Safet Bajri u lirua në Shqipëri, zhgënjim në Belgjikë! Mediat belge: I dënuar me 22 vite burg, bëri vetëm 6! A ka harruar Brukseli t'ua raportojë shqiptarëve?

Safet (Rustem) Bajri i njohur si anëtar i bandës së Shkodrës është liruar nga burgu i Lushnjës ku po vuante dënimin që i ishte caktuar nga gjykata belge.  Ai u arrestua në vitin 2017 në kuadër të operacionit “Oazi”. Gjykata belge e kishte dënuar me 9 vite burg por ai vuajti vetëm 6. 

Por në Belgjikë nuk e kanë marrë mirë këtë lirim të Bajrit. Mediat belge shkruajnë se njeriu që tronditi kryeqytetin e Belgjikës me krimet e tij ka bërë vetëm 6 vite burg ndërkohë që në vendin e tyre ai ka 3 dënime me plot 22 vite burg. Sipas medias 'Nieuwsblad.be' Bajri u dënua edhe dy herë në vitin 2018 për trafik kokaine, me 8 vjet e 5 vjet dhe ngre pyetjen: "A ka harruar Belgjika t'ua raportojë këtë shqiptarëve?"

Ekstradimi i Bajrit drejt Belgjikës nuk u bë i mundur për shkak se dy vendet nuk kanë një marrëveshje për këtë çështje. Gjithsesi dy vendet njohin dënimet e dhëna në vendet reciproke dhe për këtë arsye Bajri e vuajti dënimin e tij në burgun e Lushnjës.

Shkrimi i plotë në median belge
Dikur ai mori pushtetin në botën e krimit të Brukselit dhe ishte gangsteri më i kërkuar në vendin tonë. Kryekrimineli shqiptar Safet Bajri (38) u lirua së fundmi nga burgu shqiptar, ku vuante dënimin me 22 vite burg që ishte dënuar në Belgjikë. Ai u detyrua ta vuante atë dënim në Shqipëri, sepse vendi ynë e kishte dëbuar shumë herët. Pas gjashtë vjetësh, dënimi tashmë ka përfunduar.

Safet Bajri është plakur. Flokët e tij tani janë të rruara shkurt. Por pamja e tij është ende e njëjtë si në foton e hetimit të policisë federale. Ka qenë një person i famshëm në Shqipëri Atdhe Xharavina që ka shpërndarë disa foto të të dyve në kanalin e tij TikTok të premten e kaluar. Një tabelë rrugore që duket dukshëm në foto duhet të tregojë se Bajri është duke ecur sërish në lagjen e tij në qytetin shqiptar të Shkodrës.

Pamjet u kapën menjëherë me padurim nga mediat shqiptare: “ Safet Bajri, kreu i bandës së Shkodrës është i lirë. ” Në verën e vitit 2018, ishte ende në vendin tonë që Bajri bëri bujë. Emri i tij u shfaq papritur në listën e më të kërkuarve të Policisë Federale.

Safet Bajri ose Safet Rustemi, siç e quanin në Belgjikë, ishte kreu i një klani mafioz që e drejtonte me tre vëllezër. Së bashku ata morën pushtetin në botën e krimit të Brukselit në vitin 2014.

Ata zhvatën pronarët e kafeneve në distriktin Alhambra të Brukselit, në Schaarbeek, Koekelberg, Molenbeek, Anderlecht dhe Ganshoren. I detyruan vajzat e reja shqiptare në prostitucion dhe importuan kokainë. Kushdo që e pengonte në rrugën e tij duhej ta pësonte. Të shtënat pasuan në kryeqytet dhe dy shqiptarë rivalë u zhdukën papritur pa lënë gjurmë.

Bajri u arrestua përfundimisht nga policia e Brukselit dhe më 25 janar 2017 u dënua me 9 vjet burg nga një gjyqtar i Brukselit. Por në verën e vitit 2018 ai u zhduk sërish pa gjurmë. Shumë shpejt u bë e qartë pse: Zyra e Emigracionit (DVZ) kishte depërtuar liderin e klanit më 14 korrik 2017 për në Shqipëri . Dhe që atëherë ai ka qenë atje.

