Rusia pajtohet për zgjatjen e marrëveshjes së grurit për vetëm 60 ditë

Rusia pajtohet për zgjatjen e marrëveshjes së grurit për vetëm 60 ditë

Moska është në favor të zgjatjes së marrëveshjes për eksportin e grurit nga portet ukrainase në Detin e Zi, por vetëm për 60 ditë. Kështu deklaroi zëvendësministri i Jashtëm Vershinin, i cili udhëhoqi delegacionin rus në bisedimet në Gjenevë me përfaqësuesit e OKB-së. 

Një zgjatje afatgjatë, mund të konsiderohet nga Moska nëse hiqen pengesat për eksportin e saj të produkteve bujqësore. Deri më sot, nënvizoi zv.ministri, heqja e sanksioneve ndaj këtyre produkteve të shpallur nga SHBA, BE dhe Britania e Madhe nuk po funksionon.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Xi Jinping planifikon bisedë telefonike me Zelensky-n, pas vizitës në Moskë! Rusia zgjat marrëveshjen e grurit për 60 ditë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Grushta kundër arbitrit në Kategorinë e Tretë të Kosovës, policia arreston në fushë futbollistin (VIDEO)

Grushta kundër arbitrit në Kategorinë e Tretë të Kosovës, policia arreston në fushë futbollistin (VIDEO)