Drejtësia njeh vendimin e Belgjikës, Bajri do të vuajë në Shqipëri 9 vite burg

Drejtësia njeh vendimin e Belgjikës, Bajri do të vuajë në Shqipëri 9 vite burg

Safet Bajri

Safet Bajri, veç dënimit që mund të marrë nga drejtësia shqiptare për një sërë veprash penale, do të vuajë edhe 9 vite burgim të dhënë nga një gjykatë belge. Të premten e javës së kaluar, Gjykata e Shkodrës ka njohur vendimin e gjykatës belge, sipas së cilës Bajri është dënuar me 9 vite burg për trafik droge dhe prostitucion. Me njohjen e këtij vendimi, Safet Bajri do të vuajë dënimin në Shqipëri.

Ekstradimi i Bajrit në Belgjikë është i pamundur, pasi dy vendet nuk kanë një marrëveshje. Por Shqipëria dhe Belgjika kanë nënshkruar një marrëveshje për njohjen e dënimeve. 

Në Shqipëri, Bajri është i akuzuar  si kreu i një grupi kriminal që kryente trafik droge, vrasje dhe trukim ndeshjesh. Ai u arrestua në shtator të vitit 2018 gjatë një operacioni masiv policor të FNSH-së dhe RENEA-s që çoi në arrestimin e 11 të fortëve, anëtarë të bandës kriminale "Bajri" në Shkodër, në aksionin e koduar "Oaz". Bajri është duke qëndruar në qelitë e burgut 313 në Tiranë, pasi hetimet ndaj tij po i bën Prokuroria për Krime të Rënda. Në momentin e arrestimit, Safet Bajri ka qenë në një bilardo në zonën e Xhamllikut, dhe sapo kanë hyrë forcat RENEA, ai ka hedhur pistoltën e cila megjithatë është konstatuar nga efektivët e policisë. 

Grupi kriminal "Bajri" nga Dobraçi i Shkodrës akuzohet për vrasje me dashje, gjobëvënie, trafik droge dhe pastrim parash. Anëtarë të këtij grupi kriminal akuzohen edhe si autorë të disa prej ngjarjeve kriminale që kanë tronditur kryeqendrën e veriut.

 

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tiku: 03/03/2019 13:43

  Durrsi koha ka mi vertetu, ishalla je bashke me te at dite

  Përgjigju
  • Durresi: 03/03/2019 20:28

   Po kto jan burra jo lepurusha o trim ,,shif se ditet e numerume i keni tan.ta po komenton prap ne ta mbrrift ymri me shkru ma .

 • Durresi: 03/03/2019 12:11

  Prit gomar te mbi bar thua ti .buken ner tavolin sic jeni tu e henger ashtu keni me vdek .me hije te safetit keni me fjet e shurra ne brek ka me ju shpetu .pushta ,far spinjsh ,far m..i

  Përgjigju
 • Tiku: 03/03/2019 11:35

  O Durresi koha ka per ta vertetuar, i duruari i fituari

  Përgjigju
 • Durresi: 03/03/2019 10:15

  O tiku ,plumi ju pret juve se ky e ka oren 12 ,pasha brenda pasha jasht,pastaj mos ja mani merakun se veren e ka te pronotuar per dubaj.beje gjumim e qet se esht i pari venit ky jo klysh spiunu

  Përgjigju
  • Shkoder: 03/03/2019 13:07

   Hahahahahahahhaahahahaahahahahhahahahahahahahhahaaha e ithtt boll

 • Tiku: 03/03/2019 09:55

  Hala flitet per ket magjyp (jevg) legen, te bajne burgun se plumbi e pret, i pabese.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Nafta e ‘Albpetrol’ rrezikon Vjosën, Kumbaro flet për shqetësimin e ngritur nga Report Tv: Po ndërhyjmë për pastrim! Ndikim pozitiv në turizëm

Nafta e ‘Albpetrol’ rrezikon Vjosën, Kumbaro flet për shqetësimin e ngritur nga Report Tv: Po ndërhyjmë për pastrim! Ndikim pozitiv në turizëm