'Sali Berishës ia kemi shpëtuar jetën 3 herë' Ahmet Tufa në 'Esencë' kujton 1997: Në Tropojë, shpëtuam rrogat e pensionet që bandat donin të na i vidhnin

Ahmet Tufa, ish i përndjekur politik, që dikur krijoi organizatën politike “Dora e Hekurt’’ tregon për emisionin ‘Esencë’ në Report Tv, ditët e vështira të jetës së tij as më pak e as më shumë në vitet që i vijnë rrotull vitit të ”mbarë” 1997.

“Demokracinë shqiptare e kapën ata që ishin në pushtet” thotë Ahmet Tufa duke kujtuar si u emërua në polici.

" Në vitin 1997 me pasoja shumë të rënda nga e shkuara ime dhe vuajtja në burgje, më emëruan në policinë e gatshme, në gardë. Kam qenë edhe zëvendës komandant, gjithashtu edhe shef i shtabit të batalionit. Ishte koha ku kudo kërkohej ndihmë"

Më poshtë janë disa fakte nga intervista e Ahmet Tufës dhënë përballë Eljan Taninit në Emisionin 'Esencë' mbrëmë në Report Tv.

U mblodhëm të gjithë poshtë shtëpisë së tij. Jeta e Berishës dhe e familjes së tij ishte në rrezik. Ne i shpëtuam. 

Në Elbasan kishte mal me njerëz kundër Berishës. Policit tim bandat i kishin prerë këmbën nga plumbat. Policit tim tjetër, një grua e ftoi pranë dhe i qëlloi në gjoks. Por ai nuk vdiq.

1997, përpara Presidencës ishin mbledhur bandat që shtinin drejt ndërtesës. Ne bëmë më të mirën e mundshme.
 

Në Tropojë, shpëtuam rrogat dhe pensionet sepse bandat donin të na i vidhnin ato para që ne sollëm atje nga banka e Tiranës

Ahmet Tufa është një personazh i jashtëzakonshëm në një Shqipëri që po bëhet çdo ditë e më e zakonshme. Për më shumë dhe të gjitha detajet e tjera ndiqni emisionin Esencë.

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kriminelet ne litar: 02/12/2023 14:51

  Gabim. Do shpetonim nje here e mire nga kjo bishe, nga antishqiptari me i madh e historise.

  Përgjigju
 • SHQIPTARI: 02/12/2023 09:49

  Unë kam jetuar në Elbasan në atë kohë.Në Elbasan erdhën forca rezerviste përpara policis me IFA E SVEVORLETA(CISOJ NGA VERIU PËR MIRDITOR E KAM TË SIGURTË) ata marshuan drejt Cërikut.Je edhe në moshë e nuk ke kohë me e la renën.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Fiksimi për teorinë e shumatoreve të patericave në opozitë

Ylli Pata: Fiksimi për teorinë e shumatoreve të patericave në opozitë