sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, gjatë samitit ndërkombëtar në bazën Ramstein në Gjermani, ku morën pjesë ministrat e mbrojtjes të dhjetëra vendeve.

 "Ukraina beson qartë se mund të fitojë dhe po ashtu të gjithë këtu," tha Austin, duke denoncuar pushtimin rus si "të pambrojtur".

 “Rezistenca juaj ka frymëzuar botën e lirë”, shtoi sekretari i mbrojtjes, duke iu drejtuar ukrainasve.

Ora 10:43
Kuleba: Lavrov s’është gati për negociata serioze

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, tha në një intervistë për Associated Press, se homologu i tij rus, Lavrov nuk është gati për bisedime serioze.

“Nëse shoh që ata e ndryshojnë këtë qëndrim dhe janë të gatshëm të kërkojnë seriozisht zgjidhje të pranueshme reciproke, do ta kapërcej neverinë time dhe do të ulem me të dhe do të bisedoj”, tha Kuleba.

“Sa më shpejt që Presidenti Putin të pranojë të takohet me Presidentin Zelensky, aq më shumë ka gjasa që të vijë fundi i luftës”, shtoi ai.

Ora 10:34
Kievi: 22,100 ushtarë rusë të vrarë që nga fillimi i luftës

Të paktën 22,100 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit, sipas Ushtrisë së Kievit. Përveç kësaj, forcat e Kievit pretendojnë se kanë shkatërruar 918 tanke ruse, 416 artileri, 2,308 automjete transporti të trupave të blinduara, 4 sisteme raketash balistike, 149 raketahedhës, 8 anije, 1,643 automjete, 76 cisterna dhe 69 njësi të mbrojtjes kundërajrore dhe 31 njësi të pajisjeve speciale.

Ora 10:30
Zaporizizhia u zgjua nën sulmet ruse, raportohet viktima e parë

Të paktën një person ka humbur jetën nga sulmet e mëngjesit të sotëm në Zaporizizhia. Kjo u raportua nga administrata ushtarake rajonale e qytetit jugor të Ukrainës në Telegram.  

"Dy raketa goditën zonën e një prej bizneseve të qytetit në mëngjes. Raketa e tretë shpërtheu në ajër. Objektet infrastrukturore të kompanisë u dëmtuan dhe u shkatërruan", thënë zyrtarët e lartë të qytetit.

Ora 10:22
36 vite nga tragjedia e Çernobilit, bombardimet nuk i pengojnë ukrainasit të nderojnë viktimat që humbën jetën (FOTO)

As bombardimet dhe as sulmet e vazhdueshme ruse mbi qiellin ukrainas, nuk kanë ndaluar qytetarët të nderojnë viktimat e pafajshme që humbën jetën në katastrofën e Çernobilit, në 1986.

Njerëzit në qytetin e Slavutych, i cili ishte ndërtuar me qëllim që të evakuuarit të gjenin një strehë ndezën qirinj dhe dërguan lutjet e tyre pranë memorialit.

Kujtojmë se kanë kaluar plot 36 vite nga tragjedia që ndryshoi botën.

 

Ora 10:18
Lufta në Ukrainë, Pekini reagon pas paralajmërimit rus: Ne nuk duam Luftë të Tretë Botërore

Kina ka reaguar pas paralajmërimit të Rusisë se Lufta e Tretë Botërore është 'një rrezik real'. Sipas Ministrisë së Jashtme ruse, ata nuk kërkojnë një Luftë të Tretë Botërore dhe se po bëjnë apel për një marrëveshje paqeje në Ukrainë.

Ora 09:57
Moskë: Kemi bombarduar 87 objekte ushtarake dhe kemi vrarë 500 ushtarë ukrainas gjatë natës

Ministria ruse e mbrojtjes ka deklaruar se kanë bombarduar 87 objekte ushtarake dhe kanë vrarë 500 ushtarë ukrainas gjatë natës në të gjithë Ukrainën.

Ora 08:57
Lugansk: Rusët kanë sulmuar mbi civilët 17 herë në 24 orët e fundit

“Rusët kanë hapur zjarr ndaj civilëve 17 herë në 24 orët e fundit në rajonin e Luganskut”. Kjo ka qenë deklarata e kreut të administratës ushtarake rajonale, Sergi Gaidai.

"Luftat vazhdojnë në Popasna dhe Rubizhne. Komunitetet e Popasna, Lysychansk dhe Hirske janë ato që janë goditur më rëndë," thotë Gaidai, duke theksuar se ka pasur katër sulme të fuqishme artilerie në Popasna dhe dy kundër Lysychansk.

 "Dy shtëpi u dëmtuan në Lysychansk, dy në Popasna dhe të paktën një në Hirske. Ne po kontrollojmë informacionin për viktimat e mundshme," tha Gaidai, duke shpjeguar se rusët vazhdojnë luftimet në zonën e Rubizhne, duke u përpjekur për të kapur Popasna.

Ora 08:18
Kiev, sulmet ruse janë më intensive në lindje dhe jug

1650877060_image.jpg

Forcat ruse kanë intensifikuar sulmet në Ukrainën lindore dhe jugore.

Sipas autoriteteve të Kievit, ofensiva ruse është aktive në Donetsk, në qytetet Kramatorsk dhe Sloviansk dhe në Kryvyi Rih në rajonin Kherson.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Ukrainës, ka pasur edhe sulme në lindje.

Ora 08:11
Lufta në Ukrainë, Kievi: Zaporizhzhia nën sulmet ruse

Qyteti ukrainas i Zaporizhzhia është nën sulmin rus që nga mëngjesi i sotëm. Kjo u raportua nga administrata ushtarake e rajonit në Telegram, sipas raporteve në shtypin ukrainas, duke konfirmuar atë që ishte njoftuar në shënimin e shërbimeve britanike.

Sulmet filluan para orës 7 të mëngjesit. Sipas Ukrinform, ushtria ruse po lëviz drejt qytetit në Dnieper pasi riorganizoi forcat e saj me këtë qëllim.

Ora 07:59
Moskë: Ukraina po sulmon sërish Belgorod

Vendbanimi Golovchino në rajonin Belgorod të Rusisë u bombardua sërish nga Ukraina, sipas Moskës. Disa struktura të pabanuara dhe katër shtëpi u dëmtuan, nuk pati viktima, tha guvernatori i rajonit Vyacheslav Gladkov në kanalin e tij Telegram.

Golovchino ishte bombarduar më 19 prill, përsëri sipas Moskës, me një numër prej tre të plagosurve. Dje pati raportime të tjera për bombardime të supozuara ukrainase, përsëri në rajonin e perëndimit të largët rus që kufizohet me Ukrainën në perëndim dhe jug.

/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Papagalli: 26/04/2022 08:29

    Me ke do te bisedoje ne Moske Sekretari i Pergjithshem i OKB ne Moske? Me paranojakun apo me te semurin mendor sepse lajmet per gjendjen shendetesore te Presidentit te Rusise Putin keshtu po na serviren.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com