Meqë ra fjala, ka pasur shumë zhgënjim ndaj qeverisë shqiptare. U deshën muaj që Ministri i Drejtësisë Koen Geens (CD&V) të dërgonte një kopje të vendimit belg në Shqipëri në shtator 2018, duke i lejuar ata të arrestonin Bajrin.

"Pesë muaj shumë vonë," tha Besfort Lamallari, zëvendësministër i brendshëm i Shqipërisë. “Në atë kohë, janë kryer krime të reja, duke përfshirë vrasjet dhe zhvatjet”.

Të dy vendet ranë dakord që Bajri ta vuante dënimin në Shqipëri. Por sipas mediave shqiptare, gjykata e qytetit të Fierit vendosi muajin e kaluar se Bajri ka kryer tashmë dy të tretat e dënimit të tij nëntëvjeçar dhe ka të drejtë për lirim me kusht sipas ligjit shqiptar.

Mirëpo, Bajri u ndëshkua shumë më rëndë. Kur u intervistua me telefon në verën e vitit 2018, ai qortoi një gazetar të gazetës La Dernière Heure që e akuzoi se ishte dënuar me 17 vjet burg: “ Jo, jo. A keni qenë i informuar mirë? Unë mendoj se nuk janë 17 vjet, por 22 vjet. ”

Bajri u dënua edhe dy herë në vitin 2018 për trafik kokaine, me 8 vjet e 5 vjet. A ka harruar Belgjika t'ua raportojë këtë shqiptarëve?

“Bajri u dënua në mungesë në vitin 2018”, tha Departamenti i Drejtësisë.

“Për shkak se është dërguar në Shqipëri në vitin 2017, vitin pasues nuk ka qenë i pranishëm në ato procese. Dhe gjykimet sipas mungesës kanë një pozitë të veçantë brenda ligjit të traktateve ndërkombëtare. Vendet mund të bëjnë marrëveshje për të zbatuar gjykimet e njëri-tjetrit. Por një gjykim në mungesë, nga një gjykim ku i pandehuri nuk ishte i pranishëm, është shumë i vështirë për t'u ekzekutuar.”

Ndaj Bajri nuk do të kryejë 13 vite burg shtesë në Shqipëri.

“Vetëm nëse ai paraqitet në Belgjikë, mund ta lëmë të vuajë ato dënime me burg”.

Përktheu: Shqiptarja.com

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bileta: 08/03/2023 17:48

  Ky ka bo foto shume domethenese pas burgut...ajo pamje mund te jete dhe hera fundit per te neper foto...Se kan nxjerre kot kete.

  Përgjigju
 • Bracja: 08/03/2023 15:30

  Ky e Behari kane perdhunu femna 12 vjece, marre me prostituta, fjete me kushrina te para te tyne e me rradhe. Jane rrace e felliqte ne te gjitha anet.

  Përgjigju
 • tani: 08/03/2023 15:09

  fajin e keni vete ju ne belgjike pse e liruat....

  Përgjigju
 • aldi: 08/03/2023 14:56

  lidhur me tom doshin njesoj si bardhoku me mark frrokun kudo ku erdhi partia socialiste erdhi mortja per shqiptaret!

  Përgjigju
 • Suela: 08/03/2023 14:01

  Nje nder kriminelet me te frikshem ne Shkoder qe sigurisht esht i lidhur me qeverine,ndryshe nuk mund te lirohet nje kriminel kaq i rrezikshem.Dicka luhet ne hije ne raste te tilla kur lirohet nje kriminel i tille

  Përgjigju
 • Polo: 08/03/2023 13:40

  Belgët e kapin dhe nga burgu ua nxjerr zyra e migracionit dhe qahen për ne, ku të paktën gjyqtari që e liron është i vettinguar dhe i besueshëm për publikun shqiptar.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’