Sa me fat Armand Shkullaku që sulmon Ramën, në krahasim me Adriatik Doçin që denoncon Metën

Ndodhi diçka para syve të të gjithëve këtë javë, por nuk jemi të sigurtë nëse të gjithë e vumë re formën dhe përmbajtjen ndryshe nga ajo që jemi mësuar ta përjetojmë përherë. Nuk është e para herë që ndodh. Gazetari Armand Shkullaku u kap duke thënë një akuzë ndaj Edi Ramës në studion e Opinion të Blendi Fevziut që vetë Rama e ka përgënjeshtruar duke paraqitur disa fakte. Eshtë e rëndë kur një politikan kapet duke gënjyer, por e pafalshme kur një gazetar kapet nga një politikan duke gënjyer, e sidomos nëse e bën me qëllime politike. Por aq shumë jemi mësur me këtë, sa sot nuk habitet njeri. Mund të ndodhë që një gazetar të gabojë, një burim mund të jetë i pasaktë, por në misionin e tij një gazetar nuk mund të gënjejë qëllimisht. Gënjeshtra me qëllim është e pafalshme në një vend ku do të funksiononin siç duhet rregullat e demokracisë. Nuk kemi dëshirë të gjykojmë veprimin e Shkullakut në rastin konkret (nëse ishte thjesht gabim apo gënjeshtër e qëllimshme), kur kemi gazetarë nga i njëjti front që shpikën një serial Babaleje të tërë, apo që mbrojnë fake news të fabrikuara në tavolinë e të botuara pastaj edhe nëpër media të huaja për ta bërë më të besueshme, por, do të doja të vija në dritë ndryshimin e reagimeve të politikanëve.

Në të njëjtën ditë kur ndodhi ‘’incidenti’’me Shkullakun një tjetër gazetar, Adriatik Doçi nga Shqiptarja.com ka përcjellë gjithë aferën e dhënies së nënshtetësive me procedura të privilegjuara nga Presidenti Ilir Meta. Të gjithë mund të konsultojmë përgjigjet vulgare, ofenduese si nga ana e vetë Presidentit ashtu dhe të zëdhënësit të tij të cilët pa asnjë përpjekje për të përgenjeshtruar me fakte dokumentat e gazetarëve (si bëri Rama me Shkullakun) janë marrë drejtpërdrejt vetëm me gazetarin personalisht. Po përmendet familja, babai, i gazetarit, bashkëshortja të vënë në gijotinë me etiketime banale dhe pjesererisht te kopjuara nga fjalori vulgar dhe shpifes i profesor doktor Sali Berishës, profesionist i pa arritshëm në këtë fushë. Armand Shkullaku është me shumë fat përballë Adriatik Doçit, pse ndryshe nga kolegu, askush nuk po merret me familjen, jetën e pasurinë e tij. Ashtu siç askush nuk njeh e nuk përmend familjen, të afërmit e gjithë gazetarëve mbështetës të deklaruar të opozitës aktuale. Pas çdo konference apo debati me Ramën për fat dhe bën shumë mirë që del një gazetar/e “hero” e kundërshtues, por akoma për fat, nuk nis linçimi për të dhe familjen e tij se guxoi të kundërshtojë Ramën.

Pra, nga një anë kemi politikanët  e opozitës (ish qeveritareve do të ishte më i saktë si përkufizim) që përballë gazetarëve sulen me të gjithë arsenalin e sharjeve dhe ofendimeve publike: etiketimeve të emrave dhe mbiemrave, të jetëve  personale, të familjes e të afërmëve, të gjyshërve dhe të stërgjyshërve. Të kujtoj disa? Sali Berisha i pari në listë për agresivitetin e tij dhe më pas disa nga figurat e PD-së që e imitojnë, por edhe LSI e krerët e saj nuk po mbeten pas. Fjalët e tyre janë nga më të rëndat dhe ofendueset pa sjellë asnjë kundërprovë ndaj gazetarëve që i kundërshtojnë. Adriatik Doçi po përjeton të njëjtin "fat" me pak gazetarë si Mero Baze, Carlo Bollino, i mirënjohuri Andrea Stefani që sot nuk jeton më, që janë sulmuar egërsisht vetëm se kanë pasur kurajon të kritikojnë këtë pjesë agresive të politikës. 

Ndërkohë  në kundërpërgjigjen që Edi Rama i bën Armand Shkullakut mbi faktet për impjantet e përpunimit të plehrave në Elbasan nuk gjen asnjë fjalë personale, ofenduese, denigruese ndaj personit gazetar veç kundërshtimit që ka të bëjë me lajmin vërtetësinë apo pavërtetësinë e tij. Eshtë një vijë e trashë dalluese që huton opinionin publik: janë të rënda kundërshtimet e fakteve dhe të opinioneve, apo sharjet, shpifjet, kërcënimet dhe manipulimet që disa i kanë kthyer tashmë në zakon pa habitur njeri? Cilën metodë duhet të mbështesim? Kjo është e rëndësishme në dallimin e qëllimeve dhe të punës së çdo shqiptari. Shpresoj e uroj që edhe pas këtij opinioni e konstatimi të mos rinisë linçimi i radhës, siç është zakon nga një kategori tashmë e caktuar dhe e profilizuar në Shqipëri.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kuvendi të presë opinionin e Venecias përpara se të rivotojë Kodin Zgjedhor?

