Sallatë me makarona nga zonja Albana

Sallatë me makarona

Përbërësit:

 • 1 domate
 • 1 kastravec
 • 1 qepë
 • 1 spec i juq
 • 1 spec jeshil
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 limon
 • 1 lgj salcë e koncentruar
 • 2 lgj salcë domate
 • 1 lgj uthull balsamike
 • Majdanoz
 • Koper
 • Nenexhik
 • Piper i zi
 • Piper i kuq
 • Kripë, kerri
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 lgj vaj luledielli
 • 500 gr makarona me forma

Përgatitja:

Ziejmë makaronat në ujë të bollshëm me kripë. Ndërkohë presim perimet në kubikë. Skuqim qepën në yndyrë, shtojmë thelpinjtë e hudhrës, salcat dhe erëzat që të rregullojmë shijen. Shtojmë limonin dhe uthullën balsamike. E bashkojmë me makaronat e kulluara duke e trazuar mirë. Më pas shtojmë domaten, specat në kubikë, bimët aromatike dhe e kalojmë në një tas sallate duke e spërkatur me pak vaj hudhre.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Izraeli injoron GJND, vazhdon bombardimet në Rripin e Gazës

Izraeli injoron GJND, vazhdon bombardimet në Rripin e Gazës