Komento

Komente

 • altin: 23/10/2020 15:43

  ja dhe kjo "eruditja" qe na shet teorira pseudo europiane

  Përgjigju
 • Daj Ceni: 19/10/2020 07:53

  Pene fantastike Te lumte Alba

  Përgjigju
 • Xhaxhi: 18/10/2020 22:51

  Eshtë e rëndë kur një politikan kapet duke gënjyer, por e pafalshme kur një gazetar kapet nga një politikan duke gënjyer.(Shkeputur nga analiza). Personalisht mendoj se eshte e kunderta.Nje gazetar vetem fjalen ka.Kurse politikani ne rastin tone Kryeministri ka shume me shume.Genjeshtrat e polikaneve kushtojne miliarda dhe krijojne varferi e skamje per njerzit ne mbare globin.Genjeshtra e gazetarit nuk te le pa pune dhe pa buke dhe pa te ardhme.

  Përgjigju
  • xhuxhi: 22/10/2020 07:47

   Nje gazetar i mire ska vetem fjalen por edhe faktet. Fjalet dhe faktet e gazetarit hedhin ne ere karrieren e politikanit, fjalet e genjeshterta i rritin vleren edhe nje politikani te pa denje.

 • www.youngtribune.com: 18/10/2020 22:47

  Vazhdoni e beni detyren tuaj me fisnikeri gazetare te ndershem. Populli ju perkrah. Sa per Meten car te thuash aman. Me laps e leter u kap,hajdut dhe njeri I shpifur

  Përgjigju
 • Sifi: 18/10/2020 18:47

  Zonja Maktezi kur ben diferencen midis sjelljes se Rames me nje kallup pseudogazetar provkator si Shkullaku dhe sjelljes se Metes me gazetarin Doci ,shkaku eshte kultura e politikaneve .Midis rrenes dhe se vertetes qendron priova .Doci provoi ne fakte kurse Shkullaku vazhdou avazin e modelit babale te PD

  Përgjigju
 • rezi: 18/10/2020 18:23

  Pikërisht kështu duhet bërë analiza, faleminderit Alba Malltezi! Denigrimi i jetës private të dikujt vetëm se s'të pëlqen argumenti, bëhet nga njerëz të vegjël, pa personalitet. I tillë është Ilir Meta dhe gjithë shpura e ishqeveritarëve që sa kishin pushtet nuk bënë asgjë, vetëm u pasuruan.

  Përgjigju
 • A...Zh: 18/10/2020 17:33

  Duket sikur ky vend eshte habitati i shpifjes, intriges, ligesise! Kjo analize eshte rasti kur e verteta thuhet thjeshte, natyrshem, pa sforco. Bravo ZONJE!

  Përgjigju
 • Ela: 18/10/2020 16:22

  Nje bravo te madhe. Alba je gazetare per fekte. Analiste me stil te vecante, intelektuale perfekte, kontribuse e madhe ne qartesite politike,

  Përgjigju
 • Kacidhe: 18/10/2020 15:35

  Shkullaku nje shkerdhate gazetar... Doci tmerr i hajduteve dhe krimineleve

  Përgjigju
 • edi: 18/10/2020 14:52

  Faleminderit nje News qe thjesht por me detaje pergenjeshtron dhe ben te qarte te barllen ne te zeze

  Përgjigju
 • Lala: 18/10/2020 14:24

  Analizë e thjeshtë dhe e saktë. Kjo është gazetaria dhe pikë! Po kush do të të kuptoi ty moj çupa e lalës, po nuk shave pak nga nëna, pak nga motra, pak nga gruaja dhe nga soi e sorollopi nuk quhet " gazetaria e nderëshme,, dhe e " fortë,,

  Përgjigju
 • Tirona: 18/10/2020 14:01

  Kete shkrim dergojani kanaleve televizive qe ta transmetojne ne emisionin e lajmeme sepse ky eshte lajm qe ta shohi e gjithe shqiperia , se jo te gjithe e lexojne gazeten.Disa pjese te ketij shkrimi PS duhet ti perdori per fushaten elektoriale se ka per te fituar shume nga ata qe jane te lekundur.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Meta pa maskë me ambasadoren e Francës, s'ndal propagandën kundër integrimit: Shqipëria larg përmbushjes së kushteve për zhvillimin e Konferencës Ndërqeveritare